فشار انگشت بر ماشه حمله در مورد تهدید هسته ای از طرف ایران افزایش می یابد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 

 

مدت زمانی طول خواهد کشید تا اسراییل به انجام حمله علیه دشمن خشم خورده خود اقدام کند.

عملیات اپرا همانند ساعت عمل کرد. برنامه جاه طلبانه صدام حسین برای ساختن سلاح هسته ای تنها 80 ثانیه به درازا کشید که از بین برود. کارشناسان صدام مدت 6 سال برای این برنامه زحمت کشیده بودند. تأسیسات هسته ای با حمله جنگنده های اسراییلی در تابستان داغ نابود شد.

نابود کردن رآکتور هسته ای اوسیراک عراق در 7 ژوئن سال 1981 یکی از موفقیت آمیز ترین عملیات پیشگیرانه در تاریخ مدرن است. تنها 16 بمب توسط 8 جنگنده اف 16 توانست برنامه  هسته ای صدام را از بین ببرد و زمان لازم را برای سقوط دیکتاتوری بخرد که خود با اشغال کویت مقدمات حمله سال 2003 را فراهم کرد. تاریخ خاورمیانه تغییر پیدا کرد و حتی یک جنگنده اسرائیلی از بین نرفت.

با توجه به حضور عملیات اپرا در افکار عمومی اسرائیلی ها چندان جای تعجب ندارد که رهبران اسراییل به جاه طلبی هسته ای ایران نگاه بکنند و یا اینکه در اندیشه استفاده از همان راه حل باشند؟.

اگر سخنان تندی که از وزیر دفاع اسراییل در تل اویو به گوش می رسد باور کنیم، گزینه نابود کردن تأسیسات هسته ای ایران با زنجیره ای از حملات هوایی مورد نظر مقامات اسراییلی، بیش از هر دوره دیگر مطرح است.

اطلاع رسانی به رسانه های اسرائیلی که به صورت ناشناس انجام شد چنین حکایت می کند که تصمیم به اجرای عملیات جدید "اپرا" از قبل اتخاذ شده است و تنها موضوع زمان آن مورد بحث است.

یک فرد تصمیم ساز که نامش ذکر نشده است و چنین فرض می شود که ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل است به روزنامه ها آرتص گفت که اسراییل نمی تواند برای اقدام آمریکا منتظر بماند. " ما به نگاه کردن به واقعیت در حال حاضر و با روشنی نیازمند هستیم اسراییل قدرتمند است و اسراییل مسئول است و اسراییل آنچه را که لازم می داند انجام خواهد داد."

اگر چنین است سه ماه پیش از انتخابات رئیس جمهوری آمریکا که در ماه نوامبر است این چنین برداشت می شود که جهان ممکن است چند هفته با جنگ دیگری فاصله داشته باشد. وزیر دفاع ملی که کارش رو به پایان است گفت که برخوردها در شماری جبهه ها خواهد بود این جنگ 30 روز به درازا خواهد کشید و موجب مرگ 500 تن اسرائیلی خواهد شد.عبارت "چند جبهه" خیلی مهم است.

بر خلاف صدام در سال 1981، ایران روش های متعددی را برای اقدام متقابل در اختیار دارد. برای آغاز ایران ممکن است به طور مستقیم پاسخ دهد و از موشک های بالستیک شهاب 3 استفاده کند که هر کدام از آنها می تواند اهدافی را در 120 مایلی هدف قرار دهد اسراییل به راحتی در این محدوده قرار دارد.

شاید به شیوه خطرناکتری، ایران ممکن است از طریق متحدان نظامی خود عمل کند. در طول این سال ها تهران حزب ا... را به سلاح تجهیز کرده است. حزب ا... یک گروه رادیکال شیعه در جنوب لبنان است که دارای چهل هزار راکت است که همه آنها اسراییل را هدف قرار داده اند. اخرین باری که حزب ا... موشک به طرف اسراییل پرتاب کرد در جریان جنگ سال 2006 بود وقتی که بندر شمالی حیفا یکی از اهداف عمده غیر نظامی بود.

این باور وجود دارد که امروز زرادخانه حزب ا... لبنان شامل موشک های پیشرفته تر، بردی بیشتر و حامل مواد منفجره بیشتر است که خود تل اویو را نیز هدف قرار می دهد. نیمی از جمعیت 7 میلیونی اسرائیلی احتمالاً در بر بمباران های تازه حزب ا... خواهند بود.

سرانجام ایران می تواند بخشی از درد و آسیب حملات اسرائیلی را از حمله به دیگر نقاط جهان جبران کند. بیش از 35 درصد از نفت مورد نیاز جهان در تنگه هرمز در ساحل جنوبی این کشور عبود می کند. اگر ایران تلاش کند که این آبراه را ببندد قیمت نفت در جهان احتمالاً به سرعت موشک بالا خواهد رفت که می تواند ضربه بزرگی به اقتصاد جهانی باشد.

بهر حال برای تضمین شکست، قدرت دریایی نیروی دریایی آمریکایی را می طلبد. اصل ماجرا در این جا نهفته است. هر جنگی را که اسراییل آغاز کند به طور قطع آمریکا را در مراحل اولیه به صحنه خواهد کشاند. تنها عملیات نظامی توسط ناوگان پنجم آمریکا که در بحرین مستقر است      می تواند تضمین عبور آزاد را از تنگه هرمز تضمین کند.

آن ناشناس تصمیم ساز که با ها آرتص صحبت کرده است از اینکه احتمال دارد آمریکا از درگیر شدن در این جنگ خودداری کند. سخن رانده و همچنین گفته است: "ما به طور عمده آمریکا را وادار جنگ نخواهیم کرد. اگر ما تصمیم به عملیات بگیریم این امر باید یک اقدام مستقل باشد که توجیه لازم را داشته باشد بدون اینکه نیاز به ایجاد واکنش های زنجیره ای بزرگ باشد."

اما ایران لازم است که تصمیم بگیرد که زمینه ایجاد واکنش های زنجیره را موجب شود یا خیر. تهران ممکن است در برابر حمله اسراییل نقش قربانی را ایفا کند و اقدام متقابل نکند و همدردی جهانی را با خود همراه کند. دیپلمات های غربی به حادثه سال 1988 اشاره می کنند زمانی که ناو آمریکایی یک هواپیمای مسافربری را سرنگون کردند و 290 تن از مسافران آنرا کشتند، تهران از اقدام متقابل در این زمینه خودداری کرد.

اگر بهرحال تهران تهدید خود را مورد بستن تنگه هرمز عملی کند احتمالاً دخالت آمریکا غیر قابل اجتناب خواهد بود. تصمیم در مورد تحریک آمریکا به دخالت در این ماجرا در تهران اتخاذ خواهد شد نه در تل آویو.

آمریکا به خوبی از این امر آگاه است و دولت اوباما به خوبی وظیفه خود را در بازداشتن متحد خود از این اقدام اجرا می کند. این شانس باقی می ماند که اسراییل در حال بلوف زدن است در مواجهه با آن اقدام روشن دیپلماتیک در برابر این تهدیدات توخالی وجود دارد. در گذشته سر و صدای اسراییل منجر به آن شد که آمریکا و اروپا تحریم های سخت تری را علیه ایران وضع کنند.

آقای اوباما در برابر نگرانی اسرائیلی های موضع آمریکا را سخت تر کرده است در ماه مارس وی گفت "همه گزینه ها" برای برخورد جاه طلبی هسته ای با ایران روی میز است.

وی افزود: "رهبران ایران باید بفهمند که من سیاست مهار را پیش نگرفته ام من سیاست پیشگیری از مسلح شدن ایران به سلاح هسته ای را در پیش دارم."

با به کنار گذاشتن تمایل اسراییل به حمله نیروی هوایی اسراییل فاقد توانایی لازم برای نابود کردن تأسیسات هسته ای ایران است. برخلاف صدام که تنها رآکتور "اسیراک" را داشت ایران چندین تأسیسات هسته ای دارد که به خوبی حفاظت می شود و در جاهای دوری بر پا شده اند.

بازوی تهاجمی نیروی هوایی اسراییل شامل 125 جنگنده اف 151 و اف 161 است. جنگ  با ایران نیاز به اغلب آنها و شاید همه آنها باشد تا اهدافی در فاصله 900 تا 1200 مایلی از پایگاههای خود هدف قرار دهند. این امر نیازمند سوخت گیری هوایی است، اسراییل روی کاغذ تنها هفت هواپیمای حامل سوخت KC 707  دارد. آیا این تانکرها می تواند سوخت لازم جنگنده ها را برای رفت و برگشت به پایگاه های خود تأمین کند؟. تعدادی از کارشناسان در ممکن بودن این اقدام تردید دارند. میشل هایدن ژنرال بازنشسته نیروی هوایی و رئیس پیشین سی ای ا گفته است اسرائیل نمی تواند این کار را انجام دهد.

حتی اگر همه تأسیسات هسته ای ایران به طور موفقیت آمیز هدف قرار گیرد بمب های اسراییلی به اندازه کافی قدرتمند نیست که اهداف خود را نابود کنند.

سنگین ترین سلاح در زرادخانه اسرائیلی GBV-28 است که  "پناهگاه شکن" است. اما تأسیسات غنی سازی ایران در فردو در زیر کوه حفر شده است که با 260 فوت از سنگ وزمین حفاظت    می شود. حتی ان سلاح مهیب نیست ممکن است به اندازه کافی نتواند فردو را تخریب کند.

این باور وجود دارد که کار بر روی این تأسیسات همچنان ادامه دارد تا نقاط ضعف آن پوشانده شود که از آن جمله ورودی آن و محفظه های تهویه آن می باشد. اگر فردو از قبل در مقابل حمله اسراییل نفوذ ناپذیر است یا اینکه بزودی به آن درجه خواهد رسید- ایران قادر خواهد بود که مواد و تخصص لازم برای سلاح هسته ای را در داخل آن که ایهود باراک از آن به عنوان "نقطه ایمنی" نام برده است متمرکز کند.

از این رو اسراییل احساس اضطرار می کند. تصمیم گیرندگان آن احساس می کنند که گزینه های اقدام آنها اگر وجود داشته باشد در حال از بین رفتن است.

با این حال آمریکا هنوز می تواند صبر را توصیه کند. نیروی هوایی قدرت های بزرگ می توانند بمب های GBV-57 قویترین بمب مرسوم در جهان را که در استحکامات سنگین نفوذ می کنند حمل کند که در این صورت حتی فردو نیز قادر به مقاومت نخواهند بود.

پیش بینی اینکه چگونه این محاسبات ممکن است کار کند غیر ممکن است. ظاهراً لحظه های بحرانی در رویایی با ایران اتفاق افتاده و از دست رفته است. مگر اینکه چیزهایی تغییر پیدا کند. مگر اینکه روزی یک مقطع خطرناکی فرا برسد و این هنگام می تواند نزدیک به آن چیزی باشد که ما در فکر کردن به آن احتیاط می کنیم.

 دیلی تلگراف

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید