به حاشیه رانده شدن غرب در گفتگوهای سوریه

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

دعوت سه متحد کلیدی آمریکا از ایران برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه در حالیکه منطقه پس از بهار عربی در حال شکل گیری مجدد است، تهدیدی در به حاشیه راندن غرب از بحران سوریه است.

مصر، ترکیه و عربستان بر اساس طرحی که مرسی رئیس جمهور مصر آنرا اعلام کرد با ایران کمیته جدید چهار جانبه ای را برای پایان دادن به بحران سوریه تشکیل خواهند داد.

رئیس جمهور مصر که از گروه اخوان المسلمین است، این خبر را در جریان نشست اتحادیه عرب در قاهره اعلام کرد. تصمیم این سه کشور برای تشکیل این کمیته با مشارکت ایران، ضربه ای روشن به حامیان تاریخی شان است، چرا که غرب خواستار کنار گذاشتن ایران از هر گونه مذاکرات بر سر سوریه بوده است.

این روزنامه می افزاید: در عین حال آمریکا همزمان با این نشست به این نتیجه رسید که ادامه حمایت ایران از رژیم اسد در جنگ علیه ارتش آزاد را برجسته کند. یکی از مقامات ارشد آمریکا اطلاعاتی را به روزنامه نیویورک تایمز درز داد که حکایت از آن داشت که هواپیماهای ایرانی با عبور از حریم هوایی عراق، به ارتش سوریه کمک رسانی می کند.

یکی از دیپلمات های غربی در واکنش به تشکیل این کمیته چهار جانبه، دیدگاه غرب را تکرار کرد  و گفت:" مشارکت ایران همه معانی را به جز آنکه سازنده است، در بر دارد."

آقای مرسی استاد پیشین مهندسی دانشگاه که یکبار به دلیل اینکه برای ریاست جمهوری مصر وزن سبکی دارد کنار گذاشته شد، در هفته گذشته نقش دیپلماتیکی را بر عهده داشت.

مرسی در یک ارزیابی برای به نمایش گذاشتن اختلاف بین حکومت برخاسته از اخوان المسلمین با حکومت حسنی مبارک که بهترین دوست واشنگتن بود، چین  را برای اولین سفر رسمی خارجی خود خود انتخاب کرد.

وی فاصله بیشتری را با آمریکا حتی در جریان مذاکره برای دریافت وام یک میلیارد دلاری از واشنگتن با قبول شرکت در اجلاس غیر متعهد ها  در تهران، برگزید. اما وی همچنین روشن ساخت که قصد رفتن به طرف دیگر را چنانکه شماری از تحلیل گران آمریکایی از آن نگران بودند، مد نظر ندارد. وی به میزبان ایرانی خود گفت که حمایت خود را از بشار اسد کنار گذارد.

مرسی در سخنان روز گذشته خود بار دیگر از اسد خواست تا از قدرت کناره گیرد و یا اینکه ممکن است به سرنوشت دیگر رهبران منطقه چون قذافی و مبارک که ماندن در قدرت را انتخاب کردند، دچار خواهد شد.

وی گفت: سخن در مورد اصلاحات خیلی دیر هنگام است. این زمانه تغییر است. رژیم باید از تاریخ گذشته درس بگیرد.

بهرحال موافقت عربستان سعودی، ترکیه و مصر که همه جزو مهم کشورهای سنی مذهب منطقه برای گفتگو با ایران نشان نگرانی آنها از عواقبی است که ممکن است جنگ مذهبی سوریه در ورای کنترل آنها داشته باشد. این تصمیم ممکن است نشانه جدیدی از ان باشد که این کشورها به دنبال استقلال بیشتری از غرب هستند.

دیلی تلگراف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید