نخبگان بر فقرا برای پاک کردن خاطرات گذشته حساب می کنند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

انتخابات سال ۲۰۰۹ که در آن "محمود احمدی نژاد" بار دیگر به ریاست جمهوری رسید، بر چسب تقلب خورد و اعتراضاتی که به دنبال آن توسط جنبش سبز آغاز شد، توسط دولت سرکوب گردید.

اما در حالیکه پشتیبانان جنبش سبز انتخابات پارلمانی روز جمعه را نفی می کنند، مردم در قرچک شهری که در ۳۵ کیلو متری تهران قرار دارد، می گویند در انتخابات شرکت خواهند کرد. ساکنان این شهر ۱۷۰ هزار نفری که اغلب برای در آمد خود به کشاورزی و فعالیت های غیر تخصصی تکیه دارند، به صورت گسترده پشتیبان نظام هستند و از پرداخت های ماهانه دولت که در سال گذشته و در ازای لغو یارانه های مواد غذایی و نفتی پرداخت می شود، خشنود هستند.

هر فرد در این شهر (قرچک)همانند میلون ها تن در ایران، ماهانه ۳۷ دلار دریافت می کند. در حالیکه این رقم در تهران آن چنان پایین است که در زندگی مردم و بخصوص در شرایط تحریم های بین المللی که موجب افزایش قیمت ها شده است، تفاوت چندانی ایجاد نمی کند، برای خانواده های بزرگ در قرچک می تواند از حقوق ماهانه نان آور خانه بیشتر باشد.

به هر حال، زن ۳۳ ساله ای که خانه دار است و در قرچک زندگی می کند، می گوید: "پرداخت ها به خانواده چهار نفره آنان در غلبه بر تورم که به صورت رسمی ۲۱ درصد اعلام شده، کمک کرده است". البته اقتصاددانان رقم تورم را دو برابر می دانند. وی "احمدی نژاد" را به دلیل این پرداخت ها تحسین می کند. وی گفت که بسیاری از مردم فقیر را می شناسد که پرداخت های نقدی احمدی نژاد را مورد ستایش قرار می دهند.

مشارکت مردم در این انتخابات برای احمدی نژاد رئیس جمهور و آیت الله علی خامنه ای بسیار مهم و حساس می باشد.   با توجه به اینکه چهره های برجسته جنبش سبز یا در زندان هستند و یا اینکه با تهدید بازداشت مواجه می باشند و یا انتخابات را تحریم کرده اند، انتخابات (پارلمان) به طور واقع رقابت بینی تندروهای ایران می باشد.

طبقه متوسط تحصیل کرده در شهرهای بزرگ از انتخابات روز جمعه فاصله خواهند گرفت تا مشروعیتی که نظام به دنبال آنست، نادیده بگیرند. اما حاکمان ایران انتظار دارند در جاهایی همانند قرچک، مردم با مشارکت خود به پاک کردن خاطرات رأی گیری سال ۲۰۰۹ کمک کنند. گروهی از نمایندگان به ریاست جمهوری وصل و به دنبال به چالش کشیدن خود رهبر انقلاب هستند. در حالیکه گروه دیگر در پشت سر آیت الله خامنه ای قرار دارند. گروه سوم- که بیشتر تندرو هستند، در بین دو گروه قرار دارند.

به هر حال بنظر می رسد، رای دهندگان قرچک از رقابت بین سیاستمداران عمده ایران آگاهی نداشته باشند. مریم 34 ساله و خانه دار می گوید:" من هرگز نشنیدم که تفاوتی بین آقای خامنه ای و آقای احمدی نژاد وجود دارد." ساکنان قرچک می گویند: بر اساس وابستگی های فامیلی رأی خواهند داد و انتخاب آنها تابع انست که چه کسی بیشتر مشکلات اقتصادی و اجتماعی را از جمله، اجاره، بیکاری و اعتیاد را مورد توجه قرار خواهد داد.

احمدی نژاد از سال ۲۰۰۵ که قدرت را بدست گرفت با دنبال کردن سیاست های پاپیولیستی  موجب افزایش مشکلات ایران از جمله تورم و بیکاری شده است. افزایش تحریم های بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران و کاهش ارزش پول در ماه های اخیر، مشکلات اقتصادی را گسترده تر کرده است.

کارگاه ها کوچک و کارخانه های متوسط با افزایش هزینه انرژی و واردات دست و پنجه نرم می کنند. بسته شدن تعدادی از کارخانجات منجر به از دست رفتن مشاغل گروهی شد که به کار نیاز فوق العاده ای داشتند. بیکاری در بین جوانان بر اساس آمار دولتی به میزان 26 درصد است. در قرچک، گروهی از ساکنان شهر شکایت از آن دارند که جوانان بیکار هستند و در خیابان ها ولگردی می کنند  و به دخترها آزار می رسانند و مواد مخدر استعمال می کنند.

اما تحلیل گران می گویند: رأی دهندگان فقیر ارتباطی بین دولت و وعده های اقتصادی ایجاد نمی کند و آنها تا زمانی که دریافت های نقدی آنها کفاف افزایش قیمت ها را بکند، خوشحال خواهند بود. برای یک کرسی نمایندگی شهر قرچک ۱۶ کاندیدا وجود دارد، اما رقابت اصلی بین دو محافظه کار است.

مریم گفت: ممکن است به " حسین نقوی" رأی دهد، نماینده ای که وی او را به دلیل کمک به فقرا به ویژه کمک وی به آنها در دریافت وام های ارزان با نوشتن نامه و توصیه به بانک ها در دیدار خصوصی با ساکنان منطقه مورد ستایش قرار می دهد. وی می گوید:" اگر من بدانم که وی به احمدی نژاد نزدیک است، تمایل بیشتری پیدا خواهم کرد که به وی رأی بدهم."

رقیب اصلی نقوی حسین نوش آبادی است که تا این اواخر سفیر ایران در عمان بوده است. افرادی که سری از سیاست دارند می گویند، که وی به جناح طرفدار رهبر وابسته است. 

فایناننشیال تایمز  10 اسفند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید