نظامیان مصر قدرت خود را پس از انحلال پارلمان تقویت کردند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

جایگاه نظامیان مصر پس از رأی روز گذشته دادگاه عالی قانون اساسی در انحلال اولین پارلمانی که در این کشور که نمایندگان آن به روش دمکراتیک انتخاب شده بودند، تقویت شد.

ناظران سیاسی اوضاع مصر این رویداد را یک کودتا می دانند . اقتدار مجدد نظامیان پس از آن صورت می گیرد که دادگاه قانون اساسی اعلام کرد یک سوم از کرسی های نمایندگی مجلس مصر غیر قانونی است و با این حکم کشور را دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در وضعیت نامطمئن سیاسی قرار داد.

دستور انحلال مجلس که اکثریت آنرا مسلمانان برای چندین ماه در اختیار داشتند توسط جامعه بین المللی به عنوان یک پیروزی برای دمکراسی تلقی شد.

در انتخابات ریاست جمهوری این هفته "احمد شفیق" از عناصر قوی رژیم سرنگون شده مبارک علیه "محمد مرسی" رهبر اخوان المسلمین مبارزه می کند.

آقای مرسی، ساعاتی پس از اعلام نظر دادگاه قانون اساسی، در یک سخنرانی غیر معمول و آتشین، تلاش هایی را که وی آنرا اقدام برای خارج کردن انقلاب سال گذشته از مسیر خود خواند، محکوم کرد.

وی گفت: "ما اجازه نخواهیم داد که یکی از آن جنایت کاران به قدرت باز گردد". وی افزود،" ما آنچه را از فساد رژیم باقی مانده است، ساقط خواهیم کرد، برای جنایت کاران جای واقعی وجود ندارند."

رأی دادگاه قانون اساسی، موقعیت شورای عالی نظامی را که از هنگام سرنگونی مبارک کشور را اداره می کند، تقویت کرد. به این معنی که هر کسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود دارای یک چارچوب قانونی برای فعالیت در کشور ندارد.

در یک تصمیم جداگانه دیگر، دادگاه نامزدی آقای شفیق را برای انتخابات ریاست جمهوری مورد تأیید قرار داد.

سلسله احکام دادگاه عالی مصر در مورد تعدادی از افراد انتصابی حسنی مبارک رییس جمهور پیشین آن کشور، نگرانی از حرکت ضد انقلابی نظامیان حاکم را در محافل آن کشور گسترده است.

رای دادگاه بر یک سوم از کرسی های پارلمان تکیه دارد. دادگاه گفته است: از آنجاییکه به افراد وابسته به احزاب نیز اجازه داده شده است که برای کرسی هایی مستقل به مبارزه انتخاباتی بپردازند،  از این نظر، این بخش از انتخابات باطل است.

فاروق سلطان، رئیس دادگاه قانون اساسی گفت: "حاکمان نظامی نیاز به برگزاری انتخابات پارلمانی دارند."

"هبا مرایف" یکی از فعالان "هیومن رایت واچ"، گفت: "این یک اقدام روشن علیه اخوان المسلمین است، نظامیان جایگاه اساسی قدرت اخوان المسلمین را هدف قرار داده است.

محمود بلتاقی، یکی از اعضای برجسته اخوان المسلمین در تلویزیون گفت: "تصمیم دادگاه عالی یک کودتای تمام عیار علیه اخوان المسلمین بود." 

منبع :فاینانشیال تایمز


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید