مقامات اسراییل سخن از جنگ با ایران را شدت بخشیده اند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

حمله اسراییل به برنامه هسته ای ایران می تواند جنگ گسترده تری را رقم زند که دامنه آن می تواند به 30 روز کشیده شود.این بر آورد وزیر دفاع ملی اسراییل است. ماتان ولنای که از پست خود در این هفته  کنار می رود و به عنوان سفیر اسراییل در چین مشغول به کار خواهد شد، گفته است: کشورش در حال آماده شدن برای سناریوی است که ایران و متحدان آن روزانه صدها موشک و راکت را به طرف آن پرتاب کنند. نتیجه چنین حمله ای مرگ 500 تن خواهد بود. این تعداد می تواند کمتر یا بیشر باشد، برآورد برای جنگ اینست که 30 روز به درازا بکشد.

اظهارات وی به دنبال افزایش گمانه زنی در مورد حمله اسراییل به تأسیسات هسته ای ایران و همچنین گزارش های رسانه ای در مورد آمادگی برای چنین حمله ای، بیان می شود.

از نکات عمده انتقادی نسبت به حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران، کمبود ماسک گاز است که  تنها  نیمی از جمعیت دارای آنست.

ولنای در یک مصاحبه با روزنامه معاریو گفت که کشورش پیش از هر زمان دیگری در تاریخ آمادگی مقابله را دارد. وی گفت: ماسک گاز چیز بسیار مهمی نیست. وی هم چنین در این مصاحبه مانور اخیری را که در اسراییل اجرا شد، مصاحبه برجسته کرد.پست ولنای روز گذشته به ریاست پیشین شین بث سپرده شد.

اظهارات ولنای در میان جنگ لفظی رهبران ایران و اسراییل صورت می گیرد و جهان نگران آنست که این دو کشور در حال سوق یافتن به طرف جنگ باشند.

اسراییل برنامه هسته ای ایران را یک تهدید برای موجود خود می داند و به طور مکرر گفته است که اجازه نخواهد داد ایران بمب را تولید کند.

ایران در مقابل اصرار می ورزد برنامه هسته ای این کشور تنها برای اهداف صلح آمیز طراحی شده است، ادعای که غرب به طور گسترده در آن بحث دارند.

کشورهای چون آمریکا، انگلیس با اسراییل در مورد جاه طلبی هسته ای ایران نگرانی های مشترکی دارند اما با اقدام نظامی مخالف هستند. یکی از مقامات ارشد آمریکا روشن ساخته است که آنها تمایل دارند که وقت بیشتری به دیپلماسی و تحریم ها بدهند تا به این وسیله ایران برنامه هسته ای خود را متوقف کند.

"لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا، این موضع را بار دیگر در روز سه شنبه مورد تأکید قرار داد. وی تأکید کرد که درها برای حل دیپلماتیک برای پرونده هسته ای ایران هم چنان باز است.

آقای پانتا احتمال حمله اسراییل به ایران را بعید دانسته است و گفت: "من باور ندارم آنها چنین تصمیمی گرفته اند، یا اینکه چنین تصمیمی در آینده در مورد حمله به ایران گرفته باشند."

روشن است آنها کشور مستقل با حاکمیت کامل هستند. آنها در نهایت تصمیمات خود را بر اساس منافع ملی اتخاذ خواهند کرد. اما من اعتقاد ندارم که آنها در این هنگام چنین تصمیمی گرفته باشند. 

فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید