داستان یک جهادی در حلب

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 

دیلی تلگراف گزارشی از "ریچارد اسپنسر" را به چاپ رسانده است. اسپنسر در گزارش خود دیدار با یکی از جهادگران اسلامی مقیم انگلیس که در نبرد نیروهای مخالف علیه دولت سوریه شرکت دارد، را به چاپ رسانده است.

گزارشگر این روزنامه می نویسد که با این جهادگر اسلامی در بیمارستانی در پشت خط مقدم ملاقات کردم. وی یکی از دوستان عراقی اش را که گلوله به پایش اصابت کرده بود به بیمارستان صحرایی منتقل کرده است.

وی که اسم خود را ابو یعقوب گذاشته است می گوید: پنج سال پیش به اسلام گرویده است و اوایل سال جاری برای پیوستن به گروه های انقلابی که برای سرنگون کردن بشار اسد می جنگند به این کشور آمده است.

وی از تمایل خود برای باقی ماندن در سوریه تا مرگ سخن می گوید و عنوان می دارد که مرگ وی در طبق تعبیری می گفت طعم بهشت را احساس خواهد کرد.

ابو یعقوب در حالیکه صدای گلوله و خمپاره می آید، پذیرفت که اندکی از خود بگوید اما از اینکه این روزنامه توانسته بود وی را بیابد، عصبانی بود.

ابو یعقوب گفت که از منطقه والتامستو لندن است و لهجه شرق لندن را داشت اما یکباره از سخن گفتن باز ماند، همچنین وی نسبت به برگزاری المپیک در لندن بی تفاوت بود.

وی 4 ماه پیش برای کمک به مردم سوریه به این کشور آمده است، وی به همراه دوستش، حسن با گروه "احرار شام" "آزادگان شام" می جنگند. این گروه بزرگترین جنبش اسلامی مسلح در حلب است که تعداد آنها 500  هزار نفر بر آورد می شود.

در مقابل گروه "لواء التوحید" "پرچم توحید" می گوید: گروهش جنگ در حلب را رهبری می کند. این گروه می گوید: نفراتش از شهرها و روستاهای شمالی هستند و 8 هزار نفر نیرو دارند و 80 درصد از نیروی جنگنده را تشکیل می دهند.

گزارشگر دیلی تلگراف می نویسد: وی از پاسخ دادن به اینکه متأهل است طفره رفته و اشاره کرد که مادرش مسیحی است و از اینکه چه انجام می دهد آگاهی کامل دارد. وی در تانزانیا به دنیا آمده است و در کودکی پا به انگلیس گذاشته است.

اسپنسر می گوید: جنگجویان خارجی اقلیتی در داخل گروه های اسلامی افراطی هستند و اکثر آنان از کشورهای عربی همانند لبنان، لیبی، تونس و مغرب می آیند. وی به نقل از عبد الرحمن سلامه رهبر گروه " جبهه النصر" در حلب می نویسد: گروه وی دارای رزمنده گان خارجی و صلح جویان سوری است که با آمریکایی ها در عراق جنگیده اند. این موضوع نگرانی های غرب را از تسلط قاعده بر این گروه ها منعکس می کند. وی همچنین گفته است که افراد دیگری را در گروه های دیگر می شناسد که انگلیسی هستند.

جان کانتلای، که مدت کوتاهی ربوده شده و در منطقه باب الهوا توسط گروه های جهادی بین المللی بازداشت شد، می گوید که ربایندگان وی به لهجه انگلیسی سخن می گفتند.

 اسپنسر در پایان گزارش خود می نویسد: در زمانی که ابو یعقوب و حسن بار دیگر خندان به طرف جبهه نبرد باز می گشتند یکی از رزمنده گان مسلح سوری گفت: چرا به اینجا می آیند؟ ما به آنها نیاز نداریم؟ برای جهاد به اینجا می آیند، شماری از آنها افراطی .هستند و ما در سوریه افراطی نیستیم.  

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید