آمریکا چین را از تحریم های نفت ایران مستثنی کرد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

دولت اوباما در آخرین زمان باقی مانده، چین عمده ترین خریدار نفت ایران و سنگاپور یکی از مراکز مهم و حیاتی خرید و فروش نفت را از تحریم مستثنی کرد.

وزارت امور خارجه دولت آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد، چین و سنگاپور بطور فوق العاده ای خرید نفت خود از ایران را کاهش داده اند و با این اقدام معافیت از تحریم ها را که باید طی ۱۸۰ روز تجدید شود، احراز کردند.

اما بر خلاف دیگر معافیت ها که به کشورهایی چون کره شمالی داده شده است، پکن به طور علنی اعلام می دارد که از تحریم های آمریکا علیه ایران حمایت نمی کند .پکن، خرید نفت خام خود از تهران را که آنرا "کاملاً مستدل و مشروع می داند"، دفاع می کند. ایران بیش از ۹ درصد از واردات نفت خام چین را تأمین می کند.

هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت: چین همواره گفته است که با تحریم های یکجانبه که بر اساس قوانین داخلی و علیه یک کشور دیگر وضع می شود، مخالف است.

واردات نفت چین از ایران در ماه می ۳۵ درصد نسبت به ماه بیش از آن افزایش یافت و به سطح قبلی آن ۵۲۲ هزار بشکه در روز بازگشت.

اوایل سال جاری، بحث بر سر قیمت موجب کاهش قابل توجه واردات نفت چین از ایران شد و در 5 ماه نخست سال جاری واردات نفت پکن از ایران به میزان ۲۵ درصد به دلیل این اختلاف نظر، کاهش یافت.

تحریم های آمریکا که از روز جمعه (امروز) به اجرا گذاشته می شود، بنگاه های اقتصادی را که به رابطه خود با بانک مرکزی برای تسویه حساب های خرید  نفت از ایران ادامه دهند و کشورهایشان  به طور قابل توجهی خرید نفت از ایران را کاهش نداده باشند، تنبیه خواهند شد.

تشدید تحریم های جهانی، صادرات ایران را به طور چشمگیری کاهش داده است و بعضی از تجار و تحلیل گران تخمین می زنند که ممکن است صادرات نفت ایران از ماه ژوئیه نسبت به ماه مشابه سال گذشته به نصف برسد.

اول ماه ژوئن آمریکا دسته ای از کشورها را شامل متحدان خود همچون ژاپن، هند، ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا را از اعمال تنبیه به خاطر معامله با ایران مستثنی کرد. اما به گفته دیپلمات ها در مورد اعطای معافیت به چین دچار تردید بود.

خریداران آسیایی بیش از ۶۰ درصد از نفت ایران را خریداری می کنند. تحلیل گران چینی بر سر اینکه چین قصد دارد وابستگی خود به خرید نفت از ایران را کاهش دهد، دچار دو دستگی هستند.

"ژانگ چونیو" کارشناس خاورمیانه در مؤسسه بررسی های دولتی علوم اجتماعی آکادمی چین، گفت: پکن ممکن است واردات نفت خام از ایران را با هدف کنار آمدن بر سر مشکلات دیپلماتیک مناطق دیگر از جمله جنوب آسیای چین، کاهش دهد.

بهرحال، بحث دیگر مخالفت چین با تحریم های آمریکا، نیاز به نفت خام و اطمینان از جریان آنست و به این دلیل واردات نفت ایران به همین منوال ادامه می یابد.

واشنگتن با وجود مخالفت چین با تحریم های یکجانبه ، مشتاق است که از نزدیک با پکن همکاری کند.

کنگره آمریکا پس از شکست مذاکرات هفته گذشته مسکو، برای وضع تحریم های سخت تر فروش نفت ایران که شاه رگ حیات اقتصادی کشور است، در تلاش بوده است. کاهش قیمت نفت به آمریکا فضای بیشتری داده است تا ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد.

در حالیکه نگرانی در مورد برنامه هسته ای ایران افزایش می یابد، اتحادیه اروپا و کره جنوبی اعلام کرده اند که پس از اول ژوئیه خرید نفت از ایران را متوقف خواهند کرد.

تحریم های آمریکا در آسیا نیز احساس خواهد شد چرا که پالايشگاه های آسیایی دیگر قادر به خرید بیمه از شرکت های اروپایی برای بیمه کردن محموله های نفت ایران را نخواهند داشت.

فاینانشیال تایمز 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید