خطوط لوله نفت جدید و متاثر شدن اعمال قدرت ایران بر ان بر بازار نفت

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 عربستان سعودی و امارات متحده عربی دو خط لوله نفتی جدید را برای دور زدن تنگه هرمز که ایران تهدید به بستن ان کرده است، افتتاح کردند. این اقدامی است که قدرت ایران را بر بازار جهانی نفت کاهش می دهد.

تولید نفت ایران به پایین ترین میزان خود در ۲۰ سال گذشته در اثر تحریم های امریکا و اتحادیه اروپا، رسیده است. این امر موجب شده است که تهران تهدید خود را در بستن تنگه هرمز که  یک سوم از نفت جهان از آن می گذرد، تکرار کند.

این خطوط لوله ظرفیت عبور دادن ۵/۶ میلیون بشکه در روز را دارد که ۴۰ درصد کل  نفت عبوری از تنگه هرمز است.

اهمیت ژئوپولیتیکی تنگه هرمز آن چنان است که سایروس ونس وزیر امور خارجه پیشین امریکا انرا گلوگاه غرب خوانده بود. در اواخر هفته علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: "شهر تهران قدرت ان را دارد که اجازه ندهد حتی یک قطره نفت از تنگه هرمز بگذرد.

ابوظبی و ریاض می گویند خطوط لوله نفت پاسخ مستقیم به تهدید ایران نیست. اما تاجران و تحلیل گران نفت می گویند انها به طور روشن اقدام متقابل انجام داده اند.

رافائل کاندیوتی  پژوهشگر دانشگاه امپریال گفت: "خطوط چندگانه نفت می تواند تهدید ایران را در بستن تنگه هرمز خنثی کند. وی افزود به نمایش گذاشتن دادن ظرفیت بیشتر خطوط لوله نفت، بیشتر مناسب اهداف عربستان سعودی است.

پروژه جدید در زمانی افتتاح می شود که قیمت های نفت بار دیگر به بالای یکصد دلار رسیده است که بخشی از ان ناشی از کاهش صادرات نفت ایران است.

امارات متحده عربی روز گذشته اولین تانکر نفت را که در نزدیکی چاه نفت ابوظبی بود در خط لوله جدید ۳۷۰ کیلومتری که به بندر فجیره در اقیانوس هند منتهی می شود، جاری کرد.

خط لوله ۵/۳ میلیارد دلاری که افتتاح آن چند سال به تأخیر افتاده است، قابلیت عبور دادن ۵/۱ میلیون بشکه در روز یا ۶۵ درصد از صادرات نفت امارات را دارد.

محمود الحاملی وزیر نفت امارات در مراسم افتتاح این خط لوله در فجیره گفت: این یک طرح بسیار راهبردی است.

همزمان عربستان سعودی به آرامی خط انتقال گاز را برای انتقال نفت تغییر داد. خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری که می تواند ۲ میلیون بشکه در روز یا ۲۵ درصد از صادرات نفت عربستان را از چاه های نفت شرق عربستان سعودی در سواحل خلیج فارس تا بندر صادراتی یانوب در دریای سرخ انتقال دهد.

لوله ۴۸ اینچی در دوران جنگ ایران و عراق در دهه هشتاد و  با هدف صادرات بخشی از نفت شرق عربستان طراحی شده بود.

این خط که پس از آن برای انتقال گاز طبیعی تغییر یافت دوباره برای  انتقال نفت خام مورد استفاده قرار گرفت.

یکی از مقام های سعودی گفته است "این خط لوله به امکان انعطاف پذیری را داده است". عربستان سعودی دارای خط لوله نفت دیگری است که می تواند ۳ میلیون بشکه در روز را انتقال دهد.


فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید