هزینه جنگ عراق فوق العاده بالا بوده است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

هزینه جنگ علیه عراق چه از نظر تلفات انسانیه و چه از نظر هزینه های مالی و چه از بعد اخلاقی و چه از نظر اختلال موازنه قوا درمنطقه، فوق العاده سنگین بوده است. عراق و جهان بدون صدام حسین بهتر است اما هزینه ای که برای این امر پرداخت شد، فوق العاده سنگین بوده است.

هزینه پرداخت شده تنها به تعداد سربازان کشته شده امریکا در جنگ عراق که تعداد انها بالغ بر ۴۵۰۰ نفر است و یا زخمی هایی که تعداد انها به ۳۲ هزار نفر می رسد، محدود نمی شود بلکه تعداد کشته ها در بین عراقی ها یکصد هزار نفر است و این رقم بر اساس شماری از برآوردها به چندین برابر افزایش می یابد. امریکا برای این جنگ که برای آن برنامه ریزی نکرده بود بیش از یک تریلیون دلار هزینه کرد. این هزینه در کاهش کسری بودجه اقتصاد امریکا، سهم داشت.

زیان های دیگری نیز متوجه ایالات متحده شده است که امکان برآورد آن وجود ندارد که رویدادهای داخل زندان "ابوغریب" عراق به دلیل رفتار شماری از شرکت های امنیتی که با امریکا قرارداد بسته بودند و دیگر افزایش نفوذ ایران از آن جمله بود. ایالات متحده امریکا از آغاز تا پایان کشوری را که به اشغال خود درآورده بود، نمی شناخت و این عدم شناخت موجب شد تا به انحلال ارتش و دیگر نهادهای این کشور اقدام کند، امری که موجب شد دوره انتقالی شکننده ای بر این کشور حکمفرما شود.

عراق می تواند با تکیه بر منابع نفتی خود می تواند بار دیگر به بازسازی زیرساخت های این کشور که امریکا از بازسازی ان پس از ویرانی انها ناکام ماند، اقدام کند. دلایل دیگری نیز برای خوشبینی وجود دارد و ان اینست که با اینکه عراق و ایران هر دو از اکثریت شیعه برخوردار هستند، آقای نوری المالکی نخست وزیر عراق اعلام کرد، کشورش به عنوان بازیچه ای در دست ایران نخواهد بود و دیگر اینکه وضعیت نیروهای امنیتی بهبود یافته است. عراقی ها در حال حاضر فرصت های بهتری را برای زندگی امن و عادی دارا هستند. روزنامه ایندیپندنت هم چنین در مقاله دیگری به وضعیت آوارگان عراقی که جنگ انها را آواره کرده است، پرداخته و نحوه گذران زندگی آنها را مورد بررسی قرار داده است.

در فاصله ای نه چندان دور از محل برپایی جشن پایان حضور نیروهای امریکایی در عراق و ایراد سخنرانی در این زمینه، بیش از ۸ هزار نفر در شرایط نامناسب در گل و لای و آب های آلوده و در کلبه هایی که با چوب ساخته شده است، زندگی می گذرانند، نشانه روشنی که ادعای امریکا را مبنی بر اینکه عراق را در حالیکه ثبات و رفاه در آن برپاست، ترک می کنند، نقض می کند. ارقام حکایت از آن دارد که بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر در عراق به دلیل خشونت های مذهبی، خانه های خود را ترک کردند، هم چنین یک میلیون و ششصد هزار نفر از عراقی ها به کشورهای همسایه همچون سوریه و اردن پناهنده شدند.

هم چنین گروه دیگری نیز وجود دارند که زندگی انها در خطر است و تعداد انها هفتاد هزار نفر می باشد، این گروه کسانی هستند که با ارتش امریکا همکاری می کردند. به این گروه وعده داده شده بود که ویزای ورود به امریکا داده خواهد شد اما این وعده ها به هوا رفت و تنها گروه اندکی برای ورود به امریکا پذیرش شدند.

منبع: ایندپندنت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید