قطر به دنبال تشکیل بانک توسعه حمایت از دمکراسی عربی است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

qatar-acقطر در حال رایزنی با دیگر کشورهای نفتی حوزه خلیج (فارس) است تا بانک توسعه ای را در خاورمیانه با هدف کمک به کشورهای عربی که شاهد تحول دمکراتیک هستند، تأسیس کند. قطر ایده تأسیس این بانک را از بانک توسعه و بازسازی اروپا گرفته است. بانک توسعه اروپا که در بازسازی اقتصاد کشورهای اروپای شرقی پس از پایان جنگ سرد، نقش داشت.

فاینانشیال تایمز به نقل از یک منبع مطلع از طرح قطر در این زمینه می نویسد: دوحه در نظر دارد با تأسیس بانک توسعه خاورمیانه، سالانه، دهها میلیارد دلار با شرایط آسان به کشورهایی که در آن تغییرات سیاسی صورت می گیرد، وام دهد.

این منبع می افزاید، قطر در تلاش است تا پشتیبانی عربستان سعودی، کویت و امارات را برای اجرای این برنامه کسب کند.حمد بن جاسم نخست وزیر قطر در اوایل هفته در سخنرانی خود در مرکز بررسی های اسلامی دانشگاه اکسفورد از طرح تأسیس این بانک سخن گفته بود.این روزنامه می نویسد، پادشاهی ها و شیخ نشین های محافظه کار از توسعه اعتراض ها که خواستار دمکراسی در منطقه هستند، نگران هستند و در عین حال از ایفای نقش تماشاچی در حالیکه اروپا   برنامه هایی را برای پشتیبانی مالی از حرکت های دمکراسی خواه در منطقه به اجرا در می آورد، حالت شرمندگی پیدا کرده اند.این روزنامه می افزاید، هم چنین اعضایی از گروه ۸ به رهبری امریکا در اجلاس سران در "دوفیل" فرانسه متعهد شدند که به دو کشور عربی(مصر و تونس) برای ساختن دمکراسی در کشورها یشان کمک کنند.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان، پیش از آغاز اجلاس گروه ۸ در فرانسه گفت: "قدرتمندترین کشورهای جهان گرد هم آمده اند تا به همه کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا که خواستار دمکراسی، آزادی و حقوق مدنی خود هستند، بگوید، ما در کنار شما هستیم."جزییات این کمک ها ظهر امروز اعلام خواهد شد که شامل پیشنهاد امریکا برای لغو یک میلیارد دلار از وام های مصر و یک میلیارد دلاربرای تضمین بدهی های این کشور از ان جمله می باشد. خوزه مانویل باراسو ، رئیس کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد، یک کمک اضافی ۱/۲۴ میلیارد یورویی از طرف اتحادیه اروپا به کشورهای شمال افریقا، اختصاص خواهد یافت.این روزنامه می نویسد، پیشنهاد این کمک ها به امور دیگری وابسته است. آقای باراسو گفته است "کمک های ما مشروط است، اگر آنها کارهای بیشتری انجام دهند، ما اقدامات بیشتری را انجام خواهیم داد." بهر حال حجم کمک ها به دلیل وضعیت اقتصادی، در کشورهای گروه ۸ محدود است.  برای مثال انگلستان پیشنهاد کمک ۱۱۰ میلیون پوندی را در ۴ سال کرده است که شامل ۱۰ میلیون پوند در سال برای پشتیبانی از دمکراسی و کمک به تشکیل احزاب سیاسی است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید