اوباما باید در مورد ایران در مقابل اسراییل موضع بگیرد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

جان مرشمیر و استیون والت دو کارشناس امریکایی در روزنامه فایننشیال تایمز می نویسند، مسئله فلسطین و نه ایران موجودیت اسراییل را تهدید می کند. این دو کارشناس، تهدید حقیقی برای موجودیت اسراییل را نه ایران بلکه موضع تل آویو در برابر قضیه فلسطین و مخالفت ان با ایجاد دولت مستقل فلسطین است.

این دو در سخنانی که برای دانشگاهیان دو دانشگاه امریکایی شیکاگو و هاروارد داشتند، عنوان کردند،  باراک اوباما رییس جمهور امریکا باید در برابر اسراییل که در پی حمله نظامی به ایران است بایستد و این هشدار را بدهد که نه تهران بلکه فلسطین است که خطری برای موجودیت ان کشور به شمار می آید.

این دو نویسنده در مقاله خود با اشاره به سفر نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به واشنگتن که همزمان با برگزاری کنفرانس سالانه ایپاک است، می نویسند طبیعی است که در سخنان اوباما و نتانیاهو در این اجلاس اشاره هایی به "منافع مشترک" و "ارزش های مشترک" را بشنویم. در بهترین حالت این سخنان گمراه کننده و در بدترین حالت به سادگی  اشتباه است. هیچ منافع مشترکی بین شماری از کشورها و اسراییل و امریکا در دو مسئله حیاتی ایران و مناقشه فلسطین وجود ندارد. باید اوباما به مقاومت خود در مقابل فشار اسراییل برای سوق دادن این کشور برای مواجهه نظامی با تهران ادامه دهد و به نتانیاهو یاد آور شود که خطر حقیقی برای اسراییل، در اجازه ندادن تل آویو به  تشکیل یک دولت فلسطینی نهفته است.

جان مرشمیر و استیون والت در مورد ایران می گویند نتانیاهو بر این باور است که ایران سلاح هسته ای می خواهد و این سلاح موجودیت اسراییل را تهدید می کند. از نظر وی دیپلماسی نمی تواند مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود و از امریکا می خواهد که تاسیسات هسته ای این کشور را نابود کند.

در ادامه این دو می گویند ، اگر اوباما حمله به ایران را رد کند، رهبر اسراییل ترجیح می دهد که چراغ سبز انجام این گونه عملیات را بگیرد و این در حالی است که اوباما، مشاوران وی و نظامیان امریکایی ، مسایل را به گونه ای دیگر می بینند.

آنها نیز نمی خواهند که ایران به سلاح هسته ای دست یابد اما این اعتقاد را ندارند که ایران هسته ای تهدیدی برای موجودیت اسراییل به شمار می آید. اسراییل دارای زرادخانه هسته ای است و می تواند در صورت در معرض حمله قرار گرفتن، ایران را  محو کند. هم چنین سازمان اطلاعاتی امریکا اطمینان دارد که ایران هنوز به تولید سلاح هستهای تصمیم نگرفته است و آنچه که رهبران امریکایی را نگران می سازد آنست که حمله به ایران، آن کشور را قانع خواهد کرد که به سلاح هسته ای نیاز دارد و این سخن درستی است.

در عین حال، حمله نظامی به یک پیروزی با محتوایی منجر نخواهد شد، نیروی هوایی اسراییل نمی توانند تمامی تاسیسات هسته ای ایران را نابود کنند و حتی حمله موفق امریکا نیز نمی تواند دانش را که برنامه هسته ای به آن تکیه می کند، نابود کند. ایران به آسانی قادر خواهد بود که تاسیسات هسته ای خود را در مناطقی که ایمنی بیشتری را در برابر حملات داشته باشد، بر پا کند، چنانکه عراق پس از بمباران رآکتور هسته ای اش در سال ۱۹۸۱ توسط اسراییل به این امر مبادرت کرد.

از نظر این دو نویسنده تهدید حقیقی برای موجودیت اسراییل، مسئله فلسطین است که در ان پانصد هزار یهودی در سرزمین های اشغال شده زندگی می کنند و هم چنان به شهرک سازی خود در سرزمین های اشغالی ادامه می دهند. این امر به ایجاد یک دولت یکپارچه از رود اردن تا دریای مدیترانه منجر خواهد شد. اسراییل بزرگ کاملا یهودی و یا دمکراتیک نخواهد بود  بلکه یک کشور نژاد پرستی خواهد بود که این وضعیت بقای آن را در دراز مدت به خطر خواهد افکند.

 ایهود المرت نخست وزیر پیشین اسراییل در سال ۲۰۰۷ اعلام کرد در صورت شکست ایجاد دو دولت، اسراییل همانند  افریقای جنوبی با مبارزه ای برای دستیابی به حقوق برابر مواجه خواهد شد.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید