عربستان سعودی به دنبال تشکیل ائتلاف ضد ایران، است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

عربستان سعودی تلاش می کند، دیگر کشورهای عمده مسلمان از جمله پاکستان، مالزی، اندونزی و کشورهای آسیای مرکزی را به تشکیل اتحادی علیه ایران، ترغیب کند.  روزنامه وال استریت ژورنال، می نویسد مقامات امریکایی نگران آن هستند که این امر موجب تنش های بیشتر مذهبی شود. شاهزاده بندر بن سلطان آل سعود که ریاست شورای ملی عربستان را بر عهده دارد در ماه مارس، از یکی از ژنرال های بلند پایه پاکستان خواسته بود تا از دخالت عربستان در بحرین حمایت کند.

این روزنامه می نویسد: تلاش عربستان سعودی علیه دشمن مشترک نشان از افزایش اختلاف با دولت اوباما دارد. بویژه دعوت عربستان از پاکستان برای ایجاد اتحادی علیه ایران، می تواند اهداف امنیتی امریکا را در جنوب آسیا، به مخاطره، اندازد. مقامات امریکایی که با عربستان سعودی کار می کنند، تأیید کرده اند که در این اواخر ریاض از سیاست های واشنگتن مستأصل شده است اما بر این باورند که این روابط می تواند، ثبات یابد. یکی از مقامات رسمی امریکا می گوید: "آنها از ما راضی نیستند و در مورد ایران خیلی ناراحت هستند، اما من فکر نمی کنم آنها فاصله زیادی از ما بگیرند."

یکی از مقامات عربستان سعودی می گوید: "عوامل متعددی در این دعوت وجود دارد، همه کشورهای عمده اسلامی، اگر عربستان سعودی بخواهد، مایل هستند که نسبت به این امر متعهد شوند.

مقامات رسمی می گویند، احتمال دارد نیروهای پاکستان به ۴ هزار تن از نیروهایی که به طور عمده عربستانی و برای حمایت از آل خلیفه و مقابله با قیام مردم بحرین، وارد این کشور شده اند، بپیوندند. اما مقامات سعودی می گویند، نیروهایی که در حال حاضر در این کشور حضور دارند، کافیست و هنوز هیچ درخواست رسمی در این زمینه داده نشده است.

پادشاهی سنی مذهب حاکم بر بحرین که خواستار دخالت نظامی (عربستان ) در این کشور شده، ایران را متهم به راه اندازی این قیام کرده است. تهران این اتهام را رد می کند در حالیکه از حق معترضان حمایت می کند و خواستار خروج نیروهای خارجی از این جزیره شده است. امریکا با سرکوب خشونت بار معترضان در بحرین مخالفت کرد. مقامات امریکایی نسبت به استفاده از نیروی نظامی کشورهای عربی، در سرکوب معترضان، اعتراض کرد و می گویند انها نگران ان هستند که این اقدام شیعیان معترض بحرین را به آغوش ایران که حکومتی شیعه مذهب دارد و با عربستان بر سر نفوذ در خلیج فارس و خاورمیانه رقابت می کند، سوق دهد. دیپلمات های سعودی می گویند پس از ورود نیروهای شورای همکاری خلیج فارس به بحرین، ریاض مقامات عالی رتبه خود را به کشورهای اروپایی و اسیایی اعزام کرد تا به توجیه این عملیات بپردازند. سعود الفیصل وزیر امور خارجه، به اروپا و شاهزاده بندر بن سلطان به آسیا سفر کرد.

بندر بن سلطان در جریان این سفر از کشورهای هند، چین، پاکستان و مالزی، دیدار کرد. مالزی با اکثریت سنی مذهب در ماه جاری، در جریان دیدار نجیب رزاق از ریاض، از تمایل خود برای اعزام نیرو به بحرین سخن گفت. مقامات رسمی بحرین روز پنجشنبه گفتند، آنها مایل هستند که از حمایت سیاسی برخوردار شوند و   در حال حاضر نیاز به کمک نظامی ندارند و درخواستی از پاکستان و یا مالزی، برای اعزام نیرو نکرده اند. ریاض، در مورد دیگر ی نیز واشنگتن را آزرده کرده است . در اواخر سال ۲۰۰۹ عربستان علیه گروه وابسته به  ایران در یمن و برای پاکسازی آنها از منطقه مرزی وارد عمل شد. (در آن هنگام) یمن، ایران را متهم می کرد که به این گروه کمک می کند، در حالیکه ایران این اتهام را رد می کرد و امریکا در ان هنگام گفت هیچ مدرکی که نشان از دخالت ایران داشته باشد، وجود ندارد. عربستان سعودی، امریکا را به طور عمده، به دلیل سرنگونی حسنی مبارک در مصر، مورد سرزنش قرار می دهد. عربستان سعودی مبارک را به عنوان اخرین مانع نفوذ ایران می دید و نگران آنست که دولت جدید با ایران روابط نزدیکی داشته باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید