موسسه های مطالعاتی در خلیج فارس احساس فشار می کنند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه فایننشیال تایمز می نویسد در حالیکه تغییرات سیاسی و اقتصادی در خاورمیانه را فرا گرفته است، مؤسسه های مطالعات و سازمان های دانشگاهی که در دهه گذشته در حوزه خلیج فارس ایجاد شد، در کمک به افزایش بحث سیاسی و تشویق جوانان به اعتراض نقش دانسته اند.موسسه های مطالعات و مراکز پژوهشی که به پلی بین دانشگاه ها، دولت و رسانه ها هستند، در شکل دهی افکار عمومی و ارائه یک دیدگاه بیرونی به منطقه خاورمیانه در میان تغییرات گسترده در تاریخ مدرن امروز، نقش برجسته ای ایفا کرده اند.

این روزنامه می افزاید: موسسه های مطالعاتی در امارات متحده عربی از زمانی که دولت ها تلاش می کنند، کنترل بیشتری  بر بحث های عمومی داشته باشند، احساس می کنند، تحت فشار بیشتری قرار گرفته اند.دانشکده دولتی دبی که در سال ۲۰۰۵ به عنوان یک سازمان آموزشی- پژوهشی برای پوشش سیاست های عمومی ایجاد شد، تاسیس شد، نقش راهبردی در بحث های چند سال گذشته داشته است. این مؤسسه به همکاری با مدرسه کندی دانشگاه هاروارد پرداخت و طراحی این همکاری با هدف  کسب اعتبار توسط این دانشکده بوده است.این روزنامه می نویسد: کمک های مالی دولتی به این موسسه ها کاهش یافته و موضوعات حساس سیاسی همچون قیام در کشورهای عربی موجب عصبانیت هایی شده است، امری که به تضعیف فضای نوپای گفتمان در این موسسه ها و مراکز شده است.

طارق یوسف، رئیس دانشکده دولتی دبی از پست خود استعفا کرد و به مؤسسه قطری "سیلاتچ" که هدف آن مقابله با بیکاری در میان جوانان عرب است، ملحق شد.طارق یوسف، مرد لیبیایی از منطقه شورشی بنغازی به عنوان یک صدای پیشرو برای جامعه لیبی در خارج از کشور در آمده است که به طور مرتب در مورد جنگ در لیبی اظهار نظر می کند.یکی دیگر از پژوهشگران این مؤسسه نیز به دنبال اظهار نگرانی طارق یوسف از احتمال پایان یافتن همکاری این مؤسسه آموزشی با هاروارد، استعفا کرد.

دانشکده دولتی دبی در بیانیه ای تأکید کرد، که همکاری بین این مؤسسه و مدرسه کندی دانشگاه هاروارد ادامه خواهد یافت.مرکز تحقیقات خلیج (فارس)، دیگر مؤسسه تحقیقاتی که مرکز آن در دبی قرار دارد با مشکل مشابهی مواجه شده است. دیگر تولید تحقیقات بیشتر در این مؤسسه با استقبال مواجه نمی شود و بیشتر فعالیت ها بر پاس داشتن مناسبت ها و دید و بازدید با مقامات رسمی محدود شده است.این مؤسسه که در سال ۲۰۰۰ ایجاد شده است، سال گذشته نتوانست مجوز ده ساله خود را تجدید کند. به این مؤسسه در ماه اکتبر به صورت شفاهی گفته شد که مجوز آن  به دلیل "اعتراض دولت دبی به جنبه های متعددی از فعالیت این مؤسسه" تمدید نخواهد شد.عبد العزیر صقر مدیر این مؤسسه با اشاره به اینکه مشکلات این مؤسسه قبل از " بهار عربی" آغاز شده بود، می گوید: تحولات اخیر منطقه ای به وضعیت ما کمک نکرد.صقر، شایعات مربوط به اینکه مرکز وی را به دلیل کمک های خارجی یا انتقاد صریح این مؤسسه از یک "کشور عمده غیر عرب" که اشاره به ایران است، رد کرد.وی گفت: درنهایت، بصیرت ها، بویژه استقلال این مؤسسه به عنوان یک عامل اصلی دیده شده است، و این مؤسسه در دفاتر خود خارج از امارات متحده عربی به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.میشال الغروی، یکی از تحلیل گران برجسته محلی می گوید: دبی خود را پس از سقوط مالی باز سازی می کند و بحث  آزاد در مورد مسائل از اولویت برخوردار نیست.وی می افزاید: موضوع های  اصلی  بیشتری وجود دارد که دبی نیاز به آن دارد که بر آن تمرکز کند  و یکی از مهم ترین آنها نگاه واقعی به الگوی اقتصادی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید