هشدار به دولت انگلیس در مورد فروش اسلحه به بحرین

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

در گزارش کمیته مشترک مجلس عوام که امروز انتشار یافت، گفته شده است: انگلیس باید سیاست صادرات اسلحه را به منظور جلوگیری از فروش اسلحه و دیگر تجهیزات نظامی به رژیم های دیکتاتوری مورد بازبینی قرار دهد

در این گزارش همچنین نگرانی های دولت انگلیس از فروش تجهیزات بویژه تجهیزات ضد زیر دریایی، رادار و جنگنده به آرژانتین بازتاب یافته است.

گزارش کمیته های مشترک در مورد کنترل صادرات اسلحه، همچنین اقلام صادراتی اسلحه انگلیس را در دو سال گذشته که تا کنون انتشار نیافته بود، در بر می گیرد.

همچنین در این گزارش از لغو شماری از مجوز های صادرات اسلحه به دلیل نگرانی در مورد اینکه ممکن است این تجهیزات موجب نقض حقوق بشر در خاورمیانه و شمال افریقا شود، سخن گفته شده است. بر اساس گزارش این کمیته  در مجموع 158 مجوز صادرات اسلحه لغو شده است.

این کمیته گفته است، این امر حکایت از نقص در قضاوت ابتدایی دارد. اگر چه محدودیت های در این زمینه وضع شده است، اما نمایندگان سئوالاتی در مورد صادرات اسلحه به کشورهای مشخصی در منطقه از جمله بحرین مطرح کرده اند که صادرات به این کشور چگونه قابل توجیه است.

براساس دستور العمل دولت، در صورتیکه خطر استفاده از تسلیحات صادراتی انگلیس در سرکوب داخلی کشورها می رود، به چنین کشورهای مجوز صادرات اسلحه داده نمی شود.

اسناد نشان می دهد که ظرف سال گذشته 97 مجوز صادرات به بحرین صادر شده است که شامل تفنگ های تهاجمی، تفنگ های تک تیراندازی، تفنگ های بی صدا، هفت تیر، دوربین های جنگی و مهمات بوده است.

سر جان استانلی، رئیس کمیته منتخب گفت: "بحرین یک کشور خیلی حساس است و مسائل نقض حقوق بشر جدی در این کشور روی داده است. در این کشور نقض خیلی جدی حقوق بشر از جمله در ارتباط با پزشکان و پرستار ها روی داده است. ما مجوز هایی را که برای بحرین صادر شده است، انتخاب کرده ایم که فکر می کنیم در این زمینه سئوالات جدی وجود دارد که باید پاسخ داده شود. سلاح های صادراتی در سرکوب داخلی استفاده می شود."

این کمیته می گوید: "لیست کامل ۲۸ کشور که در آن نقض حقوق بشر صورت می گیرد، در اختیار است و در بخش بازنگری سیاست صادرات اسلحه مورد بررسی قرار می گیرد.

روسیه، پاکستان، سودان و زیمبابوه از جمله کشورهای موجود در این لیست هستند.

استانلی گفت: "دولت باید بازنگری صادرات اسلحه را باید با افزودن رژیم های دیکتاتوری و کشورهایی که در آن نقض حقوق بشر صورت می وجود دارد، در بر گیرد.

استانلی در مورد آرژانتین گفت: " وزارت امور خارجه نگرانی ها دولت را در مورد «تجربه پیشین فالکند» انعکاس داد که در آن کشتی های انگلیس به صورت غم انگیزی غرق شدند و تعدادی در جریان آن جان باختند.

گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید