دیدار مرسی از تهران نقطه عطفی در روابط ایران و مصر

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

علیرغم تلاش های که به عمل می آید تا سفر محمد مرسی رئیس جمهور مصر به تهران را بی اهمیت جلوه دهد، شماری از تحلیل گران این دیدار را از نظر نمادین یک تحول مهم نسبت به گذشته روابط دو کشور توصیف می کنند.

برزو دقانی در قاهره می نویسد: این سفر نه تنها تعجب نخبه سکولارها را که با عقبه اسلامی مرسی مخالف هستند واداشت، بلکه حتی سلفی ها افراطی نیز سفر وی به ایران شیعه را بر اساس مبنای طائفه ای مورد انتقاد قرار دادند.

مرسی در واکنش به این انتقادات دیدار از تهران را به چهار ساعت محدود کرد. مصطفی لباد، از کارشناسان مسائل ایران که مرکز مطالعات استراتژی شرق را در قاهره اداره می کند گفت: "ما روابط کامل سیاسی با ایران نداریم که وی بتواند وزیر امور خارجه را به آن کشور بفرستد."

آقای لباد که به خوبی فارسی سخن می گوید و به طور معمول به ایران سفر می کند، عنوان می دارد سفر مرسی به تهران بخشی از پایان دادن حق السکوت کشورهای پادشاهی غنی شبه جزیره عرب خواهد بود که مدت زیادی است که از مصر می خواهد روابط سیاسی با ایران برقرار نشود.

وی افزود:"وی به ایران نمی رود که تنها در اجلاس غیر متعهدها شرکت کند بلکه تا قدرت مانور خود را توسعه بخشد. شما نمی توانید ایران را نادیده بگیرید. این قدرت ژئویولتیکی منطقه است. اگر شما به مصر به عنوان یک قدرت منطقه ای نگاه کنید این کشور باید با همه قدرت های منطقه ای روابط داشته باشد."

فایننشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید