مذاکرات هسته ایران: روزنه کم نور

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

مذاکرات رسمی ایران و شش قدرت بزرگ جهانی همچنان بدون هیچ نشانی از پیشرفت، ادامه دارد.

کارشناسان فنی دو طرف روز سه شنبه در استانبول گردهم آمدند تا مسائل مرتبط را مورد بحث قرار دهند اما شکاف عمیق بین دو طرف گسترده و در اصل سیاسی است.

مرحله بعد مذاکرات بین دیپلمات های میانی است که بین " هلگا اشمیت" معاون هماهنگ کننده سیاست های اتحادیه اروپا و "علی باقری" همتای ایران اش صورت خواهد گرفت و در جریان دیدار آنها حرکت سیاسی بعدی مورد بحث قرار می گیرد.

در عین حال ایران روز سه شنبه گذشته برای نخستین بار موضع خود را به صورت مکتوب و توسط نمایندگی اش در سازمان ملل همزمان با گفتگوهای استانبول به تعدادی از کارشناسان هسته ای آمریکا عرضه کرد.

این سند که نخستین با توسط " ال مونیتور" گزارش شد، نشان از نسخه ای از پاور یوینت دارد که هیئت ایرانی در مذاکرات ماه گذشته مسکو آنرا به شش قدرت ارائه داد که مواد  آن دشوار است.

این سند، پیشنهاد اتحادیه اروپا به ایران  در توقف تولید اورانیوم غنی شده 20 درصد، بستن کارخانه تولید اورانیوم فردو و انتقال ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد را در برابر تحویل سوخت به رآکتور های تحقیقاتی، کمک در بخش امنیت هسته ای و دادن قطعات هواپیما به طور جامع رد می کند.

در این سند آمده است که ایران به اورانیوم 20 درصد نه تنها برای رآکتور تحقیقاتی تهران بلکه برای 4 رآکتور تحقیقاتی دیگر به دلیل وسعت سرزمین ایران و عمر کم ایزوتوپ نیاز دارد.

 همچنین در این سند گفته شده است که تهران ممکن است سوخت ۲۰ درصد خود را بفروشد، منطق دیگری که نیاز ایران برای تولید بیشتر از آنچه که در حال حاضر تولید می کند، ارائه می دهد.

سند نیویورک همچنین می گوید: که بستن فردو هیچ ارتباطی به برنامه غنی سازی ۲۰ درصد ندارد، زیرا فعالیت های دیگری در این سایت انجام می شود. در این سند انتقال ذخیره 20 درصد از کشور نیز رد شده است، چرا که می گوید ذخیره این کشور از پیش تحت نظارت "IAEA " است و آنها مواد تولید شده با این نسبت را مهر و موم کرده اند و بازرسان آژانس بازرسی های اعلام نشده ای از آن به عمل می آورند.

سند ایران نظر کلی بر پیشنهاد اروپایی می اندازد. این سند با پیشنهاد غرب در ارائه صفحه های سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران چنین بر خورد می کنند که این پیشنهاد برای خوشامد تهران ارایه نشده است، بلکه این تهران است که با همکاری خود با شش قدرت جهانی برای تأمین سوخت رآکتور، این گام را برای طرف مقابل برداشته است. ایران انتظار دارد که در مقابل همکاری تهران، شش قدرت جهانی تحریم ها را لغو و پرونده ایران را از شورای امنیت خارج کنند.

این سند همچنین خواهان برداشته شدن تحریم ها در مقابل همکاری تهران با آژانس هسته ای برای بررسی ابعاد احتمالی نظامی هسته ای ایران است، موضوعی که ایران آنرا اتهام بی  پایه می داند.

تقاضا اصلی ایران آنست، که شش قدرت جهانی حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسند. در مقابل ایران یکبار دیگر تأکید خواهد کرد که به معاهده عدم انتشار سلاح هسته ای پای بند است و بر اساس فتوای رهبر انقلاب با تولید سلاح هسته ای مخالف است.

به عبارتی دیگر، ایران می خواهد جامعه بین المللی به ایران اجازه دهد که به برنامه هسته ای خود با توجه به فتوای رهبر انقلاب که بمب اتمی نخواهد ساخت، ادامه دهد.

"جیم والش" یکی از کارشناسان منع گسترش سلاح هسته ای در ام ای تی که روز سه شنبه در این جلسه حضور داشت گفت: "شما باید در داخل جلسه باشید تا پیام را به طور کامل درک کنید." "پیام شفاهی بسیار نرمتر بود." او گفت: که محمد خزاعی و تیم وی برای نخستین بار پیشنهاد دادند که ممکن است رآکتور آب سنگین اراک را که می تواند به تولید پلوتونیوم مورد استفاده در سلاح هسته بپردازد با رآکتور آب سبک که نگرانی های کمتری از نظر معاهده منع گسترش سلاح هسته ای بر جای گذارد، جایگزین کند.

 وی گفت:" چنین به نظر می رسد که دیپلمات های ایرانی در مورد احتمال محدود شدن غنی سازی ۲۰ درصد، در صورت مناسب بودن شرایط آمادگی دارند. این کاملاً غیر منطقی است که تحریم ها بر روی میز مذاکره باشد. در غیر اینصورت چرا ایرانی ها باید موضع خود را تغییر دهند؟ این کاری است که اتحادیه اروپا می تواند انجام دهد، تعویق تحریم نفت، اما آنها از آنکه این پیام را به اسراییل بفرستند که موضع آنان نرم شده است، تا حد مرگ می ترسند".

والش گفت: دیپلمات های اروپایی می گویند، اگر ایران تعویق تحریم نفت را در مذاکرات ۲۰ درصد در مقابل تعلیق غنی سازی 20 درصد مطرح می کرد، در این صورت شش قدرت جهانی در رد کردن آن با مشکل مواجه می شدند. آنچه که در آن نشست اتفاق افتاد، این بود که ایران خواستار تضمین حقوق خود در غنی سازی شد، امری که شش قدرت جهانی کم و پیش در آن هم نظر هستند و اقدامی است که تنها می تواند در پایان مذاکرات حاصل شود.

ایرانی ها، ایرانی هستند، آنها در اول کار، اندیشه فلسفی بزرگ را مطرح می کنند و اجرای  آن را از اروپایی ها می خواهند. اما آنها همچنین می خواهند " نوری"  در انتهای تونل، نقطه ای روشن در انتها و نه یک روند بی پایان را ببینند.

والش بر این باور است که معامله بر سر برنامه غنی سازی ۲۰ درصد در مقابل کاهش تحریم ها ممکن است. همچنین شناسایی حق ایران در غنی سازی در مقابل همکاری شفاف با آژانس و نظارت دقیق امکان پذیر است.

موضوع پیچیده توالی اقدام هاست، شش قدرت جهانی در آغاز، حسن نیت ایران را می خواهند. ایرانی ها نیز خود را طرف ضعیف تر می بیند که نمی توانند بر قدرت های بزرگ برای عملی کردن وعده هایشان فشار وارد کند و بر این اساس آنها خواهان آن هستند که طرف دیگر امتیاز نخست را بدهد.

خطر این خوش بینی محتاطانه آنست که دیپلمات های وزارت امور خارجه که روز سه شنبه این جلسه را در نیویورک برگزار کردند، منطقی تر و نرمتر از کارکنان دفتر رهبری در کشور هستند.

سعید جلیلی، نماینده رهبری در مذاکرات رسمی استانبول، بغداد و مسکو هیچ نشانه ای از این نکات دقیق و ظریف را از خود نشان نداد.

با این حال،  درخواست ها از اتحادیه اروپا در اینکه تحریم های جدید نفتی پیش از آنکه دیپلماسی به پایان برسد، روی میز مذاکرات قرار گیرد، افزایش یافته است.

گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید