خوشامد رسمی، نگرانی در خفا

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر تبریک هایی را از سراسر خاورمیانه دریافت کرد. اما در عین حال در هم ریختگی نیز احساس می شد، پیام هایی از اسرائیل تا ایران و بی اطمینانی از آینده جهت گیری سیاسی.

اسلام گرایان در همه جا از موفقیت اخوان المسلمین مُرسی خوشحال بودند اما سلطنت های محافظه کار که امیدوار به پیش گیری از ناآرامی های بهار عربی بودند، از این رویداد خوشنود نیستند. پیام تبریک ملک عبد الله که هنوز از سرنگونی حسنی مبارک متأسّف است، به طور ویژه ای رسمی دیده می شد.

چالش های عمده مُرسی در صحنه داخلی نهفته است که ستاد فرماندهی ارتش تصمیم به حفظ قدرت در مورد سیاست های دفاعی، سیاست خارجی و امنیت داخلی گرفته است.

شحاته که یک کارشناس سیاسی مصری است، می گوید: "تغییرات بنیادین وجود نخواهد داشت، با این حال حتی رئیس جمهور تضعیف شده می خواهد درباره موضوعات حساسی چون معاهده صلح مصر و اسرائیل سخن بگوید. موضوع اخوان المسلمین روز یکشنبه در مورد تعهدات بین المللی تکرار شد و در عین حال مانعی در برابر مذاکره مجدد در مورد آرایش نظامی در صحرای سینا، ایجاد نشد.

لغو معاهده صلح سال 1979 مصر را به حالت جنگ که در آن هزاران تن از مردم این کشور قربانی شدند، باز می گرداند و در عین حال روابط استراتژیک با ایالات متحده را به خطر      خواهد انداخت.

هم چنین خیلی سخت است که حمایت از محاصره نوار غزه دوران مبارک را تصور کرد، جایی که رهبران حماس پیروزی مُرسی را شکست برنامه عادی سازی و همکاری امنیتی با دشمن خواندند.

بنظر می رسد که گذرگاه رفح برای رفت و آمد فلسطینی ها بدون اینکه بحران مستقیمی را با اسرائیل هدف قرار دهد، بیشتر بازخواهد ماند.

"یدیوت اهارنوت" پرتیراژترین روزنامه اسرائیل در مورد انچه که "تاریکی در مصر" خوانده است، هشدار داد. این هشدار در تضاد با پیام رسمی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود اما بازتاب دهنده نگرانی های عمومی اسرائیل در مورد بهار عربی است.

نخستین مشکل سیاست خارجی مُرسیاز ایران به او وارد می شود، جایی که خبرگزاری ان نقل قول کرده است که رئیس جمهور جدید مصر خواهان بازنگری در طرح صلح با اسرائیل است. که این امر به سرعت و با تأکید تکذیب شد.

دیپلماسی امریکا در مقابل مصر بر این فرض استوار است که ستاد فرماندهی ارتش مصر این موضوع را در کنترل خود خواهد داشت. دولت امریکا مجدانه به دنبال حفظ موافقتنامه عبور و پرواز از و بر فراز کانال سوئز است.

ژنرال های مصر نمی خواهند که کمک های نظامی 3/1 میلیارد دلاری امریکا را به خطر اندازند.

مُرسی اخیرا هر گونه ارتباط مستقیم با ایران یا حزب الله هم پیمان لبنانی ان را "توهم زا" و "بی اساس" خوانده بود.

وی گفته بود: "ما هرگز با نیروهایی که کشورهای دوست در خلیج (فارس) تهدید می کنند،    نخواهیم ایستاد".

اردن یکی از کشورهای سلطنتی عرب مورد حمایت غرب در مورد فشار بهار عربی ناراحت است، به طور خصوصی از پیروزی مُرسی ناخشنود است که یکی از دلایل ان تشویق "جبهه اقدام اسلامی"، جناح سیاسی اخوان المسلمین در این کشور خواهد شد.

در سوریه جایی که اخوان المسلمین بخش اعظم مخالفین اسد را تشکیل می دهد، دولت تبریک رسمی گفت و این سؤال را که "آیا دمشق بزودی انتخابات آزاد را خواهد دید؟" بر جای گذاشت.

 منبع:گاردین

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید