دیلی تلگراف: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، موشک های پیشرفته روسی را از ليبی به سودان قاچاق کرده است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه دیلی تلگراف می نویسد موشک هایی که ایران به ان دست یافته است می تواند هواپیماهایی را که در ارتفاع  ۱۱ هزار پایی قرار دارند، سرنگون کند.

روزنامه دیلی تلگراف به نقل از سازمان های اطلاعاتی غربی می نویسد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۰ موشک روسی پیشرفته را از لیبی به سرقت برده است و به کشور همسایه سودان برده است.دیلی تلگراف  به نقل از افسران اطلاعات نظامی، در ادامه این مطلب می نویسد واحدهای نظامی که به سپاه قدس وابسته اند از پایگاه خود در جنوب سودان به لیبی سفر کردند و بر اساس دستور فرماندهان آنها در ایران، از وضعیت هرج و مرج در لیبی که پس از فروپاشی رژیم قذافی عمومیت یافت، برای دستیابی به "مقادیر قابل توجهی" از جنگ افزار پیشرفته، بهره گرفتند.

این گزارش می افزاید این اسلحه پیشرفته شامل موشک های روسی از نوع SA-24 است که در سال ۲۰۰۴ از طرف روسیه به دولت لیبی تحویل داده شد. این موشک توانایی سرنگون کردن هواپیماهایی را دارد که در ارتفاع 11 هزار پایی پرواز می کنند.دیلی تلگراف می نویسد این موشک از نظر ویژگی و توانایی معادل موشک امریکایی "استینگر" است که مجاهدین افغان که از حمایت امریکا برخوردار بودند از ان در جنگ خود ضد نیروهای اتحاد جماهیر شوروی (پیشین) در دهه هشتاد قرن گذشته، استفاده می کردند.مسئولین اطلاعات، بر این اعتقادند که موشک ها و جنگ افزارهای دیگری را که سپاه پاسداران از  مخازن متروکه قذافی به آن دست یافته اند، اوایل ماه جاری از طریق مرز به طرف جنوب سودان، قاچاق شده است.

این اعتقاد وجود دارد که این اسلحه در یک پایگاه نظامی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهر "فاشر" که پایتخت، منطقه شمال دارفور است، نگهداری می شود و گزارش ها حکایت از ان دارد که تعدادی از این موشک ها به مصر قاچاق شده است.دیلی تلگراف با اشاره به اینکه  ایران و سودان اخیرا یک معاهده  نظامی امضا کرده اند، می نویسد، صدها تن از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سودان برای کمک به ارتش این کشور و حکومت سودان در حمله به گروه های شورشی، حضور دارند.این روزنامه نگرانی مسئولان اطلاعاتی را به پیش می کشد که آنها نگران ان هستند که این موشک ها و جنگ افزارهای دیگر، در اختیار تندروها قرار گیرد و برای انجام حملات تروریستی استفاده شوند.

این روزنامه عنوان می کند چندین تن اسلحه که از ان جمله موشک های زمین به هوا که از روی شانه پرتاب می شود، از مخازن اسلحه رژیم قذافی پس از فروپاشی، به سرقت رفته است.بخش اعظم جنگ افزارها که شامل خمپاره و موشک های ضد تانک است، از طریق مرز الجزایر به ان کشور قاچاق شده است.دیلی تلگراف می افزاید نگرانی در داخل سازمان های اطلاعاتی از این امر که این جنگ افزارها به سازمان القاعده و یا سازمان های افراطی دیگر برسد، رو به فزونی است.شماری از تحلیل گران نظامی تلاش کردند، ، بر این اساس که آنها از اطلاعات کافی برخوردار نیستند، از اهمیت دستیابی افراطی ها، به موشک زمین به هوا بکاهند، اما دستیابی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این اسلحه  این نگرانی را در پس خود دارد که ممکن است ایران از این جنگ افزارها برای مسلح کردن گروه های افراطی و تروریستی استفاده کند.

در این زمینه یکی از افسران اطلاعاتی برجسته می گوید: "ایران از شماری از گروه های اسلامی در مصر، غزه و جنوب لبنان به شدت حمایت می کند و در نهایت این نگرانی وجود دارد که این اسلحه به دست گروه های تروریستی برسد. اگر موشک های  SA-24 به دست افراد درستی نیفتد، هیچ هواپیمای غیر نظامی از در معرض حمله قرار گرفتن آنها در امان نخواهد بود".

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید