بولتن: خروج از عراق غم انگیز است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

جان بولتن نماینده پیشین امریکا در سازمان ملل متحد، خروج ایالات متحده امریکا از عراق را مورد انتقاد قرار داد و ان را غم انگیز خواند.وی گفت امریکا، عراق را در شرایطی ترک می کند که در این کشور هرج و مرج و بی ثباتی حکمفرماست. از نظر جان بولتن عراق هم چنان نیازمند نیروهای نظامی امریکا برای مقابله با مشکلات امنیتی در این کشور است.

جان بولتن که در دولت جورج بوش فعالیت می کرد و یکی از حامیان اصلی سیاست های وی به شمار می آید گفت دولت اوباما با خارج کردن نیروهای امریکایی از عراق، دستاوردهای جورج بوش رئیس جمهور امریکا و تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس را در مخاطره قرار خواهد داد. وی در مقاله ای که در روزنامه گاردین به چاپ رساند می نویسد خروج امریکا از عراق هم چنین اهداف پنهان جورج بوش و تونی بلر از حمله به عراق را که از نظر وی درست بوده است، در مخاطره قرار می دهد.

بولتن در این مقاله هشدار می دهد که خروج امریکا اثرات گسترده ای را بر جای خواهد گذاشت که از ان جمله سوق دادن منطقه به سوی هرج و مرج است. وی در این مقاله می افزاید جورج بوش خود اولین فردی بود که این اشتباه را با قبول امضای موافقتنامه امنیتی بین دو کشور در سال ۲۰۰۸ مرتکب شد. بر اساس این موافقتنامه امنیتی امریکا متعهد می شد تا پایان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شود. جان بولتن در ادامه می نویسد اوباما اشتباهی را که بوش آنرا اغاز کرده بود، تکمیل کرد. اوباما از پیش به طور کلی مایل به جنگ با عراق نبود و اکنون از اینکه نیروهای امریکایی از عراق خارج می شوند، به وجد آمده است.

بولتن در این مقاله می نویسد انهایی که از خروج نیروهای امریکا از عراق استقبال کردند نه تنها افرادی هستند که دیگران را به اشتباه می اندازند چرا که موفقیت های ائتلاف بین المللی را در عراق نادیده می گیرند، بلکه از درک پیامدهایی که خروج امریکا از عراق خواهد داشت نیز عاجر خواهند بود. نویسنده هشدار می دهد که خروج امریکا از عراق شرایط مطلوبی را برای گسترش نفوذ ایران در عراق و کشورهای منطقه و هم چنین گسترش نفوذ سازمان القاعده را در مقیاس وسیعتر فراهم خواهد کرد. وی این امر کشور را به باتلاق هرج و مرج علیرغم تلاش عراقی ها برای ایجاد نهاد های آزاد و جامعه مدنی فرو خواهد برد.

بولتن می نویسد اوباما عقب نشینی نظامی امریکا از عراق را بر اساس موافقت امنیتی دو کشور به اجرا درآورد بدون اینکه واقعیت های موجود در مورد عراق را مد نظر قرار دهد. وی هم چنین به نگرانی متحدان واشنگتن در خلیج فارس در مورد سیاست های اوباما اشاره می کند که انرا ضعیف می دانند و می افزاید با توجه به حضور نیروهای امریکا در عراق امکان سرنگونی نظام های ایران و سوریه، سریع تر انجام می شد. بولتن در پایان مقاله خود نتیجه گیری می کند که خروج امریکا از عراق در نهایت نشانه ای از کاهش نقش امریکا در منطقه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید