باد سرد بهار اعراب، به اسرائیل

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

"تو یباس باک" در روزنامه فایننشیال تایمز می نویسد: اکثر اسرائیلی ها این بار اعتراضات مردمی در خاورمیانه را نشان از زمستان بسیار تاریکی می دانند.بر اساس نظر سنجی انجام شده ۵۶ درصد اسرائیلی ها  عقیده دارند تحولات خاورمیانه به زیان  اسرائیل است. این تعداد، درست دو برابر کسانی است که معتقدند این تحولات به سود اسرائیل است. نگرانی از وضعیت جدید، بخش اعظم گفتار بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی را در بر گرفته است. بعضی از این نگرانی ها ناشی از ماهیت و انگیزه اعتراضات مخالفان است که در این زمینه اسراییل با کشورهای غربی هم نظر است.

"تو یباس باک" در روزنامه فایننشیال تایمز می نویسد: اکثر اسرائیلی ها این بار اعتراضات مردمی در خاورمیانه را نشان از زمستان بسیار تاریکی می دانند.بر اساس نظر سنجی انجام شده ۵۶ درصد اسرائیلی ها  عقیده دارند تحولات خاورمیانه به زیان  اسرائیل است. این تعداد، درست دو برابر کسانی است که معتقدند این تحولات به سود اسرائیل است. نگرانی از وضعیت جدید، بخش اعظم گفتار بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی را در بر گرفته است. بعضی از این نگرانی ها ناشی از ماهیت و انگیزه اعتراضات مخالفان است که در این زمینه اسراییل با کشورهای غربی هم نظر است.هم چنین هیچ جایی از دنیا مثل اسرائیل گرایش به ترس از پیامدهای منفی این تحولات در داخل اسرائیل وجود ندارد.

شلویو اونیری" می گوید: شرایط در اسرائیل با شرایط در اروپا و امریکا متفاوت است. نگرانی های اسرائیل با موج جدید خشونت در منطقه ی تحت کنترل حماس در غزه نهادینه تر شد. موشک پرانی فلسطینی ها و حملات هوایی اسرائیل ممکن است دوباره قطع شود، اما اسرائیل نگران آنست که بار دیگر درگیر یک جنگ تمام عیار شود.جنگ دیگری در غزه، نه تنها خشم منطقه ای را شعله ورتر خواهد کرد اما برای حکومت های منطقه برای خاموش کردن اعتراضات داخلی مفید خواهد بود. این تحولات در بیانیه روز یکشنبه ی اتحادیه عرب که خواستار وضع منطقه ممنوعه پروازی بر فراز غزه شد، نمایان گردید.

امری که در قطعنامه قبلی شورای امنیت  برای حفظ  جان غیر نظامیان در لیبی وجود داشت."یوسف کوپر واسر" رئیس مرکز امور راهبردی اسرائیل می گوید: ما نمی توانیم تلاش عناصری را برای تبدیل (اعتراضات اعراب)  به انقلابی که به رادیکالیزم برسد، نادیده بگیریم. آنچه که اکنون در کشورهای عربی روی می دهد، موجب  تضعیف گروه های میانه در خاورمیانه می شود.اسرائیل نگران آن است که هر گونه گشایش در فضای سیاسی بویژه در مصر مورد استفاده گروه های اسلامی هم چون اخوان المسلمین قرار بگیرد، آنها هم چنین نگران آن هستند که ایران در حالیکه توجه جامعه بین المللی اکنون بر تحولات دیگر بخش های خاورمیانه متمرکز است،  برنامه هسته ای اش را بدون هیچ چالشی به پیش ببرد.

نگرانی "کامیل خوش" که یکی از تحلیل گران نظر سنجی ها در دانشگاه "تورنتو" است با بسیاری از مردم مشترک است: "در نظر عموم، نگرانی از آنست که امور در مسیر درست به پیش نرود و در پایان اعتراضات، حکومت های دمکراتیک به قدرت نرسند و قویترین گروه ها زمام امور را در این کشورها بدست گیرند. این احساس نیز وجود دارد که ایران هم امتیازها را در همه جاها از آن خود کند.نویسنده بر این اعتقاد است که تمایل اسرائیل به ثبات در منطقه از نحوه واکنش آن به نا آرامی های سوریه روشن می شود. بر خلاف مصر، سوریه هرگز پیمان صلحی با اسرائیل امضا نکرد.

دمشق از دو دشمن عمده اسرائیل که گروه ها حماس و حزب ا..." جنبش شیعیان  لبنان، هستند،  حمایت می کند.علیرغم دوره طولانی و دشمنی این دو کشور، اسرائیل با احساس دوگانه ای تحولات را دنبال می کرد. اسرائیلی ها بر این اعتقادند که بشار اسد بیش از اینکه بدنبال چالش اسرائیل باشد به دنبال آنست که جایگاه خود را حفظ کند و از سال ۱۹۷۳ تا کنون حتی یک تیر در مرزهای سوریه و اسرائیل شلیک نشده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید