تنش در اوپک

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

به نوشته فایننشیال تایمز، احتمال دارد، محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران که خود را سرپرست وزارت نفت خوانده  است، ریاست نشست ماه آینده اوپک را بر عهده گیرد  و زمینه سیاسی کردن این نشست را در زمان نوسان بازار نفت و نیاز مبرم صنایع انرژی جهان به آن، فراهم کند.آقای احمدی نژاد درگیر مبارزه قدرت با رقبای محافظه کار خود در حکومت است و زمانی سرپرستی وزارت نفت را بر عهده گرفت که ایران ریاست دوره ای اوپک  را بر عهده دارد.بر این اساس اگر وی در هشتم ژوئن به وین برود، در این صورت نخستین رئیس کشوری خواهد بود که نشست بزرگترین صادر کنندگان نفت را اداره می کند.

میر تاج الدینی معاون رئیس جمهوری به خبر گزاری رسمی این کشور گفت: وزارت نفت ایران در حال حاضر ریاست اوپک را بر عهده دارد و اگر این نشست برگزار شود، رئیس جمهور یا نماینده دولت در ان حضور پیدا خواهد کرد.نخستین کنفرانس اوپک از دسامبر سال گذشته در حالی قرار است، بر گزار شود که در بازار نفت توقع نوسان وجود دارد. قیمت هر بشکه نفت خام برنت در بیست و هشتم ماه آوریل به ۱۲۵ دلار پیش از آنکه بیشترین سقوط را داشته باشد و  به ۱۱۲ دلار برسد، افزایش یافته بود.کارشناسان نگران ان هستند که رقابت در اوپک بین ایران و عربستان سعودی دو کشور عمده تولید کننده نفت مانع از حصول توافق در نشست وین شود.

لئو نداس درولاس، رئیس تحلیل گران سازمان جهانی بررسی انرژی می گوید: عربستان سعودی تولید خود را برای جبران بحران کاهش تولید نفت لیبی افزایش داد.عربستان سعودی به هر حال مایل نیست به صورت یک جانبه به تولید افزایش نفت اقدام کند و در وین از اعضای اوپک خواهد خواست که سهم تولید نفت خود را افزایش دهند.وی می افزاید با وجود احمدی نژاد و اغتشاش در لیبی به سخت می تواند دریافت که جریان کاری نشست چگونه انجام خواهد شد.وضعیت این نشست با ابهام در مورد اینکه چه کسی لیبی را نمایندگی خواهد کرد، بدتر شده است. شکری غانم، وزیر نفت لیبی به تونس فرار کرد تا اعلام کند وی از حکومت کناره گرفته است.آقای درولاس می گوید: "بازار نوسان بیشتری پیدا کرده است و اوپک با وزیرانی که از حکومت کناره گرفته اند و رئیس جمهوری که پست وزیر را با هدف سیاسی تصاحب کرده ،روبروست، و این در حالی است که جهان از مشکلاتی که اقتصاد در مقدمه آن قرار دارد، مواجه است".

فاینانشیال تایمز به نقل از یک افراد اشنا به وضعیت اوپک می نویسد، هنوز روشن نیست که چه فردی در این نشست لیبی را نمایندگی خواهد کرد. هم چنین نمی توان مطمئن بود که چه کسی از طرف ایران سخن خواهد گفت.این روزنامه می افزاید، ممکن است با گردهمایی روز دوشنبه مقامات رسمی  دوازده عضو اوپک که قرار است مقدمات نشست بعدی را فراهم کنند، روشن شود که چه افرادی حضور پیدا خواهند کرد. تا ان هنگام، موضع ایران اینست که آقای احمدی نژاد ممکن است به وین برود.این روزنامه می افزاید: آقای احمدی نژاد تعدادی از وزیران کابینه خود را با یک اقدام (سریع) از 21  به 17 وزیر کاهش داد. با کنار گذاشتن مسعود میر کاظمی وزیر نفت پیشین، آقای احمدی نژاد اعلام کرد: "من سرپرست وزارت نفت خواهم بود".اخرین تغییرات در سهم اعضای اوپک در دسامبر سال ۲۰۰۸ صورت گرفت. از آن هنگام وزیران نفت اوپک، هفت نشست برگزار کرده اند و هیچ تصمیم اساسی در زمینه افزایش تولید نفت نگرفته اند، در حالیکه قیمت های نفت بین ۴۰ تا ۱۲۵ دلار در هر بشکه نوسان داشته است.آقای درولاس گفت: این باشگاه تنها هنگامی که قیمت ها پایین و قیمت نفت در حال سقوط است، مؤثر ظاهر شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید