باشگاه پادشاهان، توسعه شورای همکاری خلیج (پارس)

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

فایننشیال تایمز می نویسد: شورای همکاری خلیج (فارس) ممکن است با چشم داشتن بر پذیرفتن عضویت اردن و مغرب در این شورا، خود را به باشگاه پادشاهان عرب تبدیل کند.به نوشته این روزنامه چنین اقدامی، شرایط سیاسی و اقتصادی رهبران دو کشور را تقویت خواهد کرد و آنها را قادر خواهد کرد تا از خود در برابر چالش اعتراضات عمومی که جهان عرب را فرا گرفته است، دفاع کنند.این شورا که از شش کشور تولید کننده نفت خلیج (فارس) تشکیل شده است، در بیانیه غافلگیر کننده روز سه شنبه خود گفت: که این شورا تقاضاهای اردن و مراکش را برای عضویت در این شورا مد نظر قرار داده است، اگرچه به باور این روزنامه وجه اشتراک این دو کشور فقیر با دیگر اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) اندک است.

"عبد الطیف الزیانی" دبیر کل شورای همکاری خلیج (فارس) به دنبال نشست وزیران امور خارجه این مجموعه در ریاض گفت: با مقامات اردن و مراکش برای طی مراحل عضویت در شورای همکاری، وارد گفتگو خواهد شد. هنوز روشن نیست که آیا این دو کشور به عنوان عضو پذیرفته خواهند شد، یا اینکه شکل دیگری از عضویت را خواهند داشت.شورای همکاری خلیج (فارس) در سال ۱۹۸۱ در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان مجموعه "متحد پادشاهی تولید کنند نفت" شامل عربستان سعودی، قطر، امارات، بحرین، کویت و عمان تاسیس شد.از نظر فایننشیال تایمز تلاش ها برای وحدت اقتصادی کشورهای عضو این شورا به دلیل رقابت و اختلاف های سیاسی بین اعضا با موفقیت اندکی همراه بوده است. این کشورها با توجه به اینکه  زمام امور عمومی کشورهایشان در اختیار خانواده حاکم قرار دارد، مستعد بروز اعتراضات مردمی  هستند.

به هر حال شورای همکاری خلیج (فارس) که خود را به عنوان یک مجموعه ای نزدیک به هم معرفی می کند، تلاش می کند تا اعضای خود را از تغییراتی که کل منطقه را فرا گرفته است، مصون نگه دارد.نیروهای شورای همکاری خلیج (فارس) برای حمایت خانواده سنی حاکم بر بحرین نیرو اعزام کرد تا قیام شیعیان این کشور را سرکوب کند. در همین حال این سازمان متعهد شد کمک ۲۰ میلیارد دلاری به بحرین و عمان دیگر کشوری که در معرض اعتراضات عمومی قرار گرفت، اعطا کند.عربستان سعودی وزنه مهم شورای همکاری خلیج (فارس) از آمریکا به دلیل تمایل برای کنار گذاشتن متحدان دراز مدت خود هم چون حسنی مبارک در مصر که در سال جاری از ریاست جمهوری کنار زده شد و هم چنین از انتقادات واشنگتن از مداخله این کشور در بحرین ناراحت است. ریاض این اقدام را برای مقابله با ایران مورد نیاز دانسته است.

دیپلمات های می گویند: اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) با این اقدام خود سعی در ارسال این پیام هستند که اجازه نخواهند داد هیچ یک از خانواده های حاکم در این کشورها سقوط کند. این پیام  شامل ایران نیز می شود، کشوری که به عنوان بزرگترین تهدید منطقه ای دیده می شود، اجازه نخواهد داشت که از ناآرامی های منطقه به سود خود بهره بگیرد."خالد الخلیفه" وزیر امور خارجه بحرین، گفته است: اردن و مغرب نمونه های خوبی از دولت های عاقل و با توسعه سیاسی هستند وی گفته است، شورای همکاری خلیج (فارس) منافع حیاتی در پیوستن این دو کشور به آنها دارد.

"مصطفی حمرانه، تحلیل گر سیاسی اردنی می گوید: این اقدام نشان از ان دارد که اردن به "باشگاه پادشاهان محافظه کار" تعلق دارد. به گفته وی، وجه مشترک این کشورها در اینست: همه آنها موضوع های اصلی، از جمله ایران، بحرین و چگونگی انجام اصلاحات را مد نظر دارند". از نظر وی اگر عضویت اردن در شورای همکاری خلیج (فارس) تحقق یابد، این امر به تقویت پادشاهی اردن منجر خواهد شد، اما در عین حال ضربه ای به گروهی خواهد بود که اصلاحات را در این کشور دنبال می کنند."حسن مصطفی" یکی از نویسندگان برجسته سعودی نیز معتقد است تلاش برای افزودن این دو کشور به شورای همکاری خلیج (فارس) اقدامی است برای شکل دادن مجدد منطقه از طریق ایجاد اتحادیه ای جدید است، ان هم در شرایطی که بنظر می رسد دولت منتخب مصر به سوی استقلال بیشتر در سیاست خارجی حرکت می کند و احتمالاً با تهران روابط دوستانه تری خواهد داشت.وی گفت: شورای همکاری خلیج (فارس) هم چنین به اردن و مراکش کمک خواهد کرد تا در مقابل فشارهای (داخلی و خارجی) مقاومت کنند و از فروپاشی نظام آنها جلو گیری کند. وی در عین حال افزود: "اما مراکش ها و اردنی ها از نظر سیاسی بیشتر فعال هستند و نخواهند پذیرفت که شورای همکاری خلیج (فارس) سیاست خارجی کشورهایشان را به آنها دیکته کند".

"دریس بن علی" اقتصاد دادن مغربی که برای اصلاحات سیاسی در کشورش فعالیت می کند نگرانی خود را در مورد روابط سیاسی کشورش پس از عضویت احتمالی در شورای همکاری خلیج (فارس) مطرح می کند. ممکن است هدف از این اقدام متوقف کردن حرکت کشور به طرف دمکراسی پارلمانی و پادشاهی مشروطه در این کشور باشد، دمکراسی که می تواند نمونه ای برای دیگر کشورهای منطقه باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید