ایران غرب را به تنش در روابط متهم کرد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ایران اتحادیه اروپا و امریکا را به ایجاد تنش در روابط با تهران سر برنامه هسته ای اش متهم می کند و یک روز پس از اعمال تحریم های نفتی اروپا علیه این کشور، تأکید کرد که از موضع خود در مورد برنامه هسته ای اش عقب نشینی نخواهد کرد.

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: تحریم نشان می دهد که اتحادیه اروپا و امریکا به دنبال رابطه سازنده با ایران نیستند بلکه به دنبال ایجاد تنش هستند. وی افزود ایران از فعالیت های هسته ای خود تحت "سیاست فشار و تهدید" عقب نشینی نخواهد کرد.

روزنامه کیهان که ارگان تندروی رژیم به شمار می آید در شماره روز دوشنبه در سرمقاله ای نوشت "ایران می تواند تنگه هرمز را ببندد"  آبراهی که یک پنجم از نفت جهان از آن می گذرد، به عنوان یک هرم مؤثر و مشروع در مقابل "زورگویی" امریکا و متحدانش استفاده کند.

حسین شریعتمداری هشدار داد: "امریکا، اروپا و تعدادی از کشورهای خلیج فارس بویژه عربستان سعودی نباید تردید داشته باشند که ایران در بستن تنگه هرمز در صورتیکه حقوق ان مورد توجه قرار نگیرد، ابایی نخواهد داشت".

وی در این سرمقاله در مورد منظور خود از این کشور سخن نمی گوید. رستم قاسمی وزیر نفت ایران روز یکشنبه گفت نظام در مورد از دست دادن مشتری برای نفت خود به دلیل تحریم ها   نگران نیست.

وی گفت: "ایران دارای دوستان زیادی در سطح جهان است و اصلا نگران فروش نفت خود نیست".

آقای قاسمی گفت تحریم ها هیچ تأثیری بر ایران نداشته و اعمال تحریم های جدید اتحادیه اروپا که طی آن از خرید نفت و بیمه نفت کش های حامل نفت ایران خودداری کردند، متاثر نخواهد داشت.

احمد قلعه بانی رئیس شرکت ملی نفت ایران در مصاحبه ای با روزنامه دولتی گفت ایران به سادگی می تواند جایگزن اروپا را برای خرید نفت بیابد.

وی گفت: "دیگر خریداران جایگزین اروپا خواهند شد و ماه آینده به طور قطع تمام صادرات نفت به اروپا، صادر خواهند شد".

یک نشانه دیگر از چالش دولت ایران آنست که رسانه های محلی گزارش دادند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه مانور نظامی آغاز کرده اند که نام ان "رسول اعظم" است. در این مانور موشک های میان برد پرتاب خواهند شد که با آن قدرت خود را به غرب نشان دهند.

سه شنبه گذشته امریکا در اخرین لحظه چین را از تحریم های ارتباط با ایران مستثنی کرد. چین پیش از ۹ درصد نفت مورد نیاز خود را از جمهوری اسلامی ایران، وارد می کند. پس از اختلاف بر سر قیمت نفت که بین دو کشور پیش آمد و واردات نفت چین از ایران کاهش یافت، چین خرید نفت از ایران را در ماه می ۳۵ درصد افزایش داد و به مقدار واردات ماهانه سال ۲۰۱۱ بازگشت. این کشور مدت درازی است که علیه سیاست تحریم ها به رهبری امریکا سخن می گوید.

"هونگ لی" سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: "چین همواره با تحریم های یکجانبه که بر اساس قانون داخلی یک کشور و علیه کشور ثالث وضع می شود، مخالفت کرده است".

صادرات نفت ایران به اروپا در سال ۲۰۱۱ به پانصد هزار بشکه در روز رسید اما از آن هنگام به گفته وزارت نفت ایران به ۲۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرد. تاجران نفت می گویند صادرات نفت ایران در ماه ژوئن به طور چشمگیر و شدیدی بر اثر تحریم ها کاهش یافته است.

کره جنوبی چهارمین واردکننده نفت ایران گفت: خرید نفت از ایران را با آغاز تحریم های اروپا علیه ایران متوقف خواهد کرد".

بانک مرکزی ایران گزارش داد: بهای مرغ و گوشت قرمز در ایران ۹۵ درصد افزایش یافت و قیمت ها نسبت به سال گذشته ۳۲/۵ درصد افزایش یافت. دیگر مواد نیز در اثر تورم شدید افزایش قیمت یافته است: غله تا ۵۶ درصد، میووه ۸۱/۷ درصد و سبزیجات ۹۲/۳ درصد گران شده است. کاهش ارزش پول ایران یکی دیگر از عوامل تورم داخلی است که از هنگام اغاز گفتگو بین تهران  و قدرت های جهانی بر سر برنامه هسته ای که در آستانه شکست بود، سرعت کاهش آن افزایش یافته است.   

طی دو هفته گذشته قیمت ریال 15 درصد نسبت به دلار کاهش یافته است. روشن نیست که تحریم های اروپا که از یکشنبه گذشته آغاز شد تا چه اندازه ای معضلات اقتصادی کشور را تشدید کرده است. اما با وجود این همه، رهبران مبارز ایران می گویند انها برای مقابله با چالش ها      آماده هستند.

 فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید