پاتریک کاکبرن: تحریم ها تنها می تواند بحران ایران را عمیق تر کند.

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

راهی که رهبران امریکا، اسرائیل و غرب برای افزایش مواجهه با ایران در پیش گرفته اند، عمیقا غیر صادقانه است. آنها با دستکاری در رسانه ها و افکار عمومی از طریق تهدید مبالغه آمیز سیستماتیک علیه ایران همانند آنچه که به طور گمراه کننده از وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق سخن گفته .شد و بر طبل جنگ زده شد و راه را برای حمله سال ۲۰۰۳ هموار کرد، دست زده اند

اهداف از اعمال تحریم ها علیه صادرات نفت ایران و بانک مرکزی که اتحادیه اروپا به آن پیوست وادار کردن ایران به کنار گذاشتن برنامه هسته ای قبل از رسیدن به نقطه ای است که از نظر تئوری می تواند به ساخت بمب هسته ای دست یابد.

حتی اسراییل اکنون موافق با آنست که ایران هنوز تصمیم نگرفته است که به ساخت بمب هسته ای دست بزند اما هم چنان برنامه هسته ای ایران به عنوان برنامه ای که برای اسرائیل و جهان خطرآفرین است، نمایش داده می شود. دو وجه تشابه دیگر در مورد آنچه که در وضعیت عراق روی داد و آنچه که در مورد ایران از طرف ایالات متحده به پیش می رود، وجود دارد. موضوع مورد ادعا، آینده برنامه هسته ای ایران است، اما هدف اصلی بخشی از ائتلاف تشکیل یافته علیه ایران، سرنگونی دولت است. منشأ بحران کنونی تحرک ماه نوامبر و دسامبر نو محافظه کاران امریکا ولابی حزب لیکود در واشنگتن برای تحریم صادرات نفت ایران و بانک مرکزی بوده است.

این گروه همان دسته ای هستند که در اوایل دهه ۱۹۹۰ عراق را هدف قرار دادند. آنها قادر هستند تا کاخ سفید را وادار به اجرای برنامه خویش کنند و اکنون اتحادیه اروپا به نوبه خود این تصمیم را به اجرا درآورده اند .آنها به گزینه به عنوان یک اقدام جایگزین نظامی نگاه می کنند. در واقع، تحریم ها به نظر می رسد بحران را تشدید خواهد کرد و ایرانیان عادی را بی تفاوت خواهد ساخت و زمینه روانی برای آغاز جنگ را به دلیل ارائه چهره اهریمنانه از ایران، مهیا می کند. مسئله اینست که اسرائیل و طرفداران دست راستی امریکایی خود بیشتر به تغییر رژیم در تهران تا برنامه هسته ای ان علاقمند هستند. هارتز روزنامه چاپ اسرائیل به صورت موجز اختلاف نظر بین دولت اسرائیل و واشنگتن را بیان کرده است.

این روزنامه می نویسد "در حالیکه امریکایی ها به طور فعال به دنبال راهی برای آغاز مذاکره هستند، اسرائیل به دنبال مقابله و سرنگونی دولت ایران است." (به نظر می رسد) سیاست دوم پیروز شده است. اسرائیل، متحدان در کنگره اش و نو محافظه کاران به طور موفقیت آمیز دولت اوباما را وادار به وضع سیاست هایی کرده است که تنها حس ایجاد شده از آن، ساقط کردن رژیم در تهران است. دولت ایران نیز هیچ راه دیپلماتیکی برای خروج از آن بدون تحقیر شدن ارائه نداده است. برنامه هسته ای ایران به سمبلی در مقابل سلطه خارجی تبدیل شده است. این امر موجب ان شده است که هیچ یک از رهبران جناح های سیاسی بدون اینکه تهمت خیانت را از رقیبان سیاسی اخذ کند، قادر به مصالحه نباشد.

نیت باراک اوباما در هنگام انتخاب شدن هر چه باشد، سیاست تهاجمی که در دوران جورج بوش علیه ایران تصویب شد، ادامه یافت. وی در سال ۲۰۰۸ قانونی را تصویب کرد که کمک ۴۰۰ میلیون دلاری را به مخالفان ایران تصویب کرد. متحدان جدید امریکا شامل گروه های آدمکش همانند قاتلان جند الله بودند که در بلوچستان ایران فعالیت می کردند. ممکن است امریکا کاهش همکاری را مد نظر داشت، اما بر اساس نوشته نشریه فارین پلیسی عوامل موساد به سادگی در همکاری با جند الله خود را به عنوان عناصر سی ای ا معرفی می کردند. هدف از این حملات رنج آور چه بود؟ انفجار چند بمب در بلوچستان خطر زیادی را برای رهبران در تهران ایجاد نمی کند.

انگیزه این اقدام به احتمال زیاد، تحریک ایرانی ها به واکنش علیه امریکا بود که می توانست به مواجهه نظامی نزدیک تر بین امریکا و ایران منجر می شد. همین امر ممکن است در مورد سوء قصد به دانشمندان ایرانی صحت داشته باشد. یک از جنبه هایی که کمتر توجه را جلب می کند آنست که دانشمندان ایرانی به راحتی می توانند هدف قرار گیرند چرا که در تهران با اتومبیل های خودشان جابجا می شوند. اما هر کشوری که دارای مدارکی باشد که دانشمندان ان در خطر هستند، زمینه حفاظت امنیتی از آنها را فراهم می آورد. فقدان حداقل امنیت برای این دانشمندان این تصویر را به پیش می آورد که آنها هرگز در مرکز برنامه هسته ای ایران قرار نداشته اند. بهترین توضیح برای این عملیات آنست که اسرائیل در پس آنها قرار دارد تا ایران را تحریک به واکنش علیه امریکا و یا اسرائیل کند تا باعث عمل خصمانه باشد. دشوار است که به تحسین مهارت آقای نتانیاهو نپرداخت.

وی کردن کاخ سفید و رهبران اروپایی را به مواجهه ای با ایران کشاند که از ان سر باز می زدند. رئیس جمهور ضد یهودی ایران که با تقلب در انتخابات به ریاست جمهوری رسید، در این امر به وی کمک کرد. اما مؤثرترین سلاح اسرائیل ان بود که تهدید کرد به طور یکجانبه علیه ایران حمله خواهد کرد مگر اینکه کاخ سفید اقدامی انجام دهد. این امر همواره کمتر اتفاق افتاده است و اسرائیل به ندرت بدون چراغ سبز امریکا به جنگ رفته است. توضیح منطقی تاثیر تهدید اسرائیل به انجام عملیات یکجانبه (بدون هماهنگی) تنها با این هدف طراحی شده است که کاخ سفید و متحدان اروپایی اش را بترساند. ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل در مورد در کمین بودن خطر ایران سخنرانی پر از کلمات آتشین کرد و گفت این تهدید گزینه ای برای اسرائیل جز حمله نظامی پیشگیرانه باقی نگذاشته است. رئیس پیشین موساد به حمله یکجانبه اسرائیل با هشدار به اینکه این امر یک فاجعه برای کشورش خواهد بود، اعتبار بخشید. این مانور موفقی بود. تحریم های جدید علیه ایران وضع شد. ایران برای فروش نفت خود با دشواری هایی مواجه خواهد شد.

جایگاه ان به عنوان قدرت منطقه ای در خاورمیانه با این امر که بقای بشار اسد در قدرت در هاله ای از ابهام قرار دارد، تضعیف خواهد شد. در این یک تشابه ناراحت کننده دیگر با عراق وجود دارد. تحریم ها علیه عراق که در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ اعمال شد، مردم عراق را فقیر و بسیاری از رهبران ان را مجرم ساخت. یونیسف گفت نیم میلیون عراقی به دلیل تحریم ها کشته شدند. برای رهبران کاخ سفید و اتحادیه اروپا، تحریم ها ممکن است زمینه ساز برخورد نظامی باشد. متأسفانه تاریخ نشان می دهد که در تحریم های دراز مدت انسانهای بیشتری نسبت به یک جنگ کوتاه مدت کشته می شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید