بمباران کردن راهی است که دستیابی ایران به بمب اتمی را هموار می کند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

یکی از راه مطمئن که ایران را به ساخت بمب اتمی هسته ای ترغیب خواهد کرد آنست که اسراییل حمله به تأسیسات هسته ای ایران را عملی کند.

هر نگاهی که در مورد سرنگونی صدام حسین وجود داشته باشد، جورج بوش و تونی بلر اشتباه بزرگی را با حمله به عراق انجام دادند. آنها به طور دقیق آنچه را که پس از آن روی می دهد مورد نظر قرار نداده بودند. تکرار این خطر با حمایت آمریکا از حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران وجود دارد. ما از اینکه  آیا دولت اسراییل به طور قطع برای حمله به ایران  پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، طرحی در دست دارد، آگاهی نداریم. اسنادی که وجود دارد حکایت از آن دارد که مقامات برجسته اسراییل در مراکز جاسوسی و نظامی در مورد این طرح یا به شدت محتاط و یا مخالف سر سخت آن هستند. از طرف دیگر بنیامین نتانیاهو ممکن است برای اثبات خود ستایی و بی پروایی خود آنها را نادیده بگیرد.

دولت اوباما به طور جدی نگران آنست که پیش از انتخابات نوامبر به این درگیری کشانده شود. نخست وزیر اسراییل پنهان نداشته است که مت رامنی انتخاب وی برای کاخ سفید است. به نوبه خود، نامزد حزب جمهوریخواه می تواند از بمباران تاسیسات اتمی ایران  پیش از نوامبر به عنوان حاشیه امن، استقبال کند.

چند هفته پیش من از یکی از مقامات عالی رتبه آمریکایی در مورد مخالفت با چنین عملیاتی سئوال کردم. وی پاسخ داد، مراکز جاسوسی آمریکا و اسراییل، اطلاعات برنامه هسته ای ایران را به مشارکت گذاشته اند. این اطلاعات حکایت از آن دارد که همچنان زمان برای دیپلماسی برای دستیابی به راه حلی در این زمینه وجود دارد. اما من این استیصال را درک کرده ام که ممکن است اسراییل در این زمینه تصمیم خود را بگیرد. چیزی که پیش از هر امری نگران کننده است، آنست که بنیامین نتانیاهو می خواهد از دولت اوباما حق السکوت بگیرد. پیام این است که اگر اسراییل اکنون از خود خویشتن دارد نشان دهد، آمریکا باید پاداش آنرا بدهد. رئیس جمهور امریکا باید تعهد کند که برای گفتگو با ایران ضرب الاجلی تعیین کند و پس از آن، امریکا ممکن است علیه ایران به اقدام نظامی دست بزند.

شما می توانید چنین معامله ای چگونه ممکن است. گروهی در واشنگتن را وسوسه کند. ایران در جریان مبارزه انتخاباتی کنار گذاشته خواهد شد و هر گونه امتیازی که مت رامنی جنگ طلب ازآن می توانست بهره بگیرد، خنثی خواهد شد.

آنچه که برای اروپایی ها قابل توجه بنظر می رسد، آنست که نخست وزیر اسراییل می تواند سیاست خارجی آمریکا را آنگونه که می خواهد دیکته کند، بدون آنکه توجهی به منافع ملی آمریکا و یا امنیت جهانی داشته باشد.

مقامات رسمی که با موضع اوباما آشنا هستند، می دانند که  تعهد وی نسبت به باز داشتن ایران از دستیابی به بمب هسته ای غیر قابل برگشت است. وی ممکن است بیش از جورج بوش در پیگیری کار دیپلماتیک تلاش کرده باشد، اما وی نسبت به ایران دارای بمب هسته ای موضع سخت تر نسبت به جورج بوش دارد.

این روزنامه می افزاید آنها باید این را بگویند. بخشی از موثر بودن راهبرد گفتگو و تحریم، بستگی به تهدید استفاده از زور دارد. من هنوز با سیاستمداران اروپایی که فکر می کنند ایده بمبارن کردن ایران خوب است، دیدار نکرده ام. هنوز هم به همین دلیل آنها از اینکه این گزینه را رد کنند، اجتناب کرده اند.

پاسخ به این سئوال که بعد از حمله چه اتفاقی خواهد افتاد.، سطحی داده می شود. انتظار می رود ایران مقابله به مثل کند. احتمالاً از طریق بستن راه انتقال نفت از خلیج فارس، همراه با حمله راکتی به اسراییل توسط حزب ا... و احتمالاً عملیات گسترده تر تروریستی. ایران ممکن است به حمایت از طالبان در افغانستان بپردازد.

چنین پیش بینی هایی، بهر حال، نمایی  از آنچه که ممکن است ایران انجام دهد، باشد. هیچ کس از نتیجه اطمینان ندارد، اما دیپلمات های به طور خصوصی سه احتمال را مطرح می کنند:

نخست آنکه بمباران موجب وحدت میان رهبران ایران خواهد شد، سیاستمداران میانه رو را تضعیف و مخالفان خلع سلاح خواهند شد. ملاها ادعا خواهند کرد که آنچه آنها در مورد آمریکا می گفتند، درست بوده است.

دوم اینکه رژیم ممکن است، ایران را از معاهده عدم انتشار سلاح هسته ای خارج کند و این بحث را به میان کشد که سلاح هسته ای تنها راه اجتناب از قتل عام دیگری است حمله هوایی مکن است پیشرفت برنامه هسته ای را برای چند سال به تعویق اندازد اما هزینه آن، سخت تر کردن تصمیم ایران در این زمینه خواهد بود.

سوم، رژیم دلیل قوی تری را با مردم خواهد داشت که انزوا هزینه ای است که ایرانی ها برای حاکمیت خود باید بپردازند.

این تنها دیدگاه اروپایی ها نیست. شماری از اسرائیلی ها نیز همین سخن را می گویند. میر داگان که تا سال گذشته ریاست سازمان اطلاعاتی اسرائیل موساد را داشت، این بحث را با مجله نیویورکر در میان گذاشت.

پس از گذراندن عمری در جنگ با دشمنان اسراییل، آقای داگان آدم سست عنصری به شمار نمی آید. وی در این زمینه صریح بود که اگر حتی "نیروی حیوانی" قادر بود ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای باز دارد، وی از آن دفاع می کرد.

در مقابل وی چنین جمع بندی کرده است که اقدام اسراییل در بمباران تاسیسات هسته ای  به یک جنگ منطقه برای حل مشکلات داخلی ان کشور خواهد انجامید. این حمله می تواند جامعه ایران را در پس رهبری آن بر سر موضوع هسته ای متحد کند. این حمله هم چنین می تواند ایران را در بازسازی طرح هسته ای اش را با این گفته توجیه کند که "نگاه کنید، ما توسط دشمن صهیونیستی مورد حمله قرار گرفتیم،  و روشن است که ما باید آنرا داشته باشیم."

رژیم آیت ا... علی خامنه ای به ندرت در وضعیت خوبی قرار دارد. قیام علیه بشار اسد، مهم ترین متحد استراتژیک ایران را در بر گرفته است.

ترکیه به سرعت به عنوان یک قدرت بزرگ ظاهر شده و ادعای ایران را در داشتن هژمونی منطقه ای تضعیف کرده است. اقتصاد ایران به طور متاثر تحت تاثیر تحریم ها قرار دارد. مذاکره با قدرت های هسته ای راه به جایی نبرده است. امریکا هیچ گاه همانند دوره کنونی نبوده است فرصتی در اختیار نداشته است که که تمایل تهران را در مورد پیشنهاد مذاکره دوجانبه آزمایش کند.

بهرحال آنها همه چیز را در مورد انگیزه های "آیت ا... آقای خامنه ای" می دانند سازمان های اطلاعاتی باور دارند که رهبر انقلاب توانمندی هسته ای را به عنوان سپر حفاظتی رژیم از سقوط می دانند. اگر چه آرامش دهنده نیست، اما اینکه این برنامه برای استفاده صلح آمیز در صورتی محقق خواهد شد که وی خواهان آن باشد. وی در صورتی حاضر خواهد بود که برنامه هسته ای را بدون بمب دنبال کند که رژیم وی از دخالت خارجی مصون باشد و بمباران کردن ایران بویژه در شرایط حاضر نتیجه معکوسی خواهد داشت. 

فاینانشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید