رئیس ام ای ۶: ما تلاش ایران را برای دستیابی به سلاح هسته ای با شکست مواجه کردیم

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

رئیس سازمان اطلاعات و امنیت انگلیس گفته است، عوامل سازمان جاسوسی انگلیس توانستند تلاش ایران را برای دستیابی به سلاح هسته ای با شکست مواجه کنند.

جان ساورز رئیس سازمان اطلاعات انگلیس، گفت: جاسوسان تحت پوشش انگلیس، تهران را از دستیابی به سلاح هسته ای در اوایل سال ۲۰۰۸ باز داشتند.

بهرحال وی گفت، اکنون به نظر می رسد ایران بتواند هدف خود را در سال ۲۰۱۴ عملی کند که با دستیابی ایران به سلاح هسته ای، به نظر می رسد خطر حمله نظامی آمریکا و اسراییل علیه ایران افزایش خواهد یافت.

سر جان ساورز در ماه مارس وزیران دولت را از افزایش خطر نظامی ایران آگاه ساخت، اما این نخستین بار است که دیدگاه وی درباره این موضوع علنی می شود.

به ندرت اتفاق می افتد که رئیس سازمان اطلاعات جاسوسی انگلیس اطلاعاتی را در مورد سازمان خود ارائه دهد. سر جان اظهارات خود را هفته گذشته در برابر ۱۰۰ تن از مقامات عالیرتبه ایراد کرد. این دومین سخنرانی وی به عنوان رییس ام ای ۶ از سال ۲۰۰۹ می باشد. وی گفته است ایران با تبدیل شدن به یک کشور هسته ای تنها دو سال فاصله دارد.

وی گفت: وقتی این زمان فرا برسد اسراییل و آمریکا در مورد حمله به ایران تصمیم خواهند گرفت.

وی افزود: "ایرانی های تصمیم گرفته اند که همه ابعاد دستیابی به سلاح هسته ای را طی کنند و همه فن آوری های لازم را برای آنرا بدست آورند. خیلی روشن است که اسراییل و آمریکا در صورتیکه ایران تبدیل به یک کشور هسته ای شود با خطر عمده ای مواجه خواهند شد."

سر جان گفت: بدون تلاش های ام ای ۶ با این خطر، ایران در سال ۲۰۰۸ به جای سال جاری که دو سال با بمب هسته ای فاصله دارد، به یک کشور دارای سلاح هسته ای تبدیل می شد.

سر جان گفت: این مأموریت ام ای ۶ است که در زمانی که سیاستمداران در حال تصمیم گیری هستند که آیا ایران دارای سلاح هسته ای را بپذیرند یا اینکه به این کشور حمله نظامی کنند، این برنامه را با تأخیر مواجه کند.

وی گفت: وقتی این زمان فرا برسد، فکر می کنم، تصمیم پذیرش ایران دارای سلاح هسته ای برای هر کسی که نخست وزیر اسراییل یا رئیس جمهور آمریکا باشد، خیلی سخت باشد.

تهران بیش از این اسراییل و آمریکا را از طریق سازمان های جاسوسی موساد، ام ای ۶ و سی آی ا  به تلاش در ایجاد اخلال در برنامه هسته ای متهم کرده است. ایران ادعا می کند که برنامه هسته ای این کشور تنها اهدافی صلح آمیز دارد.

در سال های اخیر شماری از دانشمندان هسته ای ایران ترور شدند و در عین حال بد افزار قدرتمندی که به استاکس نت شناخته شده است، سیستم های کامپیوتری تأسیسات هسته ای ایران را هدف حمله قرار داد.

انگلیس و آمریکا هر گونه دخالتی را در این امر نفی کردند اما اسراییل در مورد این موضوع ساکت باقی ماند.

سر جان افشا کرد که ام ای ۶  مجموعه ای از عملیات را به اجرا در آورد تا اطمینان یابد که تحریم های بین المللی وضع شده علیه ایران، به اجرا گذاشته شده است .وی افزود ما همه تلاش ها را در خاورمیانه به عمل می آوریم تا روند مشکلات باقی مانده منطقه را کند کنیم.

وی می گوید: " من این را افتخار بزرگی می دانم که در ده سال گذشته و در مشاغلی که موضوع نگرانی جهانی بوده است، من به عنوان یک شخص توانسته ام فعالیت هایی را انجام دهم که در نتایج تحولات پیش آمده تأثیر گذار باشد.

افشای اظهارات رئیس سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا در زمانی صورت می گیرد که آمریکا اقدامات تحریمی خود را علیه تهران افزایش داده است و شرکت های که مظنون به تأمین مواد هسته ای به ایران را پس از تحریم نفت ایران ادامه داده اند، شامل اقدامات تنبیهی خود کرده است. هشدار رییس ام ای ۶ در مورد ایران هسته ای در سال ۲۰۱۴ موجب افزایش بحران در میان ائتلاف حاکم بر انگلیس پیش از انتخابات عمومی این کشور خواهد شد.

حزب لیبرال دمکرات هر گونه حمایت از اقدام نظامی علیه ایران را رد کرده است، درحالیکه دیوید کامرون به طور مرتب تکرار می کند که همه گزینه ها بر روی میز قرار دارد.

یکی از اعضای حزب برجسته محافظه کار اعتقاد دارد، این موضوع در نهایت می تواند موجب شکست ائتلاف حاکم شود چرا که انگلیس مجبور خواهد شد که از هر اقدامی که آمریکا انجام دهد، حمایت کند.

در ماه مارس، سر جان اخرین اطلاعات امنیتی را درباره حمله نظامی پیش گیرانه اسراییل علیه تهران در جریان افزایش نگرانی ها از چنین حمله ای را به اطلاع بیش از 20 تن از وزیران کابینه رساند.

اهمیت این موضوع به حدی بود که از وزیران خواسته شد که تلفن های همراه خود را خارج از اتاق تشکیل جلسه دولت گذارند. جلسه غیر عمومی اطلاع رسانی موجب افزایش سئوال در مورد توانمندی اسراییل در از بین بردن تأسیسات هسته ای ایران که در عمق بسیار زیاد در زیر زمین ساخته  شده ، به وجود آورده است.

رئیس ام ای ۶ همچنین در مورد احتمال خطری که سابقه تصمیمات هسته ای در خاورمیانه برای انگلیس ممکن است در بر  داشته باشد، سخن گفته است.

دیلی تلگراف 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید