ناتو، وضع منطقه ممنوعه بر فراز لیبی را کنار گذاشت.

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

ناتو شب گذشته احتمال وضع منطقه ممنوعه پروازی را بر فراز سوریه، کنار گذاشت. به نوشته این روزنامه، این تصمیم ناتو در پی هشدار اسد مبنی بر دخالت غرب در امور داخلی سوریه منجر به زلزله ای خواهد شد که تمام منطقه را خواهد لرزاند، اتخاذ شده است. با وجود موفقیت مأموریت ناتو در لیبی که امروز پایان آن به صورت رسمی، فرا می رسد، مقامات رسمی ناتو، روشن ساختند که چشم انداز دخالت غرب در وضع منطقه ممنوعه بر فراز سوریه، برای حمایت از شهروندان، اندک است. شماری از گروه های مخالف دولت سوریه از غرب خواسته اند تا به دفاع از آنها بر خیزند. این در حالی است که نبرد بین نیروهای امنیتی و معترضان مسلح، افزایش یافته است و این درگیری ها کشور را به سوی یک جنگ داخلی، به پیش می برد.

تانک ها روز گذشته، منطقه تاریخی "حمص" را که مخالفان در آن موضع مستحکم دارند، هدف اتش خود قرار دادند. در روز شنبه دستکم 20 سرباز کشته و 53 نفر در نبرد با مخالفان مسلح، کشته شدند. گروه ناظر حقوق بشر سوریه، اعلام کرد، شورشیان مسلح هم چنین، اتوبوسی را در شمال غربی شهر ادلب مورد حمله قرار دادند و و ده تن از نیروهای امنیتی را به قتل رساندند.در عین حال، ناتو اعلام کرد نمونه لیبی در مورد سوریه اجرایی نیست و اضافه کرده است مأموریت سوریه فاقد اجماع بین المللی و حمایت همه جانبه منطقه ای است. لازمه چنین اقدامی حمایت سازمان ملل از آنست، اقدامی که بنظر نمی رسد روسیه و چین، به آن رأی دهند.یک مقام رسمی ناتو گفت: "ما نیازمند یک برنامه روشن از طرف جامعه بین المللی و هم چنین حمایت اتحادیه عرب و کشورهای همسایه سوریه هستیم. علاوه بر این هیچ کسی درخواست کمک از ناتو نکرده است. خودداری ناتو از درگیر شدن در سوریه پس از اظهارات اسد که دخالت غرب، منجر به ایجاد افغانستان دیگری خواهد شد، حاصل شده است. اسد در مصاحبه با ساندی تلگراف گفت: " غرب، فشار خود را افزایش خواهد داد. " وی افزود: "سوریه خیلی متفاوت تر از مصر، تونس و یمن است، تاریخ آن متفاوت و سیاست آن به گونه ای دیگر است. سوریه محل تلاقی منطقه است. اگر این کشور، سقوط کند و شما باعث آن باشید، زلزله ای در منطقه روی خواهد داد، آیا شما می خواهید افغانستان دیگری را ببینید.؟ " بشار اسد، همدردی کمی از خود با معترضان نشان داد. از هنگام آغاز قیام در سوریه، بیش از سه هزار نفر کشته شده اند. حدود 1200 تن از نیروهای مسلح نیز کشته شده اند. وی ارتکاب بعضی از خطاها را توسط ارتش، پذیرفته است اما گفت نظام وی در حال حاضر، در حال نبرد با گروه های، تروریستی است.

رئیس جمهور سوریه، مخالفان معترض خود را که دست به تظاهرات، می زنند، اسلام گراها و اعضای اخوان المسلمین خوانده است  که با حکومت سکولار یا ملی گرای عربی، در حالیکه حکومت، حقوق اقلیت ها، از جمله مسیحیان و علوی ها را تضمین می کند، مخالف هستند. وی اصرار می ورزد که هم چنان در سوریه از مشروعیت مردمی برخوردار است. بدون اینکه افقی برای پایان خشونت در سوریه، وجود داشته باشد، روز گذشته هیئتی از سوریه، با هیئت نمایندگی وزیران خارجه اتحادیه عرب، دیدار کرد. در 16 اکتبر، اتحادیه عرب، به دمشق 15 روز فرصت داد تا اتش بس را برقرار کند که روز گذشته پایان آن، بود. از آن هنگام، 343 تن از مردم کشته شده اند که 40 تن از آنان، در روز جمعه به قتل رسیده اند که یکی از خونین ترین روزهای قیام، در سوریه بوده است. معترضان در سوریه، تحرکات خود را با توجه به تحولات در جهان عرب از جمله مرگ قذافی و انتخابات موفق تونس، تشدید کرده اند. وضعیت در سوریه هم چنان در صدر تحولات بین المللی قرار دارد. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل گفت، کشته شدن غیر نظامیان، هشدار دهنده است و از اسد خواست، اصلاحات و نه سرکوب و خشونت را به اجرا گذارد. وی هم چنین خواستار توقف عملیات نظامی و آزادی زندانیانی شد که در جریان اعتراضات اخیر، بازداشت شده اند. ایالات متحده  امریکا، چین و روسیه را به عدم پشتیبانی از تلاش برای انزوای سیاسی دولت اسد و اتخاذ اقدامات اقتصادی سخت علیه سوریه، متهم کرد.

منبع گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید