فرار یکی از روزنامه نگاران برجسته روسیه پس از تهدید

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

یکی از سردبیران برجسته روزنامه مخالف روسیه پس از آنکه توسط پلیس آن کشور تهدید به مرگ شد، از کشور فرار کرد.

به گفته کارکنان این روزنامه "سرگی سوکولف" جانشین سردبیر نشریه "نوایا" با الکساندر باسترکین" از مقامات برجسته اداره دادستانی و همکلاس و رفیق "ولادمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه مشاجره داشت.

در بخش نامه های باز این روزنامه در روز چهارشنبه، سردبیر نشریه نوایا از آقای باسترکین خواست که امنیت آقای سوکولف را تضمین کند. در این نامه گفته شده است "جان جانشین من مورد تهدید قرار گرفته و به طنز نوشته است ممکن است وی به عنوان قاتل مورد بازجویی قرار گیرد.

آقای باسترکین، یکی از قدرتمند ترین قانون گذاران رسمی روسیه است که رئیس گروه تحقیق اداره دادستانی است. به نوشته این نشریه  وی حتی به دادستان کل روسیه گزارش نمی دهد بلکه گزارش خود را مستقیماً به پوتین می دهد.

عمده ترین قتل هایی که در روسیه روی می دهد توسط این اداره رسیدگی می شود، آقای باسترکین سابقه خدمت در پلیس را دارد هر چند که وی نتوانسته، گره هایی را از پرونده هایی که تا کنون در دست داشته است، باز کند.

پرونده قتل "آنا پولیتکوسکایا" یکی دیگر از روزنامه نگاران نشریه نوایا در سال 2006 که در بیرون منزل خود مورد سوء قصد قرار گرفت از جمله این پرونده هاست.

این روزنامه می نویسد، هر کسی که دستور قتل وی را داده، هنوز بازداشت نشده است.

آقای باسترکین از طریق سخنگوی اداره تحقیق از اظهار نظر در مورد این نامه که در نشریه نوایا چاپ شده است، خود داری کرد. بر اساس اطلاعات نشریه "نوایا کازاتا" که توسط سردبیر ان انتشار یافته است، مشکل از هنگامی آغاز شد که این روزنامه نگار منتقد کرملین در سفر به شهر نلچیک در جنوب روسیه، با آقای باسترکین همسفر بوده است. در جریان این سفر این دو تن در مورد مقاله انتقادی سوکولف که در آن آقای باسترکین به دلیل کوتاهی در تنبیه عاملان قتل سال 2010 که در ان 12 نفر از جمله 4 کودک کشته شدند، به مشاجره پرداختند.

مراتوف، سردبیر روزنامه در این نامه باز می نویسد: "در بازگشت به مسکو "سوکولف" در خودروی با محافظان شما بدون هیچ توضیحی قرار داده می شود و به جنگلی در خارج از مسکو برده می شود. در آنجا شما از محافظان خود خواستید که محل را ترک کنند و تو با سوکولف تنها ماندی. تو در آنجا جان جانشین مرا مورد تهدید قرار دادی و به طنز گفتی که خودت مسئول تحقیق در این پرونده خواهی شد".

به گفته همکاران سوکولف وی تصمیم روز چهارشنبه گرفت که روسیه را ترک کند و از آن هنگام تلفن همراه وی پاسخ نمی دهد.

در ده سال گذشته، 4 تن از کارکنان نشریه "نوایا" در نتیجه حوادث مشکوک کشته شده اند. این روزنامه به الکساندر لبدوف تعلق دارد.

آقای مراتف به باسترکین می نویسد: "ما تهدید شما را جدی تلقی کردیم، ما جنگ های مختلفی را پوشش دادیم و همکاران خود را به خاک سپردیم. تعدادی از روزنامه نگاران در بیرون اداره آقای باسترکین به تظاهرات پرداختند."

سخنگوی مطبوعاتی آقای پوتین گفت، رئیس جمهور از اتهام نشریه نوایا علیه باسترکین آگاه شده است. آقای مراتوف به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: آقای سوکولف در خارج پنهان شده است "زیرا ما باید از سلامت وی اطمینان کامل داشته باشیم."    

منبع:فایننانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید