سرکوب آرام در سرزمین توریستی

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

ابوظبی با آسمان خراش هایی که دو طرف بزرگراه قرار دارند، شاهد معترضان خشمگین که خیابان ها را در شهرهای عرب پر کرده است، نیست، به نظر می رسد امارات متحده عربی از مخالفت های گسترده ای که خاورمیانه را فرا گرفته است، فرار کرده باشد. اما امارات هنوز از امواج بر آمده از بهار اعراب ایمن نمانده است. یک اقلیت پر سر و صدا در این کشور خواستار تغییرات شد که با سرکوب مخفیانه حکومت مواجه شد.

کشورهای خلیج فارس، مدت طولانی است که برای خشنودی شهروندان خواهان آزادی، اصلاحاتی را در پیش گرفته بودند. امارات عربی با وجود تلاش دراز مدت برای معرفی خود به عنوان یک الگوی توسعه، رویه های متفاوتی را برای خاموش کردن شعله های اعتراض ،افراد و یا سازمان ها که وضعیت موجود کشور را مورد سئوال قرار داده بودند، در پیش گرفت.سرکوب پنهانی در این کشور همه عرصه ها را فرا گرفته است، انجمن های حرفه ای، سازمان های غیر دولتی، گروه های مطالعات، فضاهای وبلاگی و حتی نمایشگاه هنر را در بر گرفته است.

پنج وبلاگنویس و دانشگاهی امارات در ماه آوریل به دلیل مخالفت با دولت و به اتهام ضربه به امنیت ملی و توهین به رهبران کشور، محاکمه شدند. این دستگیری ها، ساکنان صحرا را شوک زده کرد. "دکتر ناصر بن غیث" یکی از متهمین و یکی از استادان شعبه ابو ظبی دانشگاه  سوربن است.از زمان بازداشت، مقامات دایره اقدامات خود را گسترش داده اند و هیئت مدیره چندین سازمان غیر دولتی مانند انجمن ها و سازمان های فعال در دفاع از حقوق بشر را منحل کرده اند و در عوض به نصب افراد اقدام کرده اند.

انجمن صنفی معلمان با برخورد مشابهی مواجه شده است. گروه های حقوق بشر این حرکت را "تصاحب خصمانه جامعه مدنی" توصیف کرده اند.یکی از فعالان سیاسی که حاضر درج نام خود نشد، می گوید: آنچه که ما شاهد آن هستیم، فروپاشی حقوق دمکراتیک است، ما به ۳۰ سال گذشته باز گشته ایم و آنها از این می ترسند که انقلاب به امارات برسد. آنها مردم را می ترسانند تا آنها را ساکت نگه دارند. هدف قرار دادن انستیتو های معتبر، تعجب ها را برانگیخته است، چرا که این نهادها بستر  انقلاب ها هستند.ماه گذشته مرکز تحقیقات خلیج (فارس) یکی از چند مؤسسه مطالعات سیاسی امارات عربی متحده اعلام کرد: " پس از اعتراض دولت به جنبه هی مختلف کار این مؤسسه مجبور به ترک کشور شده است".

رئیس دانشکده دولتی دبی نیز از مقام خود استعفا کرد.در میان رشد فوق العاده این کشور، رییس بزرگترین نمایشگاه هنری جهان "شارجه بنال" نیز به دلیل اینکه به اندازه کافی نمایشگاه را سانسور نکرده است، از کار خود برکنار شد.حمله دولت به طرفداران اصلاحات در این کشور پس از اینکه ۱۳۳ اماراتی، بیانیه ای را امضا کردند و درخواست حق رای برای تمامی شهروندان برای شورای ملی فدرال این کشور شدند، آغاز شد.در حال حاضر دولت نیمی از اعضای شورای ملی فدرال را منصوب می کند که در حقیقت قدرت قانون گذاری ندارند و قدرت را به دستان خانواده سلطنتی آل نهیان که شیخ خلیفه بن زاید ریاست آن را بر عهده دارد، ترک کرده اند.امضا کنندگان این بیانیه می گویند: آنها از طرف مقامات تهدید شده اند.یکی از آنها می گوید: "آنها نزد ما آمدند و گفتند که جای بعدی ما زندان خواهد بود، آنها به می گویند، ما در حال نابود کردن کشورمان هستیم.

"احمد منصور، پیش از دستگیری، یکی از پنج عضو فعال و یکی از وبلاگنویسان برجسته بود که تنظیم این بیانیه را بر عهده داشت. اخرین نوشته دراماتیک وی در وبلاگش چنین بود: "آنها ساعت ۵:۳۰ صبح با بهانه مشکل دار بودن اتومبیل با فریب کاری مرا با خود بردند.آقای منصور در مصاحبه با ایندپندنت قبل از بازداشت گفت: مدت زمانی بود که به این نتیجه رسیده بود، نوشته های وبلاگش به ایجاد مشکل با مقامات دولتی خواهد انجامید. وی می گوید:"خانواده من احساس متناقض داشتند، آنها فکر می کردند که این امر تنها برای من مشکل آفرین نخواهند بود، بلکه برای آنها هم درد سر آور خواهد بود.

در چندین نوبت آنها از من خواستند که در مورد موضوعات حساس صحبت نکنم".آنها نگران بودند که دادگاه که از روز ۱۸ ژوئیه از سر گرفته خواهد شد، حکم سنگینی صادر کند. پرفسور عبد الخالق عبد الله، استاد علوم سیاسی در دانشگاه دبی که چندین تن از بازداشت شدگان را می شناسد، اتهام را بسیار سنگین توصیف می کند. وی می گوید: ما تنها می توانیم به محاکمه آزاد و عادلانه ای امیدواری داشته باشیم، این امر با تصویری که امارات از خود ترسیم می کند که  کشوری بدون زندانی سیاسی است، هماهنگی ندارد.این کشور غنی از نفت از آغاز اعتراض ها در جهان عرب برای پایان دادن به دیکتاتوری ها، سعی کرده است  توازن دقیقی را در رفتارش داشته باشد. در حالیکه در خارج تلاش می کند، چهره مترقی  به عنوان بهشت تجارت غرب و کارگران مهاجر از خود نشان دهد، در واقع در داخل چنگال های خود را بر قدرت محکم تر می کند.

منافع تقسیم شده این کشور در دیپلماسی این کشور کاملاً مشهود است. جنگنده های اف ۱۶ و جت های میراژ این کشور علیه رژیم سرکوب گر قذافی در حال جنگ هستند، اما امارات متحده عربی هم چنان به عنوان یکی از قابل رؤیت ترین حامیان دیگر رهبران منطقه دیده می شود. از طرفی رئیس امارات پیام همبستگی به بشار اسد می فرستد و شیخ عبد ا... بن زاید وزیر امور خارجه با ژست برادرانه به ان کشور سفر می کند. وی قبل از برکناری دیکتاتور حسنی مبارک سفر مشابهی به مصر داشت.اهم چنان باید منتظر بود تا دید آیا سرکوب های اخیر مخالفین در امارات را خاموش کرده است یا خیر. یکی از امضا کنندگان بیانیه احتمال وقوع این امر را بعید نمی داند. امارات نمی تواند این روش برخورد را بپذیرد. وی گفت: مردم خشمگین هستند.

ایتدپندنت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید