ایران بر معدن طلای هنر مدرن نشته است

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

دوره دنیای هنر مدرن ایران مدت زمان زیادی است که فراموش شده است. رابرت هیوز منتقد هنری می نویسد: در روزگار قدیم، هنر مدرن یک از جنبه هایی بود که رژیم شاه در پی آن بود تا با آن لیبرالیسم خود را به غرب اثبات کند.من به عنوان ناظر ریخت وپاش های هنری دهه هفتاد تهران  از نیویورک،لالان هوشمند را می دیدم که در زمانی که بازار هنر راکد بود وارد صحنه شدند و اندی وارول حتی شخصا به تهران رفت تا با حضور خود به این بازار شکوه و جلال بخشد.

پس از آن یکباره انقلاب روی داد و پس از آن مجموعه هنر مدرن شاه به زیر زمین رفت و ناپدید شد . این اثار به عنوان هنر منحط و توهین به مقدسات محکوم شد. اما حالا به نظر می رسد حاکمان ایران امروز به نوبه خود متوجه شده اند که با نمایش بخشی از آن ممکن است اندکی لیبرال شمرده شوند. شاید آنها ممکن است نیز توجه کرده باشند که هنر انتزاعی مدرن مشترکات زیادی با گنجینه کهن ایران همانند مسجد اصفهان داشته باشد.

ما لازم است که برای بازگشت هنر مدرن ایران با اندکی واقع گرایی و موضوع مالکیت اصلی به آن نگاه کنیم.

برای همه دوست داشتنی خواهد بود که اثار برجسته پیکاسو، یولاک و عملاً دو هنرمند با ارزش دیگری از دهه 1880 تا دهه 1970 از تاریکی در آید و به نمایش گذاشته شود.

ایران یکی از موزه های بسیار زیبای هنر مدرن را دارد اگر تهران تصمیم گرفته باشد تا این گنجینه را در ساختمانی که برای این منظور ساخته است به نمایش بگذارد چرا در این زمان به این کار اقدام کرده است؟  

در شرایط کنونی تنش با اسراییل و آمریکا به بالاترین میزان خود رسیده است. روشن است که این زمان مناسبی است که ایران صورت لیبرالی فرهنگی خود را به نمایش بگذارد. هیچ چیزی در به زانو در آوردن غرب به اندازه  هنر مدرن موثر نیست، پس چرا تهران نباید در این تجلیل مشارکت کند و هنر مدرن خود را به دوبی بیاورد؟

مجموعه پر زرق و برق گنجینه هنر مدرن به خوبی انتخاب شده بود.

آثاری از مری کاست، دگاس، فرانسیس بیکن و روی لخن اشتاین که به آن ارزش  واقعی عمیقی می بخشد. موزه "تیت مدرن" از اینکه شماری از این آثار را داشته باشد بسیار خوشنود خواهد بود. "نقاشی دیواری روی زمینه قرمز هندی" اثر جکسون پولاک که در سال 1950 و در لحظه بحرانی انتقال سبک نقاش از مقلد کارهای پیکاسو به سبک خود از جمله آثاری بود که به نمایش گذاشته شده بود.

"ماگاریت در نسخه برنزی"  یکی از کارهای ما وراء  الطبیعه و سور آلیستی از نقاشی های فراموش نشدنی است. در نتیجه ایران چیز بسیار ارزشمندی دارد. ایران بر گنجینه طلای هنر مدرن نشسته است. ایران درصورتیکه آن را در معرض دید قرار دهد مورد تحسین جهانیان قرار خواهد گرفت. جای شگفتی است که چگونه یک اثر بر دیوار تا به این اندازه می تواند در درک از دولت و سیاست های آن تغییر ایجاد کند.

گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید