تحولات سوریه و انتقال ناامنی به طرابلس لبنان

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

رابرت فیسک در مقاله ای در روزنامه ایندپندنت از انتقال بحران و اختلافات سوریه به طرابلس لبنان اشاره می کند و می نویسد که تلفات روز به روز در این شهر افزایش می یابد.

فیسک در مقاله خود با تشریح وضعیت شهر طرابلس و چسبانده شدن عکس های شهدای طرابلس بر دیوارهای بازار این شهر می نویسد: موارد بیشتری از این قبیل در راه است.

وی از بازدید از ستاد مرکزی حزب دمکراتیک عربی سوریه می نویسد که در ان عکس بزرگی از بشار اسد در انتهای خیابان آویزان و این شعار زیر ان نوشته شده است: "سوریه .... اسد" و "خدا سوریه را حمایت کند" .

فیسک یکی از اعضای پایین رتبه حزب را ملاقات می کند که اسد را یک قهرمان می داند. از نظر فیسک این یک امر طبیعی است چرا که وی به طایفه علوی گرایش دارد که در منطقه کوه محسن زندگی می کند. این منطقه از فقیرترین مناطق طرابلس است که در آن 60 هزار نفر زندگی می کنند.

فیسک می نویسد: دو نظر در مورد تحولاتی که در چند هفته اخیر در طرابلس بین موافقان و مخالفان اسد روی داد، وجود دارد.

از طرفی اهل سنت، طایفه ای را که در کوه محسن زندگی می کنند، عوامل در سازمان مخفی پلیس سوریه و افراد وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلقی می کنند. آنها به عمد به گشودن آتش به طرف اهالی سنی مذهب "باب التبنه" می پردازند تا به این وسیله جنگ داخلی را به لبنان بکشند.

از طرف دیگر این جوان می گوید: کوه محسن یک حومه فقیر و منزوی است که از طرف افراد مسلح اهل سنت و مخالفین رژیم بشار اسد محاصره شده اند و آنها با کمک کشورهایی مثل قطر و عربستان سعودی با گشودن اتش به دنبال وادار کردن آنها به ترک طرابلس هستند.

وی می افزاید که ساکنان کوه محسن تحت حمایت ارتش لبنان زندگی می کنند و امکان خروج از منطقه برای آنها وجود ندارد چرا که در معرض آتش تک تیراندازان قرار می گیرند.

فیسک بر این باور است که راه هایی برای ورود 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید