ترکیه اسد را به حمایت از تروریست های کرد متهم کرد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ترکیه، سوریه و ایران را به حمایت از گروه تروریستی کرد در حمله به پست های ارتش در جنوب شرق این کشور که در جریان آن 30 تن کشته شدند، متهم کرد.

در هفته های اخیر حملات حزب کارگران کردستان ترکیه در استانی که اکثریت آن را کردها تشکیل می دهند، افزایش یافته است.

این گروه کنترل ده ها روستا را در شمال سوریه را پس از آنکه رژیم نیروهای خود را در شهر حلب متمرکز کرد، در اختیار گرفتند.

گزارش شده است، ده سرباز و بیست پیکار جوی حزب کارگران کردستان ترکیه در درگیری های شب گذشته در شهر "بیتوس باپ" در استان سرناک ترکیه کشته شده اند. این یکی از چهار حمله بزرگ نیروهای "پ ک ک" در نزدیکی مرزهای سوریه می باشد.

در حادثه جداگانه ای نیز،  یک مظنون به انجام حمله انتحاری، توسط نیروهای امنیتی در شهر "سانی فلورا" کشته شد. "پ ک ک " مدت 30 سال است که با آنکارا در حال نبرد است و این درگیری ها تا کنون 45 هزار قربانی داشته است.

اما درگیری های اخیر ترکیه، شدیدترین آن در دهه های اخیر بوده است و رهبران ترک، مستقیماً بشار اسد را مسئول آن می دانند.

مینی گیلک، معاون حزب "ا ک" ترکیه گفت: "این امر آشکار است که دست حزب کارگران کردستان ترکیه در دست سازمان اطلاعاتی سوریه است". اسد به "پ ک ک " به عنوان دوست نگاه می کند.

مقامات رسمی می گویند: منشا این حملات در منطقه شرقی سوریه رد گیری می شود، جایی که پرچم "پ ک ک" و متحدان آن به عنوان کنترل کنندگان منطقه بر افراشته شده است.

با آغاز حملات همزمان  پ ک ک از استان شرقی ترکیه که در مرز با ایران قرار دارد، گمانه زنی های آنکارا را  در مورد اینکه این حملات، توطئه همسایگان است ، افزایش داده است.

روزنامه های ترکیه هفته گذشته ادعا کردند که بیش از یکصد جاسوس ایران در ترکیه به نمایندگی از پ ک ک فعال هستند.

در عین حال اسنادی از حکومت سوریه که به دست شورشیان افتاده است، نشان از راهنمای چگونگی مقابله با نفوذ ترکیه را دارد.

شهرهای همانند "آفرین" در غرب حلب، و قامشلی در شرق آن، توسط پ ک ک و حزب محلی اتحاد ملی دمکراتیک اداره می شود و شورشیان سوری در آن جایی ندارند.

محمد حاج حسن، یکی از مهمترین فرماندهان کرد که در شهر حلب می جنگد به دیلی تلگراف گفت: "پ ک ک" نفوذ وسیعی را در میان شهروندان کرد سوریه دارد، آنها جایی برای ما نگذاشته اند زیرا آنها با رژیم ارتباط دارند."

وی گفت: وقتی که شورش به پا شد، به پ ک ک سلاح داده شد تا با ما بجنگند. در حال حاضر آنها از شهرهایی که در کنترل خود دارند، دفاع می کنند و اجازه ورود به ما نمی دهند.

دولت ترکیه پیش از آغاز بحران سوریه روند صلح را با پ ک ک آغاز کرده بود. اما با بازگشت این گروه به عملیات مسلحانه، امید دستیابی به صلح و اعطای خود مختاری به منطقه کردستان که 14 میلیون تن را در خود جایی داده است، از میان رفت.

 دیلی تلگراف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید