در تنگتر کردن محاصره ایران اندکی از دست می رود

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

مذاکرات اخیر مسکو نشان داد تحریم های کنونی علیه به اندازه ای ضعیف است که نمی تواند مانع حمله پیش گیرانه اسراییل به قابلیت های سلاح هسته ای ایران شود. هر دو سناریو می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد و بازار نفت و رشد اقتصادی جهان را دچار اختلال کند. ایران به چالش خود ادامه می دهد و صبر اسراییل در حال به سر آمدن است، زمان افزایش فشار به تهران فرا رسیده است.

 آمریکا و متحدانش باید راهبرد قرنطیه و آزاد سازی را در پیش گیرند. این سیاست می تواند کاهش صادرات نفت ایران را از طریق تولید بیشتر عربستان و آزاد سازی ذخیره های استراتژیک جبران کند.

تحریم های به اجرا گذاشته شده آمریکا و اروپا، موجب تحمیل هزینه به ایران شده است اما این تحریم ها منجر به آن نشده است که رهبران ایران از تسریع برنامه هسته ای خود دست بردارند و نه به نظر می رسد که به چنین کاری اقدام کنند.

اولاً تحریم ها به اندازه کافی سخت نیست و دور زده شده است. تأمین نفت ایران از سال 2011 کاهش یافته، قیمت نفت به سرعت در حال پایین امدن است، و تحریم های اتحادیه اروپا از ماه آینده عملی خواهد شد. اما تأثیر این تحریم ها بر فروش نفت ایران و در امدهای آن کشور روشن نیست. آمریکا برای مشتریان نفت ایران معافیت های را پیش از اینکه زمان اجرای تحریم ها برسد، صادر کرد. تعدادی از مشتریان عمده نفت ایران در آسیا اقدامات پیش دستانه ای را نسبت به بیمه تانکرها انجام داده اند. در عین حال، ایران رادار های نفتکش های خود را خاموش کرد و کار را برای تحلیل و رد گیری فروش نفت آن کشور دشوار کرد.

در  ثانی، مدتی که تحریم ها اثر خود را بر جای می گذارد به دلیل اختلاف نظر آمریکا و اسراییل در مورد زمان کشیدن خط قرمز برای برنامه هسته ای ایران کوتاهتر شده است.

انتظار نه چندان زیاد از تحریم های فعلی و نیاز به توقف برنامه هسته ای ایران، زمان سخت تر کردن تحریم ها را نزدیک تر کرده است.

ایران باید با اولتیماتوم از نظر زمانی مواجه شود: به ایران باید گفته شود،  قطعنامه شورای امنیت در مورد برنامه هسته ای را به طور کامل اجرا کند و گر نه آمریکا و اروپا و همه کشورهای با ذهن باز از تمامی امکانات مورد نیاز برای توقف بازرگانی بین المللی ایران بجز کالاهای انسان دوستانه و مواد غذایی اقدام خواهند کرد.

اگر ایران قطعنامه ها را اجرا نکند، قرنطیه ممکن تحمیل شود و در عین حال اگر نیاز باشد محاصره دریایی می شود. پیش از پایان اولتیماتوم، اژانس بین المللی انرژی سازماندهی مشترکی را برای تأمین نفت بیشر در پیش خواهد گرفت که با نفت صادراتی ایران برابر باشد. نفت ایران هر اندازه ای که باشد می تواند به آسانی  برای چندین ماه با استفاده از ظرفیت اضافی عربستان سعودی و ذخیره های استراتژیک جبران کرد.

درحالیکه محاصره سختر می شود، متحدان می توانند خود را در صورتیکه تهران تصمیم به واکنش بگیرد، آماده کنند. گسیل نیروهای اضافی در منطقه که از پیش حاصل شده است، سرعت پشتیبانی را برای آماده سازی عملیت قرنطیه فراهم می کند.

عربستان سعودی و امارات می توانند به صادرات نفت خود را از طریق لوله که بتوانند تنگه هرمز را پشت سر گذارد، ادامه می دهند.

این آماده سازی همراه با افزایش هماهنگ شده صادرات نفت از طریق کشورهای تولید کننده و آزاد سازی ذخیره های استراتژیک می تواند تهدید قرنطینه را معتبر تر کند و رهبران ایران را به تسلیم وا خواهد داشت.

اگر ایران نپذیرد در این صورت خود را در موقعیت غیر قابل دفاع خواهد دید. صادرات نفت ایران بیش از نیمی از درآمد دولت و حدود 80 درصد از درآمدهای صادراتی این کشور را تشکیل می دهد.

بدون جریان داشتن این درامد، اقتصاد ایران متوقف خواهد شد. اگر تهران به افزایش ابعاد بحران با ایجاد اختلال در تولید و صادرات نفت بپردازد، نیروهای نظامی متحد باید به طور مناسب پاسخ دهند. بهرحال ایران با به چالش کشیدن برنامه سلاح هسته ای خود منجر به افزایش بهای نفت در بازار خواهد شد.

قرنطیه بهرحال اقدامی جنگی است اما همانند حمله سایبری به تأسیسات ایران است. سیاست قرنطیه و ازاد سازی می تواند به افزایش قیمت ها بویژه اگر تهران راه مشابه و افزایش تنش را در پیش گیرد، منجر شود. اما افزایش قیمت نفت می تواند نتیجه اقدام نظامی یا توانایی داشتن سلاح هسته ای توسط ایران باشد. با یافتن روش های جایگزین و اولویت بندی چیز کمتری را نسبت به سیاست گام به گام ایران به سمت بمب هسته ای از دست خواهد رفت.

 منبع:فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید