نگرانی های دخالت نظامی در سوریه

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

همزمان با تندتر شدن سخن غرب، تعداد قربانیان به دست “قاتلان اسد" افزایش می یابد.

آیا هیچ اقدام نظامی علیه سوریه در افق این کشور به چشم می خورد؟

 زمزمه تکراری مقامات نظامی عالی رتبه در جریان نشست مشورتی خود در دولت انگلیس شنیده می شد که سوریه، لیبی نیست. این گروه از نظامیان گرد هم آمدند تا آینده جنگ زمینی و کیفیت پیشبرد عملیات نظامی توسط ارتش را پس از انکه 20 درصد از هزینه های دفاعی اش کاسته شد، به بحث بنشینند. پس از جنگ های طولانی در عراق و افغانستان اکنون تفکر کاهش هزینه به جای اعزام نیروهای نظامی حاکم است.

افسران عالیرتبه ارتش در انجمن سلطنتی انگلیس در مورد آنچه که می توانند در دو سال و نیم     باقی مانده از عقب نشینی نیروهای بین المللی و درس هایی که از مأموریت های لیبی و تهدیدهای آینده همانند جنگ سایبری به بحث نشستند.

هیچ کس در این اندیشه نیست که نیروهای بریتانیا باید در جنگ داخلی سوریه درگیر شود چنانکه امریکایی ها نیز انتظار درگیر شدن خود را در این جنگ ندارند. بر همین اساس اظهارات ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس برای آنها ناگهانی بود که تنها دو روز پس از اجلاس اعزام نیروهای انگلیسی به سوریه را بعید ندانست. این در حالی است که 4100 تن در آستانه دریافت حکم کنار گذاشته شدن از ارتش هستند.

مقامات برجسته نظامی انگلیس عنوان می دارند با توجه به درگیر بودن 9500 سرباز انگلیسی در جنگ های هلمند افغانستان و کاهش کل نیروهای نظامی پس از ارائه گزارش راهبردی امنیت و دفاع و پایان یافتن خدمت 12 هزار سرباز انگلیسی در بوسنی، چنین تعهدی از طرف ویلیام هیگ در چنین شرایطی به سادگی امکان پذیر نمی باشد.

 مخالفت افسران عالیرتبه ارتش در درگیر شدن در نبردهای سوریه بین رژیم بشار اسد و مخالفین مسلح آن تنها به دلیل محاسبات نیست بلکه دلایل دیگری نیز دارد که از آن جمله هیچ قطعنامه ای از سازمان ملل متحد برای دخالت در سوریه چنانکه در مورد لیبی وجود داشت، وجود ندارد.

هم چنین در اراده سیاسی چنین دخالتی تردید وجود دارد و افغانستان از جمله شواهدی است که در این زمینه وجود دارد که جنگ هنوز در آن کشور به پایان نرسیده است. همچنین تأکیدی وجود ندارد که سرانجام کار در لیبی به خیر باشد.

 به جز این، شرایط اکنون برای آغاز عملیات دیگری مناسب نیست و علاوه بر این آنچه که در سوریه می گذرد یک جنگ داخلی و به طور گسترده طایفه ای است.

اعزام نیروهای غربی در چنین شرایطی مناسب نیست و اقدام به چنین کاری موجب شعله ور شدن تنش های منطقه ای خواهد شد.

فرماندهان نظامی هشدار می دهند که هر دخالت نظامی در سوریه دارای خطرات بزرگی است و باید شامل کشورهای مختلف باشد. هم چنین برای اینگونه اقدامی همت لازم در بین کشورها دیده نمی شود و تنها راه جایگزین، افزایش کمک های مردمی است. همینطور احتمال آن وجود دارد که اسرائیل تهدید خود را در زدن ایران عملی کند و در چنین شرایطی وقت برای بین المللی کردن جنگ دیگری در منطقه مناسب نخواهد بود.

از دلایل عدم دخالت نظامی که فرماندهان نظامی به ان می نگرند آنست که سوریه دارای 90 جنگنده و 240 هواپیمای شکاری از نوع میگ است. هم چنین این کشور دارای 24 هلی کوپتر جنگی، هزاران موشک زمین به هوا در سیستم پدافند هوایی خود است و ارتش ان دارای 300 هزار سرباز است و سربازان ذخیره آن نیز به همین تعداد هستند. پس مهم است که افراد نسبت به این خطرها    آگاه باشند. 

منبع :ایندپندنت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید