نگرانی از کشته شدن ۲۰۰ تن در یک حمله در سوریه

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان طرفدار دولت سوریه بیش از ۲۰۰ تن که اغلب آنها را غیر نظامیان تشکیل می دهند، در روستایی در نزدیکی شهر حما به قتل رساندند.

گاردین که این گزارش را به نقل از مخالفان دولت سوریه به چاپ رسانده است، می نویسد: در اوایل صبح روز گذشته پس از آنکه نیروهای دولتی سوریه روستا را به محاصره در آوردند و اقدام به شلیک گلوله توپ و خمپاره کردند، شبه نظامیان علوی طرفدار دولت، « شبیحه» وارد « ترمسه» شدند و اعدام ها را عملی کردند.

شورای انقلابی حما در بیانیه ای اعلام کرد: " بیش از ۲۲۰ تن امروز در ترمسه کشته شدند. آنها بواسطه بمباران با تانک، هلی کوپتر و گلوله توپ و اعدام، کشته شدند.

"فارس مساعد" یکی از فعالان مخالف شهر ترمسه به رویترز گفت: "بنظر می رسد شبه نظامیان علوی از دهکده های اطراف، پس از آنکه شورشیان از ترمسه خارج شدند، روانه این روستا شدند و قتل عام ها را عملی کردند. همه خانه ها ای این روستا یا در اثر بمباران و یا در اثر آتش سوزی نابود شده اند."

مساعد گفت: "وی بیش از اینکه قتل عام ها صورت گیرد از روستا خارج شده بود، اما با ساکنان روستا در تماس بوده است. بنظر می رسد هر کدام از خانواده ای این روستا، قربانیانی را در این قتل عام ها داشته باشند. وی گفت: ما نام مردان و زنان و کودکان از دست رفته را داریم، همچنین تعدادی از اجساد به مسجد محلی برده شده اند.

یکی از فعالان شورای انقلابی حما نیز به رویترز گفته است: " ما گزارش هایی از کشته شدن بیش از ۲۲۰ تن داریم، ما ۲۰ قربانی ثبت شده را داریم و نام ۶۰ تن که اجساد آنها در مسجد است، در اختیار داریم. تعداد اجساد بیشتری در شهر، در رودخانه ها و در خانه ها وجود دارد. مردم از زمانی که گلوله باران ترمسه شروع شده تلاش به فرار کردند و همه خانواده ها که تلاش می کردند، فرار کنند، کشته شدند.

این روزنامه می نویسد: امکان تأیید این گزارش ها به صورت فوری وجود ندارد که بخشی از آن به دلیل ممنوعیت فعالیت روزنامه نگاران خارجی و مستقل است. اما اگر این گزارش تأیید شود، این قتل عام، بزرگترین رقم قتل عام ها در ۱۶ ماه گذشته می باشد. تلویزیون دولتی سوریه ضمن اعلام قتل عام ترمسه گزارش داد ۳ تن از نیروهای امنیتی سوریه در جنگ در ترمسه کشته شده اند. تلویزیون سوریه مسئولیت این قتل عام را به " گروه های تروریستی مسلح" نسبت داد.

سازمان ناظر حقوق بشر سوریه که مرکز آن لندن است به خبر گزاری فرانسه گفت: که دولت سوریه ترمسه را بمباران و بیش از یکصد تن را کشته است، اگر چه عنوان کرد ۳۰ تن از آنها شناسایی شده اند.

رامی عبد الرحمن، دبیر کل این سازمان گفت: "نیروهای دولتی روستا را با استفاده از تانک و هلی کوپتر بمباران کردند."

رولا امین، گزارشگر الجزیره نیز از بیروت گزارش داد، "ما از فعالان می شنویم که حمله به ترمسه از ساعت 5 صبح امروز وقتی که نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفدار دولت روستا را محاصره کردند، آغاز شد. اجسادی که یافته شده است یا در اثر ضربات چاقو و یا بر اثر سوختگی کشته شده اند."

فعالان سازمان حقوق بشر تعداد کشته شدگان را از هنگامی که شورش در سوریه آغاز شد هفده هزار نفر اعلام کرده اند. بزرگترین قتل عامی که در سوریه مورد تأیید قرار گرفت در "حوله" بود که در آن ۱۰۸ تن از جمله ۴۹ کودک و ۳۴ زن کشته شدند.

بازماندگان فاجعه "حوله" به گاردین گفته اند که عملیات کشتار توسط شبه نظامیان "شبیحه" صورت گرفته است. قتل عام جدید هنگامی گزارش می شود که در شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک رقابت برای ارائه قطعنامه پیشنهادی برای توقف خشونت در سوریه در جریان است.

گاردین

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید