اسراییل آماده انتقام گیری ایران است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

در حالیکه مقامات اسراییلی از گزینه حمله نظامی علیه ایران سخن می گویند، نگرانی آنها نسبت به حملات انتقام جویانه احتمالی ایران افزایش یافته است. به نوشته این روزنامه آنها در حال بحث در مورد این موضوع هستند که تا چه اندازه در برابر چنین حملاتی آماده هستند. رهبران ایران هیچ شکی برای اسراییل در اینکه حمله به تأسیسات هسته ای  پاسخ کوبنده ای در بر خواهد داشت، نگذاشته اند.

اخرین تهدید از طرف ایران روز شنبه صادر شد. ژنرال احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران هشدار داد که حمله نظامی توسط رژیم صهیونیستی بدون تردید به فروپاشی آن رژیم منجر خواهد شد.

وی در نوبت پیشین نسبت به چنین حمله هشدار داده بود که ایران پاسخ قاطعی خواهد داد. اگر چه شماری از اسراییلی ها این تهدید را گزافه گویی خوانده و آن را  رد می کنند، اما اکثر مقامات رسمی اسراییل نگران آن هستند که در صورت بروز جنگ با ایران، جبهه داخلی این کشور درگیر یک آزمون جدی خواهد شد.

رئیس سازمان اطلاعات اسراییل، در گفتگو با خبرنگاران عنوان داشته است: " سیاق جنگ تغییر پیدا کرده است، در گذشته میدان جنگی بود که تانک ها با تانک ها و هواپیماها با هواپیما می جنگیدند، اما امروز جنگ در جبهه داخلی است".

وی افزوده است: اخرین باری که اسراییل با حمله مداوم مواجه شد، جنگ سال 2006 با حزب ا... بود و میدان واقعی جنگ شهرهای چون حیفا و کریات شومن در شمال بودند. "اگر جنگی در میان باشد و من امیدوارم که جنگی در بین نباشد، در اینصورت تنها سربازان اسراییلی هدف قرار نخواهند گرفت. آنها جمعیت غیر نظامی را به طور عمده هدف قرار خواهند داد."

بخش اعظم بحث در مورد حمله به ایران، بر پیامدهای آن متمرکز شده است که نشان از بازگشت افکار عمومی دارد. مسئولان و تحلیل گران در مورد توانمندی و خواست ایران برای واکنش به چنین حمله ای و همچنین واکنش هم پیمانان ایران یعنی سوریه، لبنان و غزه دچار اختلاف نظر هستند. اسراییلی ها بر آورد می کنند که حزب ا... دارای 50 هزار راکت و موشک است که این موشک هاو راکت ها در مرز شمالی اسراییل نصب شده است.

اگر حزب ا... تصمیم بگیرد به کمک ایران پشتیبان خود بر آید، در این صورت می تواند اهداف عمیقی در اسراییل از جمله شهرهای ساحلی پر جمعیت اطراف تل اویو را مورد حمله قرار دهد.

یک محاسبه ریاضی که پاسخ ملاها را در یک فرمول روشن می کند که از این قرار است:           (X (1991+2006+BA . یکی از مقامات امنیتی پیشین اسراییل در این زمینه توضیح می دهد که این فرمول به معنای ترکیبی از تهدیداتی است که اسراییل پس از حمله با آن مواجه خواهد شد.

نخستین تهدید حمله موشکی ایران به اسراییل است چنانکه صدام حسین در سال 1991 به آن مبادرت کرد. تهدید دوم، حملات موشکی و راکتی حزب ا... است که در سال 2006 و در جنگ بین اسراییل و این جنبش لبنانی روی داد.

BA در فرمول، بوئنوس ایرس، را نمایندگی می کند، که حمله به سفارت اسراییل در سال 1992 و انفجار بمب در مرکز فرهنگی یهودیان در سال 1994 از جمله آن بوده است.

مقامات رسمی اسراییلی بر این باور هستند که چنین مراکزی در خارج از اسراییل در صورت درگیری با ایران ممکن است، واقع شوند

X در فرمول نشان دهنده آنست که تأثیر هر سه مورد تشکیل دهنده فرمول در زمان حاضر به مراتب  بدتر از گذشته است.

ذخیره تسلیحات حزب ا...، برای مثال بیشتر و تخصصی تر از سال 2006 است. اسراییل بر این باور است که ایران دارای صدها موشک است که می تواند اسرائیل را هدف قرار دهد و در صورت بروز درگیری می تواند خسارات بیشتری را نسبت به آنچه که عراق در دو دهه پیش انجام داد، به آن  وارد کند.

یکی دیگر از مقامات رسمی گفت: ایران خاورمیانه را به آتش نخواهد کشید "آنها واکنش نشان خواهند داد و انتقام خواهند گرفت، اما واکنش مورد محاسبه قرار خواهد گرفت و منطبق با امکانات ایران خواهد بود. “وی افزود اصابت 40 موشک به تل آویو خوب است؟ نه. اما این بهتر از بمب اتمی ایران است.

 یکی از نمایندگان حزب وسط کادیما می گوید: مشکل آنست که شهرهای اسراییلی برای چنین حمله ای کمتر آمادگی داشته باشیم.

ایران و متحدان آن هزاران موشک و راکت را به طرف شهرهای پر جمعیت ها شلیک خواهند کرد و ما باید برای آن آماده باشیم.

وی می گوید: 7/1 ملیون اسراییلی در خانه های زندگی می کنند که دارای یک پناهگاه در خارج از خانه و یک اتاق امن هستند و بیش از نیمی از جمعیت اسراییل ماسک گاز ندارند. وی می گوید: آمادگی خانه ها اکنون در صدر اولویت ها قرار دارد.

تحلیل گران می گویند: اسراییل یکی از پیشرفته ترین سیستم های دفاع ضد موشکی جهان را دارد و با اینکه سیستم هایی که می تواند موشک های دور برد را هدف قرار دهد در این کشور مستقر شده اند، اما با این حال نمی تواند یک چتر حفاظتی کاملی را برای جمعیت خود بوجود آورد.

شماری از رهبران اسراییلی ها و از جمله "ایهود باراک" از خطر واکنش ایران کاسته اند. وی اندازه تلفات بالای اسراییلی ها را رد می کند و می گوید: حمله انتقام جویانه ایران نمی تواند بیش از 500 اسراییلی تلفات داشته باشد.

تعداد کمی این تخمین را که در ماه نوامبر داده شد، اطمینان بخشی نمی دانند. آقای "بلیسکی" کارشناس اسراییلی می گوید: "برای کشور کوچکی چون اسراییل 500 تن بسیار زیاد است."

فایناننشیال تایمز  9 اسفند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید