آیا خروج امریکا به جنگ عراق پایان می دهد؟

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

تسیدل سیمون نویسنده روزنامه گاردین، خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق را پایان کار نمی داند بلکه از نظر وی بلافاصله پس از تکمیل عقب نشینی ایالات متحده از عراق، بی ثباتی آغاز و بسیاری از زخم های کهنه خاور میانه بار دیگر سر باز خواهد کرد. وی این ایده که می گوید، جنگ عراق به پایان رسیده است، در عین حالی که "جذابیت دارد، گمراه کننده نیز می داند. نویسنده استدلال می کند که خروج ایالات متحده آمریکا از عراق مسائل مهم و نهانی را که به دوران حکومت صدام حسین رئیس جمهور پیشین عراق باز می گردد و از شمال تا جنوب آن کشور و هم چنین پایتخت های منطقه ای را در بر می گیرد، بار دیگر به صحنه خواهد آورد.

نویسنده خروج نیروهای آمریکایی از عراق را مشابه خروج بریتانیا از مستعمرات سابق خود می داند که مسائل پیچیده ای را از خود بر جای گذاشت. وی می نویسد، حاکمان ایران از این معضل و حقایق تاریخی آگاه هستند. اشغال کننده نمی تواند به بستن همه درهای باز اقدام کند. آنها هم چینن این واقعیت را که بسیاری از تحلیلگران آن را درک می کنند، آگاه هستند که برنده جنگ در عراق تهران است و نه واشنگتن . آنها برای بهره برداری عالی از آن اقدام خواهند کرد.

نویسنده بر این اعتقاد است که ایران دارای روابط هم آمیخته ای با عراق است. نخستین آن اینست که نوری المالکی نخست وزیر ، که برای مدتی در ایران در پناهندگی به سر می برد، روابطی گرم با ایران دارد. جنبش صدر نیز در عراق حضور دارد که نمایندگان از منافع ایران در پارلمان عراق حفاظت می کنند. هم چنین نیروهای شبه نظامی موسوم به "ارتش مهدی" این جنبش از منافع ایران در عراق حمایت می کند. وی بر این باور است که ایران صدها نفر (اگر هزاران نفر نباشند) از عوامل خود را به عراق در پوشش دیپلمات یا جاسوس وفادار اعزام خواهد کرد.

وی منافع ایران در عراق را بر خلاف منافع ایالات متحده در آن کشور میداند و می نویسد ایران عراق را ضعیف، پیرو و ناتوان از استقلال رای می خواهد. وی می گوید موفقیت اتمام ایران در عراق که با کمک ایالات متحده در سرنگونی عراق امکان پذیر شد. عراق یک مانع در برابر آرمان ایران برای تبدیل شدن به یک ابر قدرت منطقه ای بود.

نخست وزیر عراق نوری المالکی در سفر اخیر خود به واشنگتن که چند روز پیش بود ، تلاش کرد که به رد هر گونه مداخله ایران در امور عراق اشاره کند. اما نویسنده می افزاید این همان المالکی است که به تهران در مخالفت با حضور نیروهای آمریکایی در عراق پس از سال ۲۰۱۱ ملحق شد و این همان مالکی است که رهبری ۷۰۰۰۰۰ عنصر امنیتی عراق را بر عهده دارد که امریکایی ها می گویند، آنها توانایی حفاظت از عراق را در مقابل تجاوز خارجی ، به ویژه از طرف ایران و به میزان بسیار کمتر ترکیه و شاید سوریه که هیچ کس نمی داند در آینده اوضاع در این کشور به چه سمتی سوق پیدا خواهد کرد، ندارد.

وی می نویسد، جورج بوش رییس جمهور پیشین امریکا به دخالت صدام حسین در حملات یازدهم سپتامبر و اینکه وی با القاعده ارتباط دارد اصرار می کرد. اما روشن شد، این ادعاها دروغ بوده است. علاوه بر آن حمله به عراق منجر به ایجاد جای پایی برای القاعده شد، که در زمان حاکمیت صدام حسین هرگز آن را در رویا نمی دید. پس از آنکه موارد اتهامی عراق در داشتن سلاح کشتار دسته جمعی توسط دولت بوش دستکاری شد و پس از آنکه روشن جنگ علیه عراق بر اساس معلومات غلط و نادرست استوار شده است، موجب آن شد که ادعاهای امریکا در مورد برنامه هستهای ایران با شک و تردید های فراوان در محافل بین المللی مواجه شود.

نویسنده بر این باور است که اقدامات امریکا در عراق، پیامدهای منطقه ای و بین المللی خواهد داشت. از نظر وی معیار دوگانه امریکا در برابر حقوق بشر و آنچه که در زندان ابو غریب روی .داد، جایگاه مخالفین دمکراسی را همچون ولادیمیر پوتین روسی و بشار اسد سوریه را تقویت کرد. اما د ر مورد کشورهای حوزه خلیج فارس، نویسنده بر این باور است که جنگ عراق با خروج نیروهای امریکایی از این کشور پایان نخواهد یافت. عراق هم چنان بخشی از هلال شیعی ایران که تا سوریه امتداد می یابد باقی خواهد ماند. اما در مورد ترکیه که با جنگ علیه عراق مخالفت کرد و اجازه نداد که نیروهای امریکایی از خاک ان کشور برای حمله به عراق استفاده کند، نبرد آنها با کردها، شدت خواهد یافت. از نظر اقتصادی نویسنده می گوید ، هزینه جنگ به ۷۰۰ میلیارد دلار رسید که پشت امریکا را خم کرد و زمینه را به چین داد تا به عنوان یک بازیگر اقتصادی اصلی ایفای نقش کند.

اما در اروپا، جنگ علیه عراق، شکاف آشکاری را به وجود آورد و کشورها را به موافق و مخالف جنگ تقسیم کرد. اما از نظر نویسنده یکی از خطرناکترین نتایج جنگ علیه عراق ضربه زدن به ایمان به دمکراسی غربی بوده است. وی می نویسد ، هنگامیکه بوش و تونی بلر برای جنگ علیه آماده می شدند، حقایق را پنهان کردند و بارها عمدا دروغ گفتند. آنها با خیانتی که به اعتماد مردم کردند ، به سنت دمکراسی غربی که مدل دمکراسی در جهان است، ضربه زدند. این اسیب هنوز زدوده نشده و هنوز به طور کامل به ارتکاب این خطا اعتراف نشده و هیچ عذر خواهی صادقانه ای به عمل نیامده است. اینها دلایلی است که نشان می دهد جنگ عراق پایان نیافته است و تا زمانیکه نسل های فعلی در حیات باشند، این جنگ پایان نخواهد یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید