تعیین رئیس جدید امنیت داخلی اسراییل

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

تعیین رئیس جدید امنیت داخلی

ر"در میان افزایش گرانی از حمله به ایران، اسرائیل برای نیروی امنیت داخلی، رئیس جدیدی تعیین کرد". در حالیکه گمانه زنی در مورد حمله به تأسیسات هسته ای ایران افزایش یافته است،رئیس سابق اطلاعاتی اسرائیل به عنوان وزیر امور امنیت داخلی منصوب شد.

"اوی ویشتر" که 59 سال دارد و در سالهای 2000 تا 2005 "شین بت" سازمان امنیت داخلی اسرائیل را اداره می کرد، این هفته در جلسه ویژه پارلمان  به پست جدید گمارده شد.     ویشتر پیش از این نسبت به حمله نظامی ایران رویکردی محتاطانه از خود نشان داده بود. در ماه فوریه وی گفت اسرائیل نباید به صورت یکجانبه اقدام کند. "اسرائیل ابرقدرت نیست. نمی توانیم عملیات تهاجمی جهانی را علیه ایران رهبری کنیم. ما باید آمادگی خود را داشته باشیم تا در صورتیکه دیگران اقدامی نکردند، مهیا باشیم. اما رهبری چنین عملیاتی یک اشتباه کامل خواهد بود".

در ماه پیش وی گفته بود از اینکه مئیر داگان رییس پیشین موساد علیه عملیات نظامی به صراحت سخن گفته بود، خشنود است.

تب گمانه زنی در مورد اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ایهود باراک وزیر دفاع در آستانه اتخاذ تصمیم در انجام اقدامات نظامی علیه ایران است، در روزهای اخیر رسانه های این کشور را احاطه کرده بود.

در مقاله شیمون شیفر که در روزنامه یدیعوت احنورت به چاپ رسیده، آمده است "تا جایی که به بنیامین نتانیاهو و ایهود باراک وابسته است حمله نظامی به تأسیسات هسته ای ایران  در پاییز پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا صورت خواهت گرفت". بارنا  بعدها نوشت که او وشیفر از آن زمان با سیل با تماس های تلفنی مردم مواجه شدند که در ان سئوال می کردند ایا هنگام انست که برای مخفی شدن به پناهگاه های باید پناه برد..

همچنین روز جمعه یک چهره ناشناس که به وی لقب "تصمیم گیر " داده شده بود، در یک مصاحبه طولانی با روزنامه  هاآرتص ،– به شدت اعتقاد داشت که منظور باراک که  گفته بود: اسرائیل نباید " مسئولیت امنیت کشور و آینده آن را در دست دیگران قرار بدهد، حتی اگر آنان  بهترین و وفادار ترین دوست "باشند، ایالات متحده امریکا بود.

علی رغم حدس و گمان، پرسش های  در مورد تمایل نتانیاهو به خطر جنگ با توجه به مخالفت بسیاری از مقامات کنونی و سابق نظامی اسرائیل و موسسات اطلاعاتی وجود دارد. برخی معتقدند که نتانیاهو و باراک در حال یک بازی خطرناک با حریف هستند تا ایالات متحده امریکا را وادار به اقدام علیه کند. دیگران نیز می گویند خطر موجود منجر به آن خواهد شد که نخست وزیر در آخرین لحظه از عملی شدن حمله طفره رود.

نتانیاهو  به همکاران کابینه خود در روز یکشنبه گفت  اسرائیل " میلیاردها دلار برای  دفاع از کشور در مقابل یک جنگ احتمالی ، از جمله در سیستم های ضد موشکی، سیستم های هشدار دهنده، تمرینات آمادگی  تقویت ساختاری ساختمان ها، و تدارک پناهگاه ها، سرمایه گذاری کرده است.

او و دیگر وزیران دولت جلسات هر دو هفته یکبار "برای نظارت بر اقدامات لازم برای ارتقاء آمادگی دفاع کشور برگزار می کنند.

بر اساس گفته وزارت دفاع اسرائیل، بیش از شصت هزار موشک در حال حاضر اسرائیل را هدف قرار است و می تواند در صورت حمله به ایران به این کشور شلیک شود. سرتیپ ایتای  بارون به  یک کمیته پارلمانی در ماه مه گفت که حزب الله لبنان دارای شصت هزار راکت و موشک و 3500 موشک دیگر در سوریه و در  نوار غزه مستقر است. ایران زرادخانه از 450 موشک را دارد که قابلیت رسیدن به اسرائیل به آنها افزوده شده است. دیگر مقامات امنیتی  رقم 200000  را بالاترین حد می دانند.

با این حال، باراک قبلا گفته بود که بعید است تعداد تلفات اسرائیل به بیش از 500 نفر برسد. او در ماه نوامبر گذشته گفت: "هیچ راهی برای جلوگیری از برخی آسیب وجود ندارد". "این  دلپذیر نیست. هیچ سناریوی برای این  تعداد کشته ها حدود 50000 هزار یا  حتی  5000 تن  وجود ندارد -  اگر همه در خانه های خود باقی بمانند، شاید این رقم حتی به 500 تن نرسد.

گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید