وزیر نفت عربستان سعودی در مورد تأمین نفت جهان اطمینان داد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

علی نعیمی وزیر نفت عربستان سعودی تأکید کرد که پادشاهی عربستان قادر خواهد بود هرگونه کمبودی در بازار نفت را پوشش دهد. این اظهارات در زمان بیان می شود که تنش بر سر تحریم صادرات نفت ایران افزایش یافته است. اظهارات وزیر نفت عربستان با افزایش انتقادات ایران از عربستان سعودی همزمان شده است. یکی از مقامات رسمی بلند پایه ایران خانواده سلطنتی عربستان را "حاکمان مستبد" خوانده است. اظهاراتی که در کنفرانسی در اندونزی بیان شد و موجب آن شد که هیئت نمایندگی عربستان سعودی از جلسه خارج شود.

این اظهارات نشان دهند استیصال ایران از موضع عربستان در مورد تأمین کمبود نفت ناشی از تحریم صادرات نفت توسط اتحادیه اروپاست، اقدامی که اتحادیه اروپا با هدف افزایش فشار علیه ایران طراحی کرده است. ایران دخالت عربستان سعودی در این امر را به عنوان یک محور اصلی برای تشویق اتحادیه اروپا به تحریم صادرات نفت ایران بدون اینکه نگران کمبود ناشی از خلاء نفت ایران باشد، می داند. نعیمی گفت: سرمایه گذاری ظرفیت در تولید نفت به این معناست که عربستان سعودی قادر است هر گونه کمبودی را در بازار جهان پاسخگو باشد. وی بدون اینکه به ایران اشاره کند، در لندن به حاضران در جلسه گفت: عربستان سعودی قادر است به عنوان یک تأمین کننده، معتبر، دایم و قابل اتکا برای تأمین نفت جهان باشد.

وی در این زمینه به لیبی اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی توانست با افزایش تولید خود به جبران کمبود ناشی از خروج نفت لیبی از بازار جهانی بر آید. این روزنامه می افزاید، اجرای کامل تحریم های اتحادیه اروپا به مدت شش ماه به تعویق افتاده است تا به کشورهای جنوب این اتحادیه همانند ایتالیا، یونان فرصت دهد تا جایگزین مناسب نفت ایران را بیابند. تهران هفته گذشته اعلام کرد در تحریم ها علیه اروپا پیش دستی خواهد کرد و فورا تمام صادرات را به اروپا ممنوع خواهد کرد. رأی گیری برای قطع صادرات نفت به اروپا ظاهراً روز یکشنبه به دلیل اختلاف بین قانون گذاران و دولت احمدی نژاد، صورت نگرفت. در عین حال بهای نفت برنت ۳۴ سنت یا ۳ درصد کاهش یافت و به بشکه ۱۱۱/۱۲ سنت رسید. این روزنامه در ادامه می نویسد، آقای ناطق نوری رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: " مدینه ( شهر عربستان سعودی که دارای جایگاه دوم مقدس بین مسلمانان است) که قرار بود سمبل عدالت و پایگاهی برای برابری باشد به پایگاه حاکمان مستبد در کمتر از یکصد سال گذشته تبدیل شده است. اختلاف بین عربستان سعودی و ایران با گسترش قیام ها در سراسر منطقه عمیق تر شده است. رقبای منطقه ای خود را در جهت مخالف این قیام ها می بینند. ریاض تهران را متهم می کند که موجب ناآرامی در بحرین شده است و نیروهای خود را به این کشور خلیج فارس اعزام کرد. تحلیل گران می گویند: بازار نفت باید با تحریم واردات نفت ایران با توجه به کاهش نرم تقاضا کنار آید. سازمان انرژی بین المللی در ماه جاری پیش بینی خود را برای مصرف سال جدید مورد بازبینی قرار داد و افزایش تقاضای جهانی برای نفت را از ۳/۱ میلیون بشکه در روز به ۱/۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد. تحلیل گران می گویند: عربستان سعودی با مشکلات کمی برای جبران کمبود نفت مواجه است.

منبع فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید