ایران از گردهمایی غیر متعهدها برای ارائه تصویری از قربانی بودن خود استفاده می کند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

فاینانشیال تایمز با چاپ عکسی در صفحه اخبار خارجی که در آن خودروهای منفجر شده دانشمندان هسته ای را نشان می دهد، مقاله ای را به اخبار گردهمایی اجلاس غیر متعهدها در تهران اختصاص داده است.

در توضیح عکس چاپ آمده است، خودروهای ویران شده دانشمندان هسته ای ایران، در محوطه بیرونی اجلاس غیر متعهدها که در تهران برگزار شده، قرار داده شده است.

وقتی که هیئت های نمایندگی امروز وارد اجلاس می شوند، با صحنه هایی بیش از دست دادن مواجه می شوند.

در فضایی خارج از محوطه برگزاری گردهمایی خودروهای دانشمندان ایرانی که مورد سوء قصد قرار گرفته اند، مواجه می شوند که ایران آنرا سندی از قربانی بودن خود در عملیات تروریستی اسراییل و غرب می داند.

برای ایران، این نشست یک فرصت است که بار دیگر تصویر بین المللی خود را در برابر تحریم های سخت نفت و بانکی آمریکا و کشورهای غربی و احتمال حمله اسراییل به تأسیسات هسته ای آن کشور، بازیابی کند.

ایران امیدوار است با حضور 120 کشور در گردهمایی غیر متعهدها، سازمان کشورهای در حال رشد که در زمان جنگ سرد بنا گذاشته شد بتواند حمایت از جاه طلبی ها هسته ای خود و جایگاه منطقه ای اش جلب کند.

این گردهمایی همچنین این زمینه را برای تهران فراهم خواهد کرد که خود را قربانی تحریم های غیر متعارف بر سر برنامه هسته ای خود و مجموعه ای از عملیات تروریستی مورد حمایت غرب و اسراییل تصویر کند.

یکی از اساتید دانشگاهی ایران می گوید: یکی از اهداف اصلی اجلاس نشان دادن آنست که تلاش های غرب برای منزوی کردن ایران تأثیر زیادی نداشته است.

تهران به حاضران کشورها در این اجلاس توان دیپلماتیک منطقه ای خود را نشان دهد. محمد مرسی رئیس جمهور مصر که قرار است ریاست اجلاس را برای مدت سه سال به ایران تحویل دهد، از ایران دیدار خواهد کرد که نخستین دیدار رئیس جمهور مصر از جمهوری اسلامی ایران در بیش از سه دهه است، امیدهایی را برای برقراری کامل روابط سیاسی به وجود آورده است.

رهبران کشورهایی که به ایران کمک می کنند تا تحریم ها را دور بزند، نیز در این اجلاس حضور دارند.

هند، دومین خریدار بزرگ نفت ایران، در سایه تحریم ها، "با نموهان سینگ" نخست وزیر این کشور و در رأس هیئت قوی 250 نفره ای حضور پیدا کرده است. همچنین رؤسای عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمستان، تاجیکستان، امیر قطر و کویت در این گردهمایی حضور دارند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواست آمریکا و اسراییل را برای عدم حضور در تهران رد کرد و روز گذشته وارد آن کشور شد. وی با رهبران ایران از جمله آیت ا... علی خامنه ای، رهبر انقلاب و محمود احمدی نژاد دایدار کرد.

به گفته رسانه های دولتی، آقای بان گفت: امیدوار است که ایران نقش مهمی را در حل بحران سوریه ایفا کند. علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران پس از آن گفت: ایران با کشورهای دیگر غیر متعهد به دنبال راه حلی برای بحران سوریه خواهند بود.

اما دبیر کل سازمان متحد همچنین تهران را به دلیل پرونده حقوق بشر مورد انتقاد قرار داد و نگرانی های خود را در مورد نقض حقوق بشر مطرح کرد. وی همچنین از ایران خواست تا به نگرانی های اژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ دهد و گام هایی را در مورد اینکه برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است، به پیش بردارد.

ایران بانادیده گرفتن این اتهامات تلاش کرده است، تا تمرکز هیئت های نمایندگی غیر متعهدها بر قربانی بودن ایران از هنگام انقلاب اسلامی در سال 1979 متمرکز شد.

چنانکه باقیمانده های خودروهای دانشمندان هسته ای که در عملیات تروریستی کشته شده اند در بیرون سالن کنفرانس به نمایش گذاشته شده است. خانواده های قربانیان در دسترس هیئت ها بودند تا در مورد جنایات دشمنان ایران نظر دهند. نمایشگاه عکس بیرون سالن عنوان: "ایران قربانی تروریسم" را دارد. زیر بیشتر آن نوشته است، بیش از 17 هزار عملیات تروریستی، به چه جرمی؟.

یکی از دیپلمات های برجسته اروپایی در تهران تلاش ایران را برای استفاده از اجلاس برای تقویت خود در برنامه هسته ای اش رد کرد.

"این یک کار روابط عمومی است که نمی تواند تأثیری بر سیاست های قدرت عمده داشته باشد" در همین حال مقامات رسمی ایران در این اجلاس تلاش می کنند تا راه حلی جدیدی را برای دور زدن تحریم ها بیابند.

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران روز گذشته گفت: "ایران با اعضای از کشورهای غیر متعهد از جمله کشورهای افریقایی در مورد فروش نفت گفتگو کرده است."

اما تهران امیدوار است که در این اجلاس نفوذ سیاسی منطقه خود را که در سوریه ایحا کرده است، در مورد حل بحران سوریه استفاده کند. آیت ا... خامنه ای گفت: "وضعیت سوریه تا زمانیکه گروه های مخالف غیر مسئول مسلح می شوند، استمرار خواهد یافت."

علیرغم اعلام قبلی در مورد اینکه پیشنهاد منطقی و قابل قبول برای حل اختلاف در سوریه، تهران هیچ مورد مکتوبی را در این زمینه به وزیران امور خارجه عرضه نکرد.

تحلیل گران می گویند: دلیل این امر می تواند، اختلاف موضع بین دولت ها بر سر حمایت ایران از رژیم بشار اسد باشد.

فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید