تاثیر منفی تحریم ها بر بیماران

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای آن کشور، بر تمامی بخشی های اقتصادی کشور تأثیر گذاشته است و بر بیماران تأثیر فزاینده تری را بر جای گذاشته است. دلیل این تأثیر به دلیل متوقف کردن و یا تأخیر در تحویل دارو و یا مواد اولیه شرکت های داروسازی ایران است.

به گفته کارشناسان حرفه پزشکی، داروهایی ویژه بیماری های صعب العلاج، همچون دارو برای بیماران سرطانی، تالاسمی، کلیه و دیالیز که وقفه در درمان را نمی توانند تحمل کنند، از آن جمله می باشد.

دولت احمدی نژاد می گوید که تحریم های بین الملل تأثیر محدودی بر ایران داشته است و به کار روابط عمومی روی آورده است  که 97 درصد از داروهای مورد نیاز کشور تولید داخلی است. این تلاش ها با هدف پوشش دادن کاستی ها در نیازمندی های دارویی کشور بوده است.

این روزنامه با اشاره به سخنان رییس سازمان بیماری های خونی که مؤسسه ای غیر دولتی است و به حدود 8000 بیمار کمک می کند، می نویسد: دستیابی به دارو با محدودیت بیشتری مواجه شده است و یکی از جوانان در جنوب کشور به دلیل عدم تزریق برای درمان لخته شدن خون درگذشت.

وی افزود: این امر نشان دهنده انست که مردمی که ضعیف تر هستند توسط دولت هایی که ادعا     می کنند به حقوق بشر اهمیت می دهند، گروگان گرفته شده اند، زیرا تأخیر چند روزه در تأمین دارو به آنها، تأثیر وخیمی را برای آنان چون خونریزی و معلولیت به همراه دارد.

تحلیل گران و وارد کنندگان مواد دارویی می گویند: کارخانه های داروسازی در ایران برای ساخت دارو به کشورهای غربی و همچنین چین و هند برای تأمین نیمی از مواد اولیه داروهای خود وابسته است.

فایننشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید