ارتش تسلیم دستور مرسی شد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 به نظر می رسد محمد مرسی رئیس جمهور مصر موقعیت خود را پس از آنکه روز گذشته ارتش و مقامات برجسته سیاسی نشانه هایی از خود بروز دادند که تصمیم وی در برکناری ژنرال ها از پست خود و باز پس گرفتن قدرت اجرایی اش را پذیرفته اند، تقویت کرد.

خبرگزاری رسمی مصر به نقل از یکی از مقام های نظامی که نام وی را نبرده است، نقل قول کرد که گفته است "واکنش منفی" در ارتش در مقابل این تصمیم وجود نداشته است. یک روز پس از این تصمیم، هیچ نشانه غیر معمولی از ترک ارتش در کشور مشاهده نشده است.

محمد البرادعی، برنده جایزه نوبل و یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری در بیانیه ای که روی تویتر گذاشته از پایان یافتن حاکمیت ارتش بر کشور استقبال کرد، اما هشدار داد قدرت ریاست جمهوری اکنون به حالت فوق العاده ای رسیده است.

مرسی در یک سخنرانی که تلویزیون مصر آنرا پخش کرد، گفت: "اقدام وی افراد مشخصی را هدف قرار نداده است و به دنبال ناراحت کردن هیچ مؤسسه ای نبوده است بلکه برای آینده بهتر، نسل جدیدتر و جریان خون تازه در اداره کشور بوده است.

مرسی که نامزد اخوان المسلمین برای ریاست جمهوری بوده است، حسین طنطاوی رئیس ستاد ارتش و سامی عنان و تعداد دیگری از بلند پایگان ارتش را بازنشسته کرد و آنان را با اعضای جوان تر شورای نظامی جایگزین کرد.

عبدالفتاح السیسی که جانشین طنطاوی شده است پیش از این ریاست اداره اطلاعات ارتش را بر عهده داشته است. وی ارتش را حافظ ملت خواند.

او گفت: "من قصد ارسال پیام منفی درباره کسی را نداشته ام اما هدف من خدمت به کشور و مردم بوده است".

مرسی هم چنین محمد مکی یکی از قضات برجسته را به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی کرد و قانون تکمیلی را که شورای نظامی آنرا اعلام کرده بود، لغو کرد. این قانون به ژنرال ها قدرت قانونگذاری و شماری دیگر از اختیارات اجرایی را می داد.

شماری از مصری ها احساس می کنند که مرسی نیاز به آن دارد که اقداماتی را در مورد موضوعاتی چون قطعی برق که در تابستان روی می دهد، به عمل آورد.

مرسی در سخنرانی خود گفت: "ما از مشکلاتی که در کشور روی می دهد و هر آنچه که برای مردم رخ می دهد، آگاه هستیم".

اما وی تهدید کرد: "ما اکنون باید تلاش خود را برای تولید و سرمایه گذاری صرف کنیم. ما هیچ تردیدی نداریم که رؤیاهای ما به تحقق خواهد پیوست".

او گفت نیروهای امنیتی هر گونه اعتراضی را که منجر به بستن راه ها و یا ایجاد مانع بر سر تولید شوند، تحمل نخواهند کرد.

در یک صفحه فیس بوک که به نزدیکان حاکمان نظامی گذشته وابسته است، گفته شده است که تغییرات به عمل آمده با هدف انتقال قدرت به نسل جوان تر بوده است.

در این صفحه گفته شده است: "ارتش یک مؤسسه پر اعتبار است که بر اساس نظم اداره می شود و متعهد به قانون است".

بسیاری از ناظران به این نتیجه رسیده اند که به نظر می رسد مرسی قدرت در مصر را پس از یک و ماه و نیم که به نظر می رسید کشور دو قطب دارد، یکی نظامی و دیگری ریاست جمهوری، یکپارچه کرد.

یکی از  سردبیران مستقل مصر می نویسد: "شرکای استراتژیک مصر نگران دو قطبی بودن قدرت در مصر بوده اند و لازم بود که قدرت در یک قطب جمع شود و به طور معمول این قدرت باید در طرف منتخب جمع می شد".

مرسی، عبدالفتاح السیسی را جانشین طنطاوی کرد و سامح العیسوی بازوی سیاسی اخوان المسلمین که در حزب عدالت و آزادی نمایندگی می شود، گفت: "السیسی سالها در امریکا آموزش دیده است و ارتباطات خوبی با آنها دارد. وی ناشناخته نیست و این یک کودتا نبوده است".  تا اقدام اخیر و تعجب برانگیز مصر چنین به نظر می رسید که ارتش به دلیل نفوذی که بر قوه قضائیه داشت، دست بالا را دارد. 

گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید