تحریم ها اقتصاد ایران را تهدید می کند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

برای نشان دادن اینکه تحریم های بین المللی بر مردم عادی ایران تأثیر می گذارد، بهای مرغ می تواند شروع خوبی  باشد.

تأخیر در واردات دان طیور تنها در هفته گذشته قیمت مرغ را ۳۰ درصد افزایش داد. قیمت دیگر مواد نیز رو به افزایش گذاشته است. غله ۸/۵۵ درصد، میوه ۵/۶۶ درصد و سبزیجات ۵/۹۹ درصد بالا رفته است. این ارقام با آمار بانک مرکزی که خود او هم هدف تحریم های آمریکا قرار دارد، همخوانی دارد.

زری، یک زن خانه دار می گوید: "هر وقت من مواد غذایی خریداری می کنم، پول بیشتری را نسبت به گذشته می پردازم. چه کشوری شده؟ ما بدبخت شده ایم."

درد سخت تر هفته آینده وقتی که تحریم های اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت ایران کاملاً اجرا شود، آغاز خواهد شد.

از پیش نارضایتی عمومی به دلیل بالا رفتن تورم و بیکاری  وجود داشته است که بخشی از این وضعیت ناشی از بحران بین المللی ناشی از برنامه هسته ای ایران است. اما با وجود فشارهای داخلی، تحلیل گران بر این باور هستند که مشکلات اقتصادی منجر به آنکه ایران برنامه هسته خود را متوقف کند، نخواهد شد.

تحریم ها، ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را از خرید نفت ایران و بیمه تانکرهای حامل آن منع می کند. محدودیت های وضع شده از طرف امریکا علیه بانک مرکزی که بخش اعظم در آمدهای حاصل از فروش نفت را تسویه می کند، ثابت می کند که مهمترین بخش آزار دهنده تنبیه ها علیه رژیم تهران است. ایران به طور گسترده ای به درآمدهای دلاری نفت وابسته است. این تحریم ها در کنار سیاست های محدودی احمدی نژاد که به طور قابل توجهی به اصلاح یارانه ها و پرداخت مبلغ ۴۴۵۰۰ ریال معادل ۳۷ دلار به منظور جبران کاهش یارانه های پرداختی به محصولات و کالاها اقدام کرد، وضعیت خوفناک از اقتصاد ایران ترسیم کرده است.

بانک مرکزی ایران نرخ تورم در کشور را ۵/۲۲ درصد اعلام کرده است در حالیکه مرکز آمار می گوید آمار بیکاری بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال، ۵/۲۲ درصد است.

اقتصاد دانان می گویند که آمارهای رسمی رقم ها را بسیار پایین تر از واقعیت اعلام می کنند.

محمد رضا باهنر، معاون رئیس پارلمان ایران گفت: "تورم به نقطه جوش رسیده که نگرانی های جدی را بوجود آورده است."

رسانه های محلی عنوان می دارند که بخش تولید تنها با نیمی از ظرفیت خود کار می کند که این امر موجب تعطیلی کارگاه ها و کارخانجات متوسط شده است. دلیل این وضعیت حذف یارانه انرژی و واردات گران به دلیل تحریم های بین المللی  است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، ۵/۱۲ درصد از چک های صادره طی سال گذشته برگشت خورده است و بخش تولید و تجارت بیش از هر بخش دیگری دچار رکود شده است. بازار ارز نیز همچنان نسبت به چشم انداز تحریم های سخت تر و حمله نظامی اسراییل دچار نابسامانی است.

واحد پول ایران از ماه دسامبر که غرب فشار خود را علیه تهران افزایش داد، ۳۰ درصد کاهش یافته است. محسن رهنانی، استاد دانشگاه می گوید: "ایران وارد دوره پیش از مرحله «کهولت» به دلیل تورم بالا و بیکاری شده است."

وی هشدار داد، فشارهای جدید همانند قطع یارانه ها و تحریم های بین المللی می تواند عواقب پیش بینی نشده ای برای کشور داشته باشد، زیرا اثار مترتب از چنین اقتصادهای سنتی چندین  برابر خواهد بود.

این باور وجود دارد که افزایش استیصال عمومی از افزایش قیمت ها دلیل اصلی تصمیم حاکمان ایران برای اجتناب از ناآرامی های اجتماعی موجب شد که امتیازهایی را در جریان مذاکره با آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین اعطا کند.

ایران این نشان را داده است که حاضر است در مورد غنی سازی 20 درصد که به مرحله تولید سلاح هسته ای نزدیک تر است به توافق دست یابد، اما در مقابل انتظار آن دارد که حق این کشور در چارچوب معاهده عدم انتشار سلاح هسته ای به رسمیت شناخته شود، به تولید اورانیوم ۵/۳ درصد ادامه دهد و تحریم ها علیه این کشور لغو شود.

اما آنچه که ناظران ایران مورد توجه قرار می دهند آنست که عقب نشینی از طرف ایران به اندازه ای نبوده است که به مصالحه با غرب بیانجامد.

فایننشیال تایمز 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید