عربستان سعودی و قطر و مسلح کردن مخالفان

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه ایندپندنت  گزارش ویژه ای را از اوضاع سوریه با عنوان "کشورهای عربی به مسلح کردن مخالفان می پردازند در حالیکه سازمان ملل متحد احتمال بروز جنگ داخلی را مورد بحث قرار می دهد" منتشر کرد.

این روزنامه تأکید کرد که پادشاهی عربستان سعودی و قطر به مسلح کردن مخالفان سوریه می پردازند که این گاهی در جهت بحرانی کردن اوضاع در منطقه است.

این گزارش عنوان می دارد که عواملی از ارتش آزاد از دو کشور خلیج (فارس) و از طریق ترکیه و با کمک سازمان جاسوسی ترکیه، اسلحه دریافت می دارند در حالیکه رژیم بشار اسد به گفته یک دیپلمات در آنکارا به جنگ افزار از طریق روسیه و ایران دست می یابد.

یکی از اعضای ارتش آزاد سوریه که در مرز این کشور با ترکیه زندگی می کند گفت: "حکومت ترکیه در مسلح کردن ارتش آزاد کمک کرده است".

وی افزود او چندین محموله جنگ افزار را از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس و از طریق ترکیه دریافت کرده است. این محموله های اسلحه شامل کلاشینکف، هفت تیر، نارنجک و سلاح های ضد تانک بوده است.

یک دیپلمات مقیم در آنکارا که خواست نامش فاش نشود گفت اخیرا مخالفان دولت سوریه مجهز به سلاح سبک شده اند. وی هم چنین عنوان داشت انتقال این اسلحه به سوریه با توافق مقامات ترکیه حاصل شد.

این در حالی است که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن گفت: "مسکو سوریه را به هلی کوپتر مجهز می کند که می تواند کشور را به طرف یک جنگ داخلی بکشاند".

این گزارش موضع هر یک از کشورها را در قبال تحولات سوریه منعکس می کند:

لبنان: قیام در سوریه بر وضعیت امنیتی لبنان تأثیر گذاشته و نگرانی ها را در مورد اینکه یک جنگ داخلی و طایفه ای دیگر در این کشور مجددا آغاز شود، افزایش داده است.

عربستان سعودی: از قیام مردم سوریه و ارتش آزاد سوریه حمایت می کند و اخیرا روشن شده است که آنها را به سلاح مجهز می کند. عربستان سعودی به سقوط بشار اسد از ریاست سوریه به عنوان اقدامی در جهت شکستن ستون فقرات ایران در منطقه می نگرد.

قطر: از قیام و ارتش آزاد در سوریه حمایت می کند. شماری از مخالفان سوریه در قطر زندگی می کنند، آنها کسانی هستند که ارتش آزاد سوریه را با میلیون ها دلار سلاح کمک می کنند.

ترکیه: در ماه آگوست سال گذشته از بشار اسد رئیس جمهور سوریه خواست که با نمایندگان گروه های مخالف گفتگو کند  و به انجام اصلاحات در کشور بپردازد. در ماه مارس، ترکیه سفارت خود را در دمشق بست و از ماه آوریل به کمک و پشتیبانی از مخالفان اقدام کرد.

ایران: به عنوان متحد سوریه شناخته می شود که از نظام سوریه دفاع می کند .

عراق: این کشور به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه جامعه عرب علیرغم ارتباط با طرفداران رژیم اسد در تهران، رأی مثبت داد.

اسرائیل: اسرائیل سکوت خود را پس از یکسال شکست و خواستار توقف نسل کشی در سوریه و کنار رفتن اسد به عنوان رئیس جمهور شد.

مصر: از مردم سوریه در قیام خود، حمایت کرد. مصر سفیر خود را از دمشق به دلیل سیاست سرکوب حکومت بشار اسد علیه مخالفین خواستار آزادی و اصلاحات فراخواند.

اردن: عبد ا... دوم پادشاه اردن اولین کسی بود که از اسد خواست از قدرت کناره گیری کند. هم چنین تعداد پناهندگان در لبنان افزایش یافت. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید