بازتاب عملیات ترور فرماندهان امنیتی سوریه در رسانه های انگلیس

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه های چاپ امروز انگلیس بخشی مهمی از اخبار و مقالات سیاسی خود را به تحولات سوریه و بویژه انفجار روز گذشته که شخصیت های مهم سیاسی و امنیتی سوریه در آن کشته شدند، مورد بحث و تحلیل قرار داده است.

روزنامه ایندپندنت در گزارشی با اشاره به اینکه این انفجار ضربه هولناکی بود که ثابت می کند که می توان اسد را شکست داد، می نویسد: صدای تیراندازی و انفجار ها به محدوده کاخ ریاست جمهوری بشار اسد که اصلاً تصور نمی کرد که حلقه نزدیک به وی و به این شکل خونین هدف قرار گیرد، نزدیک شده است.

در جریان حمله به حمص در آغاز سال جاری، بشار اسد و همسرش به ادامه خرید کالاهای گران قیمت از روی اینترنت می پرداختند و در مورد جنگ در سوریه لطیفه می ساختند. اما اکنون ارتش آزاد سوریه جنگ را به نزدیکی خانه های آنها برده است.

این روزنامه مرگ سه تن از شخصیت های بلند مرتبه امنیتی سوریه را یک ضربه دردناک برای نظام سوریه توصیف می کند و بر این باور است که مرگ آصف شوکت، معاون وزیر دفاع و داماد اسد یک ضربه شخصی به بشار اسد تلقی می شود.

روزنامه فایننشیال تایمز نیز در این زمینه می نویسد: برخوردها (بین نیروهای وفادار به بشار اسد و مخالفان) به یک جنگ بزرگ در پایتخت سوریه تبدیل می شود.

این روزنامه به نقل از بسیاری از تحلیل گران، این انفجار را آغاز پایان یافتن نظام اسد می داند، اما در عین حال می نویسد، سر انجام درگیری های سوریه حتماً بسیار خونین خواهد بود.

سمیر المتقی، مشاور سابق در وزارت کشور سوریه می گوید: "نظام سوریه در اثر این عملیات دچار سر آسیمگی تا حد ترس شده است و می افزاید، گزارش هایی شنیده ام که از انتقال واحدهای از ارتش  از شهرها و روستا به دمشق، حکایت دارد."

روزنامه تایمز نیز در این زمینه می نویسد: این عملیات روحیه مخالفان سوریه را تقویت خواهد کرد و بسیاری از مسئولان نظامی را بر جدا شدن از ارتش تشویق خواهد کرد، امری که منجر به آن خواهد شد که اسد نیروهایش را از روستا فراخواند و در دمشق مستقر کند.

سخنگوی ارتش آزاد سوریه پس از این عملیات گفت: "این عملیات آغاز یک پایان است و این اولین اقدام از زنجیره اقداماتی است که به سقوط رژیم اسد و گردانندگان نظامش خواهد بود.

دیلی تلگراف نیز می نویسد: مخالفان مسلح رژیم سوریه اعلام کرده اند که سوریه پس از این انفجار وارد مرحله پایانی خود شده است.

در این گزارش گفته شده است که ارتش آزاد سوریه مجهز به ماسک های ضد گاز شیمایی شده است و اقدامات پیشگیرانه را به عمل آورده است که نشان از آن دارد که نظام آماده استفاده از اسلحه شیمایی برای نابود کردن مخالفان استفاده خواهد کرد.

گاردین نیز با اشاره به تحولات روز گذشته سوریه و نبرد خیابانی در دمشق و انفجار در گردهمایی مقامات عالی رتبه امنیتی سوریه می نویسد: سخنگوی کاخ سفید به دنبال تحولات سوریه گفته است که این کشور وارد مرحله تعیین کننده ای شده است. وی می افزاید: "روشن است که اسد کنترل خود را سوریه از دست داده است، تحرکات واقعی علیه اسد وجود دارد، افزایش جدا شدن نظامیان و تقویت بیشتر مخالفان سوریه هستیم."

وی گفت: "جامعه جهانی باید با مخالفان دولت سوریه همکاری کنند تا طرح مرحله انتقالی را تهیه کند."

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید