تنش های ایران، قیمت نفت را به بالای صد دلار رساند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 برای نخستین بار طی سه هفته قیمت نفت به بالای یکصد دلار رسید، این افزایش در اثر تنش ها بر سر ایران و اعتصاب کارکنان نفت و گاز نروژ حاصل شده است.

بازگشت قیمت نفت به سه رقم، درست پس از چند هفته از قیمت پایین ان که ناشی از ضعف تقاضا و افزایش تولید عربستان سعودی بود.

نگرانی های بازار بر سر ایران روز دوشنبه پس از اینکه رسانه های ایران سخن از ان گفتند که آن کشور ممکن است در عبور نفتکش ها از تنگه هرمز، آبراه کلیدی عبور نفت اختلال ایجاد کند، تشدید یافت. امریکا به تقویت نیروی نظامی خود در خلیج فارس در حالیکه ایران موشک های خود را ازمایش می کرد، اقدام کرده است.

افزایش تنش بسیار از معامله گران را دچار شگفتی کرده است و انها را وادار به معاملات بی محابا با هدف حفظ موقعیت خود کرده که این امر موجب تقویت افزایش قیمت نفت شده است.

مایک وتنیز رئیس مرکز تحقیقات "سوسیت ژنرال" در نیویورک گفت: "چه اینکه یک مانور نظامی یا تقویت نیروی نظامی باشد، وقتی که امری در خاورمیانه "غرش" کند، بازار به آن واکنش نشان می دهد.

قیمت نفت برنت که روز جمعه در اثر امید به حل بحران منطقه یورو افزایش یافت، روز گذشته به افزایش به میزان ده دصد خود ادامه داد. بعد از ظهر روز گذشته قیمت نفت برنت تحویلی ماه آگوست به ۱۰۱/۸۵ دلار در هر بشکه رسید. پس از ان نفت برنت ۱۰۰/۵۸ دلار معامله شد که افزایش ۳/۲۴ دلاری در یک روز بود.

تهدید ایران در بستن تنگه هرمز پس از ان صورت می گیرد که تحریم های امریکا و اتحادیه اروپا بر روی صادرات نفت ایران از روز یکشنبه جنبه اجرایی به خود گرفت. معامله گران نفت بر این اعتقادند که تحریم ها ۴۰۰ هزار بشکه دیگر از نفت ایران را از بازار خارج خواهد کرد. این رقم  به ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که از قبل تحت تأثیر تحریم ها کاهش یافته است، افزوده خواهد شد.

بر اساس منابع رسمی صنعت نفت از دست دادن نفت ایران بازار نفت را بار دیگر با کمبود مواجه خواهد کرد حتی اگر عربستان سعودی به ادامه تولید خود که ده میلیون بشکه در روز است و بالاترین میزان تولید در ۳۰ سال گذشته است، ادامه دهد.

به گزارش منابع رسمی ماه ژوئیه، ششمین ماه متوالی است که عربستان سعودی تولید نزدیک به ده میلیون بشکه در روز را دارد.

بر اساس شماری از برآوردها تلاش برای تأمین نفت با آغاز اعتصاب کارکنان نفت و گاز نروژ که ۱۳ درصد از ظرفیت تولید این کشور را کاهش داده، افزایش یافته است.

نروژ پنجمین تولید کننده عمده نفت است و صادرات این کشور، بازار نفت برنت را به طور عمده تحت تأثیر قرار می دهد.

کاهش عرضه در بازار نفت در قراردادهای فوری تحویل نفت در برنت منعکس شده است که بالاتر از قیمت هایی است که در سپتامبر امضا شده است. این امر نشان دهنده تقاضای جدی و محکم برای تحویل نفت در آینده نزدیک است.

قیمت نفت روسیه که به قیمت نفت برنت وابسته است، افزایش قابل توجهی یافت که این نشان از ان دارد که پالایشگاه ها به نفت روسیه برای جایگزین کردن نفت ایران روی آورده اند.

نفت تحویلی روسیه که روز گذشته عرضه شد، ۵ سنت بالاتر از نرخ نفت برنت عرضه شد. این در حالی است که یک هفته پیش ۶۰/۱ دلار برای هر بشکه نفت روسیه ۱/۶ دلار تخفیف داده می شد. 

 فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید