دیدگاه رابرت فیسک در مورد کیفرخواست ترور رفیق حریری

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

رابرت فیسک در مقاله ای در ارتباط با کیفرخواست دادگاه ویژه سازمان ملل علیه اعضایی از حزب الله می نویسد:  ترور رفیق حریری نخست وزیر  وقت لبنان، در آغاز برای سوریه وحشتناک بود. از آنجایی که رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان به دنبال آن  بود که نیروهای باقیمانده سوریه را از لبنان خارج کند، (حدود ۲۰ هزار نفر، اگر چه تعدادی از آژانس ها ادعا می کنند ۴۰ هزار نفر از نیروهای سوریه از لبنان خارج شدند) پس سوریه در پشت ترور رفیق حریری، قرار دارد."دوستان" سوریه در لبنان، نیروهای امنیتی که توانایی زنده نگه داشتن حریری را اگر می خواستند، در اختیار داشتند، بازداشت شدند.

چهار تن از آنان در زندانی بدنام "رومیه" برای چندین سال زندانی بودند و زمانیکه سازمان ملل اعلام کرد، زمینه ای برای نگه داشتن آنها وجود ندارد، آزاد شدند در حالیکه بیگناه بوده و نام آنها در بیانیه اتهامی جدید سازمان ملل متحد نیز ظاهر نشده است.

به عبارت دیگر این کار را باید ایرانی ها و یا بهتر است بگوییم حزب الله انجام داده باشند. با گذشت سال ها سوریه از حفره اتهام فرار کرده است.سیمور هرش،  یکی از روزنامه نگاران جدی که در ایالات متحده باقی مانده است به طور تصادفی در هنگام شنیدن خبر ترور رفیق حریری در حال مصاحبه با بشار اسد رئیس جمهور سوریه بود. وی شاهد لطمه صادقانه بشار اسد در هنگام شنیدن این خبر بود. البته شما می توانید این موارد را تصنعی هم انجام دهید.سپس چند سال بعد، مجله اشپیگل به ما گفت حزب الله گروه شیعه نظامی مورد توجه ایران و سوریه در لبنان و دشمن اسرائیل و اسب جنگی هر روند سازش  در خاورمیانه،  قاتل بزرگترین نخست وزیر تاریخ سیاسی لبنان است.فیسک ادامه می دهد که بر خلاف خارج از لبنان که همه، این روایت را می پذیرند، هیچکس در داخل لبنان این موضوع را باور نمی کند.

اینکه حزب الله با سرویس اطلاعاتی هوشمندانه ای که در اختیار دارد، با طرح سوریه در قتل حریری خود را خراب کند، باورکردنی نبود.خاطرات به ما می گوید، هنگامی که هواپیمای لاکربی سقوط کرد، همه ما گفتیم که این کار ایرانی ها با پشتیبانی سوریه بوده است. اما پس از مدتی  روزنامه ها تشویق شدند که لیبی را مسئول این کار معرفی کنند و سپس به نتیجه قطعی رسیدیم که کار "مقرهی"  بوده است. البته  ممکن است باشد یا نباشد، اما وی در آینده ممکن است، پس از آنکه گروه ویژه یا شورشیان  لیبی زنگ خانه اش را به صدا در آوردند، به ما بگوید که ماجرا چگونه بوده است. وی می نویسد، البته آنچه تغییر کرده بود،  این بود که ما برای حمایت و دفاع از عربستان سعودی پس از حمله ۱۹۹۰ صدام به کویت به ارتش سوریه  نیاز داشتیم. پس در ان هنگام سوریه نقش پسر مثبت و لیبی نقش پسر بد را ایفا کرده بودند و همه چیز به خوبی پیش رفت تا اینکه قذافی، بلر (نخست وزیر پیشین انگلیس) را بوسید و قذافی تصمیم گرفت  همه دشمنان "سنوسی" (پادشاه پیش از انقلاب لیبی)خود را از بین ببرد.

پس، حداقل ما هنوز می توانیم قذافی را به خاطر لاکربی مقصر بشناسیم.وی چنین ادامه می دهد: اما آیا حزب الله، رفیق حریری را کشته است؟ من تنها ۴۰۰ متر از انفجار 14 فوریه سال ۲۰۰۵ فاصله داشتم و خوش شانس بودم که زنده ماندم و به اندازه کافی بد شانس  که سوختن رفیق حریری را پس از انفجار بمب در خیابان نبینم. من فکر می کنم واحدهای امنیتی حزب بعث سوریه بدون اینکه به بشار اسد در این زمینه اطلاع داده باشند، رفیق حریری را کشته اند. من هم چنین فکر می کنم آنها پیر جمیل پسر و سمیر قصیر روزنامه نگار و مورخ  را به قتل رسانده اند.وی در این نوشته می افزاید، تا کنون  دادگاه های لبنان هیچ کیفر خواستی را از این دست در صحن خود  ندیده است. بنابراین زمان خوبی است تا اخرین مجرمان در لبنان را پشت میله ها کرد – به ویژه  اگر شما یک آژانس امریکایی باشید- و اسرائیل نگران جنگ دیگری با حزب الله باشد.هم چنین زمان مناسبی است که جنگ طایفه ای دیگری را بین سنی های طرفدار حریری و شیعیان  حزب الله را در زمانی که اسد شیعه علوی در حال نبرد با اکثریت سنی سوریه است، شعله ور کرد. بنابراین (می توان این چهار نفر) را همانند ان مردانی که آزادی آنها پس از چند سال و به هنگام اعلام بی گناهی آنها توسط سازمان ملل صورت گرفت، در زندان نگاه داشت. من مثل همیشه در پاسخ به سئوال دوستانم در مورد  این موضوع می گویم مسئله اینست که در لبنان همه بیگناه و  در همان حال، همه گناهکار هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید