تیراندازی اسرائیلی، نا آرامی های خاورمیانه را عمیق تر کرد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

به نوشته گاردین، اسرائیل سوریه را به تحریک معترضان فلسطینی برای مواجهه متهم کرد تا از این طریق بتواند توجه را از نا آرامی های داخل کشور منحرف کند. با اقدام اسراییل در گلوله بستن معترضان طرفدار فلسطین در مرزهای لبنان و سوریه، پتانسیل ایجاد مناطق برخورد جدید در خاورمیانه افزایش یافته است. کرانه باختری رود اردن، نوار غزه، شرق بیت المقدس و هم چنین در مرزهای به شدت حساس شمالی شاهد تظاهرات فلسطینی ها  و زد و خورد معترضین با نیروهای نظامی و پلیس اسراییل بود. در جریان درگیری بین نیروهای امنیتی اسراییل با معترضان، صدها تن از تظاهر کنند گان زخمی شدند.

تظاهر کنندگان در روز یکشنبه که برای گرامی داشت جنگ سال ۱۹۴۸ که در ان صدها هزار تن از مردم آواره فلسطین مجبور به ترک خانه هایشان شدند با آتش گلوله، گلوله های پلاستیکی، نارنجک های بی حس کننده و گاز اشک آور مواجه شدند. اسرائیل سوریه را به تحریک تظاهر کنندگان به مواجهه (با نیروهای امنیتی اسراییل) کرده است تا بتواند توجه را از نا آرامی های داخلی این کشور منحرف کند. مقامات اسرائیلی می گویند: تلاش برای ایجاد مواجهه و نادیده گرفتن مرزها در زمانی که ناآرامی منطقه را فرا گرفته است با هدف بهره برداری از ناسیونالیسم  فلسطینی، صورت گرفته است.

سخنگوی نظامی اسرائیل این اعتراضات را "اثر انگشت ایران" دانسته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می گوید: ما امید داریم آرامش به سرعت باز گردد "اما کسی تردید به خود راه ندهد که ما مصمم به دفاع از مرزها و حاکمیت خود داریم." ایهود باراک، وزیر دفاع نیز هشدار داد که ما در آغاز این ماجرا قرار داریم و ممکن است با چالش های پیچیده تری مواجه شویم. سوریه اقدامات جنایت کارانه اسرائیل را محکوم کرد. وزارت امور خارجه از جامعه بین المللی خواسته است که اسرائیل مسئولیت خود را قبال این برخورد مرگبار بپذیرد. اگر چه اسرائیل برای تظاهرات خشونت آمیز خود را آماده کرده بود، اما درگیری در مرزهای این کشور، تا حد زیادی برای آنان غیر منتظره بود. در حال حاضر سیاستمداران اسرائیلی به شدت نگران شورش در کشورهای عرب همسایه خود هستند و این کشور در حال حاضر با تنش فوق العاده ای با سوریه و لبنان مواجه است. هزاران پناهنده فلسطینی از سوریه به طرف روستای مجد الشمس در ارتفاعات جولان که اسرائیل در سال ۱۹۷۶ آنرا تصرف کرد، راهپیمایی کردند.

به گفته ارتش اسرائیل: "صدها تن از اغتشاش گران سوریه، به مرز اسرائیل رخنه کردند و با خشونت با نیروهای اسرائیلی برخورد کردند". ارتش می گوید: "آنها به صورت گزینشی به سوی اغتشاش گران تیراندازی کردند". مرگ دو تن تأیید شده است، اما گفته می شود که کشته ها به ده تن می رسد. "شفا ابو جبل" ۲۵ ساله و ساکن مجد الشمس گفت: ارتش اسرائیل به معترضان هشدار داد، از مرز نگذرند ولی آنها گوش نکردند وقتی که مردم شروع به آمدن به طرف مجد الشمس کردند، سربازان شروع به تیراندازی به طرف آنها کردند. حدود دویست تن موفق به عبور از مرز شدند. من شنیدم که سه تا چهار نفر در این طرف کشته و تعداد زیادی زخمی شدند. مردم روستا واقعاً ترسیده بودند، سربازان اسرائیلی شوکه شده بودند. هیچکس تصور نمی کرد در این مرز مشکلی روی دهد. "حامد عویدات" یکی دیگر از ساکنان گفت: "هزاران تن از مردم، در ان طرف مرز، در سوریه، تلاش می کردند تا از مرز بگذرند. زد و خورد شدیدی در گرفت و البته مردم ترسیده بودند".

در مارون الراس مرز لبنان و اسرائیل یک شاهد عینی گفت: نیروهای اسرائیلی به طرف معترضان که از طرف لبنان سنگ پرتاب می کردند، آتش گشودند، این امر می تواند پیامدهای جدی و حوادث مرزی بیشتری را موجب شود. دستکم دو تن از معترضان که موانع ایجاد شده از طرف ارتش لبنان را شکستند تا بتوانند به ان سوی مرز سنگ پرتاب کنند، کشته شدند. سینه یکی از معترضین هدف گلوله قرار گرفت. مردم تلاش می کردند که وی را زنده نگه دارند و شعار ا... اکبر می دادند، اما در نهایت جسد وی توسط مردم از زمین برداشته شد و بر دوش آنان تشییع شد. یکی دیگر از معترضان که لباسش به خون آغشته شده بود، فریاد می زد: "قاتل ها، ترسو ها، گلوله با سنگ برابری می کند" ؟ حزب ا... که روستاهای جنوب لبنان را کنترل می کند حمایت ضمنی از تظاهر کنندگان به عمل آورده بود اما جمعیت با تیراندازی هوایی ارتش لبنان متفرّق شدند. یاسر علی، یکی از سازمان دهندگان این راهپیمایی گفت: مرگ غیر منتظره نبود "مردم فلسطین به کشته دادن، عادت کرده اند. این قیمت بالایی است که پرداخت می شود تا حق بازگشت ما را به سرزمین مادری، اثبات کند". سرتیپ مردخای، سخنگوی نظامی اسرائیل گفت: سربازان اسرائیلی پس از آنکه تظاهر کنندگان شروع به تخریب حصار مرزی کردند، به تیر اندازی به طرف آنها اقدام کردند.

ارتش اسراییل مدعی است از احتمال تلفات، آگاه بود. هم چنین در شهر رام ا... در کرانه باختری اردن پس از راهپیمایی ششصد تن به طرف گذرگاه "قانلدیا" با نیروهای امنیتی مواجه و درگیری ها آغاز شد. درگیری در دیگر بخش های کرانه باختری نیز گزارش شده است. مقامات پزشکی فلسطینی می گویند، در غزه، ارتش به معترضین در حال حرکت به طرف گذرگاه "ارز" تیراندازی کردند و هشتاد تن از آنان را زخمی کردند. ارتش اسرائیل گفت: مردی را که قصد داشت بمبی را در نزدیک گذرگاه مرزی کار بگذارد، کشته است.مقامات اسرائیلی توقع ایجاد مشکل در روز یکشنبه را به دنبال نا آرامی های خاورمیانه داشتند و به همین منظور ده هزار تن از سربازان و نیروهای پلیس را به خدمت گرفته بودند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید