تحولات سوریه از نگاه گاردین

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

بحران در سوریه روز گذشته با اتهام امریکا به روسیه که هلی کوپترهای تهاجمی به دمشق فرستاده است که می تواند به بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سرکوب اقدامات علیه رژیم کمک کند، عمیق تر شد.

در روزی که یکی از مقامات عالی رتبه سازمان ملل اعلام کرد سوریه در حالت جنگ داخلی است، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا هشدار داد که هلی کوپترهای روسیه می توانند "به طور چشمگیری برخوردها را افزایش دهند".

این روزنامه می افزاید امریکا و دیگر کشورهای غربی تلاش می کنند تا مسکو را به اعمال فشار علیه اسد در حالیکه خشونت در این کشور افزایش یافته است، وادار کنند.

در میان افزایش نگرانی ها از بدتر شدن اوضاع در سوریه "هلا لادسوس" رئیس بخش عملیات صلح سازمان ملل در اعلامیه ای گفت: سوریه در واقع پس از 15 ماه خشونت در حالت جنگ داخلی است و تعداد کشته های خشونت ها در این کشور 15 هزار نفر است.

وی گفت: "به طور روشن آنچه که روی می دهد آنست که دولت سوریه که بخش وسیعی از سرزمین و شهرها را از دست داده به دنبال بازپس گیریآنها از مخالفین است".

نخستین بار است که یک مقام سازمان ملل متحد آنچه را که در سوریه می گذرد به عنوان یک جنگ داخلی تلقی می کند.

لادسوس در گزارش خود در نیویورک می گوید: "اکنون ما گزارش های محکمی از اینکه دولت سوریه نه تنها از توپخانه و تانک استفاده می کند، بلکه از هلی کوپترها نیز بهره می گیرد، داریم".

حمله به ناظران سازمان ملل به خونریزی های روزانه این کشور افزوده شد و حس نیاز اقدام فوری بین المللی از هنگام دو کشتار دسته جمعی که دولت مسئول ان معرفی شده، افزایش یافته است.  دولت سوریه گفته است: "گروه های مسلح مسئول این کشتارها هستند. "

شورای انقلابی سوریه گزارش داد که روز گذشته 36 نفر کشته شدند که بخش اعظم آنها در اثر گلوله باران در ناحیه مرکزی شهر حمص کشته شدند.

ساکنان شهر خالدیه در مجاورت شهر حمص به تلویزیون الجزیره گفتند انها سه روز اخیر بدون آب و برق و در خانه های محبوس شده اند. ویدیوها نشان دهنده انفجار در مناطق مسکونی است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید اوضاع انسانی در چندین منطقه کشور در وضعیت ناگواری است و امکان پاسخ به نیازهای همه در آن واحد را ندارد.

امیدها به اینست که طرح 6 ماده ای کوفی که تنها طرح موجود برای پایان دادن به بحران کنونی سوریه است با توجه به عدم رعایت آتش بس و اراده سیاسی توسط رژیم و مخالفانش در عمل   اجرایی شود. 

سخنگوی کوفی انان ازکشورهایی که دارای نفوذ بر گروه های مسلح هستند، خواست تا از نفوذ خود برای توقف خشونت ها استفاده کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید