ایران نظر خواهی تلویزیون را پس از آنکه ۶۳ درصد خواهان کنار گذاشتن برنامه هسته ای شدند، کنار گذاشت

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

تلویزیون دولتی ایران یک نظر خواهی راکه اکثریت شرکت کنندگان خواستار تعلیق برنامه هسته ای در ازای برداشته شدن تحریم های بین المللی شده بودند، از پورتال خود برداشت.

این نظر خواهی که توسط IRIB طراحی شده بود با هدف نمایش اتحاد مردم در برابر تحریم های غرب بود که از روز یکشنبه گذشته به مرحله اجرا گذاشته شد.

اما نتیجه بر خلاف هدف طراحی شده شبکه خبری تلویزیون بود که نشان از موافقت ۶۳ درصد از شرکت کنندگان با تعلیق غنی سازی اورانیوم در مقابل برداشته شدن تدریجی تحریم ها بود.

رؤسای صدا و سیما به سرعت رای گیری را متوقف کردند و آنرا با نظر خواهی دیگری که از مخاطبان در مورد طرح پیشنهادی مجلس برای بستن تنگه هرمز، یک آبراه حیاتی در خلیج فارس است، سئوال می شد، جایگزین کردند. یک پنجم از نفت جهان از تنگه هرمز می گذارد.

این نظر خواهی نیز نتیجه معکوس داد و ۸۹ درصد از شرکت کنندگان در این نظر خواهی با بستن تنگه هرمز مخالفت کردند.

بدنبال نظر خواهی دوم، نظر خواهی دیگر ی در مورد باشگاه معروف "پرسپولیس" در صفحه اینترنتی شبکه خبر قرار داده شد.

این روزنامه می افزاید: روشن نیست چه تعدادی در این نظر خواهی شرکت کرده اند، اگر چه روشن است که IRIB با این ادعا که وب سایت شبکه خبر توسط بی بی سی هک شده است، از این امر عصبانی شده است. موسسه بی بی سی این اتهام تلویزیون ایران را رد کرد.

شبکه خبر اصرار می ورزد که شمار حامیان تعلیق غنی سازی تنها ۲۴ در صد بوده است و دیگر شرکت کنندگان از اقدامات تلافی جویان حمایت کرده اند. نتیجه اصلی نشان می دهد که تنها 20 درصد از شرکت کنندگان از اقدامات تلافی جویانه حمایت کرده اند، و هفده درصد نیز خواهان ادامه مقاومت در برابر تحریم ها شده اند.

آقای میر جاوادان فر که متولد ایران است و در شرکت تحلیل سیاست ها و اقتصاد  خاورمیانه فعالیت می کند گفت: "این نظر خواهی نشان از آن دارد که در حالیکه مردم ایران ممکن است انرژی هسته ای را بخواهند اما نمی خواهند که دولت به آنها فشار وارد کند تا آنها هزینه استراتژی دولت را در مذاکرات بپردازند."

این نظر خواهی نشان می دهد که آنها از استراتژی دولت در جریان مذاکرات ناراضی هستند. تحریم های اتحادیه اروپا که با تحریم های جدید آمریکا همراه شده است به تنبیه کشورهایی می پردازد که از ایران نفت خرید می کنند. هدف از این تحریم ها به زانو در آوردن اقتصاد کشور است.

دیلی تلگراف  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید